Fase 4? 14 i995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Ongetwijfeld zal zieh na de drie genoemde fasen wel een vol- gende ontwikkelen. Maar vooralsnog hebben geografie en kartografie de handen vol aan het bewerken en uitbeelden van de aanzwellende stroom van gegevens. GIS houde tech nisch gezien grote mogelijkheden in, maar ook het gevaar dat men uit het samenvallen van gegevens voorbarige conclusies trekt over verwantschap of oorzakelijk verband. Eenvoudig uitgedrukt: integreren is meer dan klutsen. De kartografie stelle zieh dus dienstbaar op voor de geografie, maar deze op haar beurt hoede zieh voor amateuristische uitbeelding van onderzoeksresultaten in een 'doe-het-zelf-kartografie'. Kort gezegd: meer nog dan voorheen zijn en blijven geografie en kartografie op elkaar aangewezen. Daarin ligt de identiteit van de kartografie, zoals die in 1975 werd beoogd, en waar- naar tijdens de ledenvergadering 1995 werd gevraagd. Hier ligt ook een taak voor de körnende jaargangen van het Kartografisch Tijdschrifi. Literatuur [1] Ormeling sr., F.J. (1978), De professionalisering der kartografie. Kartografisch Tijdschrifi FV, nr. 3, pp. 5-26. [2] Kartografisch Woordenboek. Samengesteid door E.S. Bos, P.W. Geudeke, F.J. Ormeling, A.FI. Sijmons en G.F. Willems (Werkgroep Kartografische Terminologie). Nederlandse Vereniging voor Kartografie, 1991.155 pp. [3] Koeman, C. (1975), Een 17c eeuwse kartograaf aan het woord (met losse tekstbijlage Nota op de Groote Asiatische Geschrevene Caerte). Kartografisch Tijdschrifi I, nr. 4, pp. 11-19. [4] Vazquez Maure, F. (1975), El Greco en de kartografie. Kartografisch Tijdschrifi I, nr. 4, pp. 20-22. [5] 400 jaar atlas. Catalogus van de tentoonstelling, 1 oktober-27 november 1970. Utrecht: Geografisch Instituut, Rijksuniversi- teit, 1970. Met een 'Critische inleiding' door C. Koeman. [6] Dansen, M. (1983), De legenda van de geologische kaart; inleiding op de oefening. Kartografisch Tijdschrifi IX, nr. 1, pp. 73-77. [7] Heerema, J.P. (1983), Vernieuwing van de bodemkaart van Nederland 1:50.000. Kartografisch TijdschrifiIX, nr. 4, pp. 33-36 [8] Ormeling, F.J. (1983), Standaardisering van legenda's en bestem- mingsplankaarten. Kartografisch Tijdschrifi IX, nr. 1, pp. 63-68. [9] Rhind, D. (1988), Geografische informatiesystemen en kartogra fie. Kartografisch TijdschrifiXIV, nr. 2, pp. 25-27. [10] Verhage, W.A. (1989), Maastrichtse milieu-invloeden integraal in kaart. Kartogafisch Tijdschrifi XV, nr. 4, pp. 31-35. Summary J.J. C. Piket A profile of 20 volumes of the Netherlands cartographic Journal (Kartografisch TijdschriftJ: Cartography from Geography to Geography Keywords: history of cartography; car tographic communication; general The hundreds of articles sinee 1975 are classified in an unconventional manner into three main categories: 1. guide-arti- cles, providing fundamental points of view, 2. deseriptive articles, giving note- worthy comments, and 5. stayers, articles on Standing subjects. This Classification led to the distinetion of three phases in the development of cartography in The Netherlands since 1975: 1. The historic- topographic phase with close contacts between geography and cartography, 2. the phase in which geography and car tography became apart, and cartography grew independent, 3. the remote sensing and GIS-phase bringing geography and cartography together again. Resume J. J. C. Piket Vingt annees de la revue de cartographie (Kartografisch TijdschriftJ; cartographie de geographie geographie Mots-cles: histoire de cartographie; communication cartographique; divers Les centaines d'articles parus depuis 1977 dans la KT pourraient etre classees en trois categories: 1. articles de fond, 2. articles d'accompagnement et 3. arti cles sur les sujets d'interetpermanent. Sur la base de cette Classification Ton pourrait distinguer trois phases Revolu tion de la cartographie aux Pays-Bas: 1. La phase historico-topographique oü la geographie traditionnelle et la carto graphie se trouvent dans une interrela- tion etroite, 2. la phase oü la cartograp hie en se separant de la geographie esquisse une evolution independante (par ex. dans La semiologie et la termino- logie) et 3. la phase oü teledetection et SIG font, encore une fois, rapprocher la cartographie et la geographie.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 20