Meer onderwerpen in 'Zo kan het...' Generalisatie: karakte- ristiek of karikatuur? I995-XXI-3 Uit inventarisatie blijkt dat een aantal onderwerpen niet of nauwelijks aan de orde gekomen is, zoals generalisatie, typo- grafie, kleurgebruik en vormgeving. Bij vormgeving zouden we niet alleen kunnen denken aan de vormgeving van een kaart op zieh, maar bijvoorbeeld van een reeks kaarten in een publikatie. Dan komen ook onderwerpen als eenduidige opzet en samengaan tekst en beeld aan de orde. Nu de vorm- Figuur 3. geving binnen de Nederlandse Vereniging voor Kartografie Voorbeeld van nieuwe impulsen krijgt door de oprichting van een werk- goede en siechte groep en door de nieuwe vormgeving van het Kartografisch generalisatie in e Tijdschrift, is het goed om eens na te denken hoe je een bete- figuur. Uit: re vormgeving in 'Zo kan het... maar zo kan het ook!' zou Romeinen, willen laten zien. De redactie doet een beroep op u als lezer Friezen en van het KT om voorbeelden en ideeen aan te dragen! Zij ziet Franken in het uw reactie met belangstelling tegemoet, ook wanneer u niet hart van direct in Staat bent om zelf een 'betere versie' te leveren Nederland. WARNEN Doornik Kamerijk 9 Reims 8 flETO^ Figuur 4. Een poging tot betere generalisatie van figuur 3. Doornik 7 Kamerijk Reims KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Een van de nog niet eerder in deze rubriek behandelde onderwerpen is generalisatie. Generalisatie is onder andere nodig wanneer we een kaart op een kleinere schaal willen gaan gebrui- ken. Niet alle details kunnen dan in de nieuwe kaart weergegeven worden. Het voert hier te ver om op alle facetten van de generalisatie in te gaan. Als voor beeld deze keer de generalisatie van lij- nen. Een goede generalisatie van lijnen is een vereenvoudiging van de vorm van de lijn met behoud van de karakteristie- ken van die vorm. Schitterende voor beelden van goede en verkeerde genera lisatie worden gegeven door onder andere J. Pannekoek in zijn nog steeds actuele artikelenserie over generalisatie in de kartografie in Kartografie, Mede- delingen van de Kartografische sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijks- kundig Genootschap [i, 2, 3]. Het hier gegeven voorbeeld is afkomstig uit het boek Romeinen, Friezen en Franken in het hart van Nederland onder redactie van W.A. van Es en W.A.M. Hessing, 1994 (figuur 3). Merkwaardig is dat een stukje goede en siechte gene ralisatie in een kaart voorkomen. De karakteristieke contouren van Neder land zijn voor deze schaal goed en niet te gedetailleerd weergegeven. Bij de kust van Belgie verändert ineens de detaillering en ook de karakteristiek van de lijn: die wordt ineens heel slap terwijl opvallende knikken en bochten zijn weggelaten. De kustlijn van Bretagne is in een golvende lijn getekend die eerder zandstranden dan grillige rotsen sugge- reert. Ook de vorm van de kust van Engeland is niet in overeenstemming met de karakteristieke vorm die de kust daar heeft. Figuur 4 laat zien hoe het anders zou kunnen. Literatuur [1] Pannekoek, A.J. (1961), Beschouwingen over generalisatie in de kartografie, I. Kartografie Meded. KNAG, nr. 11, p. 203- 210. [2] Pannekoek, A.J. (1961), Generalisatie in de kartografie II: het relief. Kartografie Meded. KNAG, nr. 11, p. 311-329. [3] Pannekoek, A.J. (1962), Generalisatie in de kartografie III: de plaatsen. Kartografie Meded. KNAG, nr. 17, p. 411-420. Summary en Resume op blz. 23. 20

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 26