Körte samenvattingen van de artikelen in Kartografisch Tijd schrift 1995.XXI.3: C. Koeman - Ferjan Ormeling verlaat de redactie van het Kartografisch Tijdschrift De auteur is redacteur geweest van Kartografie, de voorloper van het KT. Meer dan 25 jaar geleden benoemde hij Ferjan Ormeling als redacteur. De auteur bespreekt de ontwikkelingen van de tijdschriften gedurende de afgelopen 25 jaar met de nadruk op de bijdragen van Ormeling. J.J.C. Piket - Het profiel van twintig jaargangen Kartografisch Tijdschrift: kartografie tussen geografie en geografie De artikelen die sinds 1975 in het KT zijn versehenen kunnen wor den ingedeeld in drie categorieen: 1. 'gidsartikelen', 2. 'assesori- sche' artikelen en 3. 'doorlopers'. Op grond van deze classificatie kunnen drie fasen in de ontwik- keling van de kartografie in Nederland sinds 1975 onderscheiden worden. Chr.J. Snabilie - Berichten en Netwerk; 20 jaar verslaggeving in het Kartografisch Tijdschrift De rubriek Berichten bestaat langer dan het KT in zijn huidige vorm. De rubriek Netwerk is bedoeld om te informeren over het 'wel en wee' en de activiteiten op ons vakgebied. Ferjan Ormeling gaf ons een goed voorbeeld. G.W.J. Van Omme - 'Zo kan het... maar zo kan het 00k!' Verbeteren aan Verbeteringen Zo kan het... maar zo kan het 00k! is een rubriek die sinds 1973 in het KT verschijnt. Uit inventarisatie van de (siechte) voor- beelden blijkt dat het grootste deel van de misstappen bestaat uit het verkeerde gebruik van visuele variabelen. R. Hootsmans - Het Kartografisch Tijdschrift gei'llustreerd 1975-1994 Voor een goede indruk van de mate van illustratie in het KT is een inventarisatie gemaakt van vrijwel alle nummers van het KT in de periode 1975-1994. De mate van illustratie in het KT is goed, maar kan nog beter. A.J. Kers - Vijfentwintig jaar kartografische periodieken. Wat stond er zoal in? Een kwantitatieve beschouwing In de periode 1969-1995 kwam onder het redacteurschap van prof. dr. F.J. Ormeling 105 maal de officiele Nederlandse kartografische periodiek uit. Uit een analyse blijkt dat het aantal artikelen per jaargang in die periode eerst toenam en zieh later consolideerde. P.C.J. van der Krogt - Twintig jaar historische kartografie in het Kartografisch Tijdschrift Twintig jaargangen KT bevatten in totaal 65 artikelen betreffen de de historische kartografie. Daarmee weerspiegelt het KT zeker 00k de ontwikkelingen in de Nederlandse kartografie op histo risch gebied. De verschijning van het historisch-kartografisch tijdschrift Caert-Thresoor heeft geen merkbare invloed gehad op de historische bijdragen in het KT. P.W. Geudeke - FJO en de topografie De afgelopen 25 jaar heeft de topografische kartografie een gro- te ontwikkeling doorgemaakt. Daarbij zijn 3 perioden te onder scheiden. De periode 1969-1975 kent nog weinig nieuwe ont wikkelingen. In de periode 1975-1989 is er een toenemende aandacht voor thematische toepassingen van topografische kaarten. In de periode 1990-1994 vinden de grote technologi sche veranderingen plaats. A.H. Verroen - Stadskartografie in 25 jaar Nederlandse karto grafische tijdschriften, 1970 - 1995 Tot 1970 werd stedelijke kartografie alleen beoefend bij de land- meetkundige afdelingen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Met de vraag naar meer themakaarten en de opkomst van moderne grafische technieken begon de evolutie van de stads kartografie. C.A. Blok - Aandacht voor atlaskartografie. Tendensen in ruim een kwart eeuw informatievoorziening op atlasgebied Enkele opvallende ontwikkelingen op het gebied van atlaskar tografie uit de afgelopen 25 jaar worden aangestipt. Er komen drie tendensen naar voren. 1. De publikaties markeren vaak belangrijke gebeurtenissen in de Nederlandse atlaskartografie. 2. De publikaties hangen vaak samen met een concreet produkt. 3. De publikaties gaan vaak over nationale/regionale atlassen of over schoolatlassen. C.P.J.M. Van Elzakker - Ontwikkelingen in de thematische kartografie Veel veranderingen vonden hun oorzaak in technologische ont wikkeling. Een kaartgerichte wijze van denken maakte steeds vaker plaats voor een benadering die meer gericht is op de geografische informatievoorziening en de rol die thematische kaarten daarbij kunnen speien. F.H. Boersma - Gissen naar kaarten. 20 jaar op zoek naar 'Automatisering in de kartografie' Het gebruik van Computers in de kartografie was in 1978 nog een noviteit. In 1995 speelt kartografische communicatietheorie een hoofdrol in 'visualisering van Gis'. Technische produktie en toepassingen zijn in het KT uitstekend aan de orde zijn gekomen, theoretische achtergrond redelijk. Commerciele Software kreeg iets te veel nadruk, toegankelijk- heid van bestanden en documentatie daarentegen te weinig. J. van Westen - Dichtbij of veraf. Relatieve Plaatsbepaling. De kaart als hulpmiddel voor de 'verdwaalde' mens De auteur bestudeert schematische voorstellingen zoals kaarten van niet-westerse culturen in een poging de grondslagen van die culturen te begrijpen en te betrekken in zijn waarneming van de wereld. Als beeidend kunstenaar verwerkt hij zijn bevindingen in landschapsbeschrijvingen (topografieen) om zo zijn plaats te kunnen bepalen in een complexe wereld. B. Sneller - Van luchtfoto tot beslissing Dankzij remote-sensing-technieken hebben gebruikers van ruimtelijke informatie toegang tot enorme hoeveelheden actu- ele gegevens. Bij het bewerken van satellietbeelden speelt het gebruik van een digitaal terreinmodel een belangrijke rol. F.J.M. van der Wel - Visualisatie van veranderingen; het gebruik van remote-sensing-data in monitoringoperaties De rol van remote-sensing-data in monitoringoperaties wordt toegelicht, waarbij veranderingen in landbedekking die zieh gedurende een bepaalde periode hebben voorgedaan worden ge'identificeerd. Deze dynamische 'veranderingsinformatie' wordt veelal op een statische wijze weergegeven. Het ligt meer voor de hand om de mate van dynamiek te representeren. R.M. Hootsmans B.J. Köbben - Kartografische produktie van remote-sensing-beelden. Integratie van remote-sensing- informatie in een kartografische boodschap Bij de vakgroep Kartografie is een methode uitgewerkt die laat zien dat voor elke vorm van integratie van remote-sensing- informatie in een kartografische boodschap wel degelijk een oplossing bestaat die binnen een omgeving waar men met remote-sensing apparatuur werkt vrijwel altijd voorhanden is.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 2