Het KartografischTijdschrift geillustreerd 1975-1994 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 Visualisatie; infographics; overzicht Visualisation; infographics; survey Visualisation; infographique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De technologische ontwikkelingen ge- durende de afgelopen twintig jaar heb- ben veel veranderd voor de redactie van een modern tijdschrift. De oorspronke- lijk handmatige opmaak van artikelen is momenteel vervangen door een volledig digitale aanpak. Daarmee zijn de moge- lijkheden voor illustraties in een tijd schrift enorm verbeterd. De reproduktie van foto's is eenvoudiger geworden en sinds enige tijd zijn kleurenillustraties vrijwel even gemakkelijk te bewerken als zwartwit-illustraties. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat 00k in het Kartografisch Tijdschrift (KT) een positie- ve trend is waar te nemen in de mate van illustreren. De berichten en artikelen in het Kartografisch Tijdschrift lenen zieh zeer goed voor een visuele aanpak om de boodschap aan de lezer over te brengen. Illustraties kunnen zeer pakkend en overzichtelijk weergeven waarvoor ge- schreven tekst soms omslachtig of ver- warrend is. Bovendien trekken illustra ties de aandacht van vrijwel iedere lezer; 00k diegenen die minder thuis zijn in het onderwerp dat beschreven wordt. Een doordacht en afgewogen gebruik van illustraties ondersteunt de tekst visueel, zodat bij het doorbladeren van een tijdschrift de illustraties als kort samengevatte weergave van een artikel fungeren. Voor een goede indruk van de mate van illustratie in het Kartografisch Tijd schrift is een inventarisatie gemaakt van het aantal figuren, tabellen, foto's en natuurlijk 00k kaarten en kaartfrag- menten in vrijwel alle nummers van het KT in de periode 1975-1994. Bij - lagen zijn buiten beschouwing gelaten. De kwaliteit van de illustraties komt Ir. R Hootsmans is promovendus aan de Universiteit Utrecht (Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht, tel. 030-531372) Hij maakt tevens deel uit van de redactie van. het Kartografisch Tijdschrift met speciale aandacht voor de illustraties. Tabel 1. Gemiddelde illustratie van het Kartografisch Tijdschrift over de I975-I994- niet aan de orde, enerzijds gezien de beperkte tijd voor dit onderzoek, anderzijds ervan uitgaande dat de KT-redactie de kwaliteit van illustraties voor publikatie reeds kritisch geeva- lueerd heeft. Om de cijfers onderling vergelijkbaar te maken, zijn er twee indices onderscheiden. De eerste index betreft uitsluitend het aantal illustraties per artikel. De tweede index geeft het aantal illustraties per pagina voor het hele Kartografisch Tijdschrift weer, waarbij alle pagina's zijn betrokken: zowel artikelen als overige rubrieken en berichten van de redactie. Uit deze laatste index kan men gemakkelijk afleiden hoeveel pagina's er omgeslagen moeten worden om een illustratie tegen te komen. Binnen de KT-redactie geldt als streven dat twee tegenoverliggende pagina's minimaal een illustratie bevatten: dit betekent dat de tweede index voor het gehele KT 0,5 moet bedragen (gemiddeld een halve illustratie per pagi na). Vanzelfsprekend zijn de illustraties niet gelijkelijk ver- deeld over het tijdschrift en is het nog steeds mogelijk dat meerdere, aaneengesloten pagina's geen illustratie bevatten. Met andere woorden, de index voor het aantal illustraties per KT-pagina zien we graag hoger dan 0,5. Tabel 1 toont de gemiddelde cijfers voor de periode 1975-1994 voor het totale aantal illustraties, uitgesplitst naar figuren, kaarten (of kaart- fragmenten), foto's en tabellen. Aantal per artikel Aantal per KT-pagina (artikelen en berichten) figuren 1,6 0,17 kaarten 2,2 0,24 foto's 0,4 0,08 tabellen <M 0,05 Totale illustratie 4,6 o.53 Het blijkt dat over deze periode een artikel gemiddeld meer dan vier illustraties bevat en dat het Kartografisch Tijdschrift als geheel een illustratie per twee pagina's presenteert. Opval- lend is voorts dat de cijfers voor kaarten en kaartfragmenten bij beide indices het best scoren. Met gemiddeld twee kaarten 21

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 27