De ontwikkelingen gaan door Een wens 1995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT en registers. Als nevenprodukt ontstaat bij het raadplegen van de gele bijlagen ook een inzicht in de literaire produktie van de jubilaris: zijn naam wordt meer dan twintig keer ver meld als auteur van artikelen over onderwerpen op het gebied van de thematische kartografie. Bovendien vinden we zijn naam verbonden met berichten over de opleiding van kaarttekenaars en over kaartgebruik in algemene zin. Dit artikel zou veel te lang worden wanneer ook de activitei- ten vermeld zouden worden die Ferjan Ormeling in niet- directe samenhang met de KT-redactie ontwikkeld heeft. Kort samengevat waren dat: voorzitter van de werkgroep Opleidingen (later begeleidingscommissie); auteur van het Nederlandse rapport op ICA-conferenties; Organisator en bouwer van tentoonstellingen op studiedagen en ICA-confe- renties. Deze activiteiten leidden meestal tot een thema- nummer van het KT, waaruit möge blijken dat het werk van Hans Meijer, 1995 de redactiecommissie niet synchroon loopt met de verschij- ning van de nummers van het KT. Een wetenschappelijk tijdschrift voldoet pas aan de doelstel- ling wanneer de inhoud een volkomen afspiegeling geeft van theorie en praktijk van de kartografie. Bijdragen aan het tijd schrift voor kartografie zullen meestal door de redacteur ver- worven moeten worden, waarbij van een door Jan Erik Romein vermeldde 'bedeesdheid bij de redacteur zeker geen sprake geweest kan zijn. Uit de medewerking van particulie- re instellingen en overheidsdiensten aan de illustratie van de artikelen met los bijgevoegde kaarten blijkt een goede betrekking met de leden van de redactie. De verstrekking van grote aantallen kaarten ter illustratie van artikelen waarin nieuwe uitgaven besproken worden heeft een wervend effect op abonnementen (maar heeft ook een probleem gevormd bij het inbinden van een jaargang). Onder de nationale kar- tografische tijdschriften neemt het KT een bijzondere plaats in met zijn vele en vaak omvangrijke kaartbijlagen, waardoor het tijdschrift ook in het buitenland enigszins lees- baar geworden is. Overweldigd door gebeurtenissen en moderne ontwikkelingen in de wereld van de kaartvervaardiging besloot de NVK in 1984 tot de instelling van een redactieraad. Als lid van dit uit negen personen bestaande College heb ik jaar- lijks nog eenmaal de gelegenheid om de polsslag te voelen van het redactieteam. Het gesprek dat de raad daarbij met de redactiecommissie voert wordt door Ferjan genotuleerd, waarbij ik toekijk en zie hoe hij, net als vijfentwintig jaar geleden, feilloos en zonder doorhalin- gen zijn balpen over het papier voert. Dit overjarig, vertrouwenwekkend gevoel is de beloning voor de gepensio- neerde die de onderwerpen uit het tijd schrift soms niet meer begrijpt. Want in de periode waarin Ferjan de redactie heeft gevoerd heeft er een revolutionai- re verandering in de techniek plaatsge- vonden die zijn voorganger weliswaar voorzien heeft, maar die hij (de voor ganger) niet zelf toegepast heeft. Daarom is het goed dat in 1969 iemand van de jongere generatie de leiding van de redactie overnam en die positie ruim vijfentwintig jaar lang behouden heeft. Het ligt in de ontwikkeling van tech niek en wetenschap besloten dat ook hij in de loop der volgende jaren de greep op de techniek en het begrip van de wetenschap niet meer zo voortreffelijk zal beheersen. Tot besluit wens ik de vertrekkende redac teur toe dat hij later met voldoening naar de nieuwe KT-nummers van zijn opvolger, waarschijnlijk zonder bijlagen (onhan- dig), op het beeldscherm mag kijken. Noot 1) Het artikel verscheen oorspronkelijk in het tijdschrift Bulletin du Cornite Frangais de Cartographie, fäsc. nr. 28, 1966, en vormt de inleiding van het boek Semiologie vraphique van Jacques Bertin. De Nederlandse vertaling (door mw. M.Th. Tirtiaux-Caron, en bewerkt door prof.dr.ir. C. Koeman) ver scheen in Kartografie, Mededelingen van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, (1969), nr. 44. 'f is voornamelijk door schrijfkramp dat'tie ermee is opgehouden 't Zijn A4'tjes daar achter mij, allemaal door Ferjan in ruim 26 jaar bijelkaar geschreven! 8

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 14