Zo kan het... maar zo kan het 00k! i. siüi! tili Verbeteren aan verbeteringen 21 jaar'Zo kan het.- maar zo kan het 00k!' KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFTI995-XXI-3 Visualisatie; kartografische vormgeving; overzicht Visualisation; map design; survey Visualisation; conception cartographique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES In Kaartbulletin nr. 32 (april 1973), de voorloper van het Kartografisch Tijd- schrift (KT), komt de rubriek 'Zo kan het... maar zo kan het 00k!' voor het eerst voor. De redactie omschrijft het doel van de rubriek als volgt: 'Als kar- tografen zijn we geneigd kaarten die ons onder ogen komen automatisch en onmiddellijk kritisch te bekijken. Ieder van ons komt af en toe in boeken of kranten of waar dan 00k wel eens kaar ten tegen waarvan hij denkt: hoe kan iemand het zo doen! Als ik dat kaartje had moeten maken had ik het heel anders gedaan... Welnu, laat ons dan maar eens zien hoe u het gedaan zou hebben. Daar kunnen we met zijn allen iets van opsteken'. De rubriek was blijkbaar vooral bestemd voor eigen lezers. Dat is in de loop der jaren ver- anderd. De maker van het gebruikte voorbeeeldkaartje krijgt het KT waarin zijn of haar kaart is opgenomen toege- stuurd met een begeleidend schrijven waarin het doel van de rubriek wordt toegelicht. De openingsinzending voor 'Zo kan het... maar zo kan het 00k!' kwam van de heer E.P. Boode uit Delft. Hij toonde een kaartje van Limburg overig boek tijdschrift onderzoeksrapport vaktijdschrift losse kaart, folder, reclamekrant rapport, verslag MMM dagblad G.W.J. van Omme is werkzaam als freelance karto- graaf'(Nieuwe Pyramide ip, 3962 HX, Wijk bij Duurstede) en in deeltijd als senior- kartograaf bij de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Hij is redacteur van het Kartografisch Tijdschrift en ver- zorgt de rubriek Zo kan het... maar zo kan het 00k!. Figuur 2. De herkomst van de voorbeelden in 'Zo kan het... maar zo kan het 00k!' waarin de lijnvoering en de typografie nog wel enige verbe- tering konden gebruiken. De bron van het getoonde kaart- fragment wordt niet genoemd, maar is waarschijnlijk het CBS. Inmiddels is dit de vijfendertigste aflevering van deze rubriek. De regelmaat waarmee de rubriek verschijnt varieert nogal (Gguur 1). In 1977 en 1978 en in de periode 1981-1984 ontbrak het de lezers kennelijk aan inspiratie. Het is niet voor te stel len dat er in die tijd kaarten gemaakt zijn waaraan niets meer te verbeteren viel. Tot tweemaal toe werd een prijsvraag uit- geschreven om de lezers meer bij de rubriek te betrekken. Heiaas met een onbevredigend resultaat. Inzendingen van lezers zijn er nog steeds zeer weinig. Kijken we naar het soort misstappen dat in 'Zo kan het...' de revue gepasseerd is, dan blijkt dat het overgrote deel terug te voeren is tot het verkeerde gebruik (of helemaal geen gebruik) van visuele variabelen. De hierarchische opbouw van een kaart komt 00k een aantal keren aan de orde. Slechts een enkele keer zijn er andere zaken die de aandacht vragen, zoals een verbeterde kaartprojectiemethode, een slimmere manier van produceren of een betere vormgeving of typo grafie. Bronnen zijn publikaties van overheidsinstanties, onderzoeksrapporten van geografische faculteiten, reclame- folders, dagbladen en tijdschriften (figuur 2). Vooral de dag- bladen scoren erg hoog: dertien keer in totaal. JIL JL JL m un r\ r\ CTn Oh o 00 Oh 00 Oh o o\ On uO ro Oh Oh c «- E Reactie op 'Zo kan hetgeplaatst bij de mededeiingen Figuur I. De verschijning van Zo kan het... maar zo kan het ook!' in Kaartbulletin en het Kartografisch Tijdschrift 1972-1995/3. 19

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 25