Berichten en Netwerk 20 jaar verslaggeving in het Kartografisch Tijdschrift Berichten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1995-XX1-3 Algemeen General Divers TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In januari 1975 verdween met het laat- ste nummer (nr. 37) Kaartbulletin en verscheen het Kartografisch Tijdschrift. De rubriek 'Berichten' stapte over van het ene naar het andere tijdschrift en er kwamen nieuwe aanwijzingen voor de auteurs. In het eerste nummer van het Kartogra fisch Tijdschrift (KT) 1975.I.i vraagt F.J. Ormeling of iemand de j aargangen 1972 t/m 1974 van Kartografie wil af-staan voor een aantal buitenlandse bibliothe- ken. Onder de rubriek 'Berichten volgt in dit nummer van zijn hand een uit- voerige beschrijving van Thematische Kartografie in Londen (studiedagen) en de Kartografenopleiding in Karlsruhe (conferentie) zodat 00k de daar niet aan- wezige kartografen deelgenoot worden. Komen we deze interessante schrijver niet onder de berichtgeving tegen dan zeker bij een van de andere rubrieken. Het zou dan 00k te ver voeren een opsomming van al zijn geschriften te geven en we volstaan dan 00k met een 'prikactie' binnen deze rubriek. In KT 1975.1.3 vinden we 'Kartografie en ruimtelijke ordening', een conferentie op het ITC te Enschede, terug in niet alleen een voortreffelijk verslag; 00k behoort de slotzin - 'dat de pianologi sche instituten ideale speeltuinen voor kartografen zijn' tot de stijl van Ormeling jr. In KT.1.5. van datzelfde jaar van zijn hand een verslag van de Kartografische Studiedagen in Swansea. In het extra kaartnummer verschijnt weliswaar geen rubriek Berichten maar vinden we Ferjan in een andere hoeda- nigheid, namelijk als tentoonstelling- bouwer (zie figuur 4) Chr.], Snabilie is werkzaam bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam (Nieuwe Prinsengracht 130, 1018 vz Amsterdam). Hij is tevens lid van de redactie van het Kartografisch Tijdschrift. In het overzicht van het bezoek van de British Cartographic Society betreurt de schrijver het dat het interesse voor de edu- catieve kartografie en het kartografie-onderwijs zo matig is. In KT 1977.III.3 waarin Ormeling jr. verslag doet van de stu diedagen 'Stadskartografie' in Rolduc, geeft hij opnieuw zijn veelzijdige interesse weer en vergeet niet de tentoonstelling- bouwers (studenten Utrecht) te prijzen. Een beetje cynisch merkt hij op dat de Organisator van de volgende studiedagen het moeilijk zal krijgen. In KT 1978.IV.4 vinden we het verslag van de (vierde) lustrum- kartografendag in Amsterdam net zo gedetailleerd weergege- ven als de aankondiging van de Nieuwe Meulenhof Atlas in KT 1979.V.1 en het jaarverslag 1978 van de werkgroep Vorming in KT 1979.V.2, waar hij wordt herkozen als secretaris. Een zeer uitgebreid verslag geeft Ormeling jr. van de tiende ICA-Conferentie in Tokyo, 1980 in KT 1981.VII.1: aandacht voor de commissies die gevormd worden, poster sessies en excursies, opleidingsmogelijkheden enz. De opmerking dat de feedback tussen de kaartgebruiker en de kartograaf in communicatiemodellen verwaarloosd is en de hieruit voort- vloeiende psycho-fysische studies en onderzoeksgebieden spreken hem duidelijk aan, evenals de vele toepassingen. In een samenvatting maakt hij ons hiervan deelgenoot. In KT 1982.VIII.2 vermeldt Ormeling jr. als secretaris enthou- siast de te ondernemen activiteiten van de werkgroep Vorming om in KT 1982.VII.3 met evenveel enthousiasme verslag te doen van de ICA-IGU Working Group on Environmental Atlases en de ICA Commission A, Commission on Continuing Edu- cation, 1981. En, omdat hij in VIII.4 geen berichtgeving heeft, 'Richtingen in de theorie van de Kartografie'. In de volgende periode valt de berichtgeving wat Stil, is Ferjan op reis of bereidt hij zieh voor op zijn inauguratie? Hoe dan 00k, in KT 1984.X.4 is hij weer terug en wordt er punetueel verslag gedaan van de Kartografie-tentoonstelling in Berlijn/Bonn evenals van de Kartografendagen 'Stadskar tografie' te Rotterdam waarbij de omgeving vol bouwactivi- teiten niet wordt vergeten; ofschoon het hier een verslag betreff is het duidelijk dat Ormeling jr. in het uitzoeken van de bijbehorende foto's de hand heeft gehad. KT 1985.XI.1: Aardrijkskundige namen, de Group of Experts on Geographical Names. Van een rommelige, harrewarrige bijeenkomst ziet Ormeling de positieve zijde door aan het eind van het verslag de groeiende belangstelling in de wereld 15

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 21