JJ Vijfentwintig jaar kartografische periodieken Wat stond er zoal in? Een kwantitatieve beschouwing Aantal artikelen per jaargang jl Verdeling naar onderwerp KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI- Geschiedenis van de kartografie; kartografische communicatie; overzicht History of cartography; cartographic communication; survey Histoire de cartographie; communication cartographique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLJjS In de periode 1969-1995 kwam onder het redacteurschap van prof.dr. F.J. Ormeling 105 maal de officiele Neder- landse kartografische periodiek uit. Uit een analyse blijkt dat het aantal artikelen per jaargang in die periode eerst toenam en zieh later consolideerde. Uit de systematische verdeling naar 13 onderwerpen is na te gaan hoe vaak de verschillende onderwerpen voorkwamen. Tenslotte wordt van een vijftal onderwerpen gekeken in welke jaren ze versehenen en hoe vaak. Hieruit blijkt dat, zoals te verwach- ten, de automatisering vanaf het midden der jaren tachtig veel aandacht kreeg, maar 00k dat over onderwerpen als Geschiedenis van de kartografie/Historische kartografie en Kaartbeheer vrij constant werd gepubliceerd. Tijdens het redacteurschap van prof. dr. F.J. Ormeling van 1969-1995 ver- scheen 22 maal Kartografie, mededelin- gen van de Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (de nummers 47 t/m 68) en 83 maal het Kartografisch Tijdschrifi (de jaargangen 1975 t/m 1994 en num- mer 1995.1). Kartografie was een overdruk, met een eigen omslag, van artikelen met karto grafische inhoud uit het Geografisch Tijd schrift van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG). In figuur 1 is het aantal artikelen afge- beeld dat per jaargang werd gepubli ceerd, totaal 555. De jaargangen 1969 en 1995 zijn weggelaten, omdat Ormeling in die beide jaren slechts aan een tijd schrift meewerkte. Uit de figuur kan worden afgeleid dat tot 1975 het aantal artikelen in Kartografie Ir. A.J. Kers is sedert 1988 met de VUT en 00k vanaf dat moment redacteur van het Kartogra fisch Tijdschrifi. Daamaast doet hij allerlei vrijwilligers- werk; zo is hij medewerker van de Twente Akademie, het regionaal cen- trum voor streekcul- tuurin Twente. (Adres: H. Dunant- laan$2, 7548 ad Boekelo.) Figuur 1. Aantal artikelen per jaargang, gepu bliceerd gedurende de periode 1969-1997 in Nederlandse kartografische tijd- schriften. per jaargang gemiddeld beneden de tien lag. In 1975 werd de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (NVK) opgericht met een eigen Kartografisch Tijdschrifi (KT). Van 1975 tot 1980 stijgt daarin het aantal artikelen per jaargang naar circa twintig; daar- na ligt het aantal meest tussen begin twintig en begin dertig. Nog een enkele toelichting: In 1972 verscheen een speciale uitgave van Kartografie met maar liefst zes artikelen in het Engels. Het werd aangeboden aan de deelnemers van het 6e Congres van de Internationa le Kartografische Vereniging in Montreal en Ottawa. Een extra-kaarttypografienummer' van KT met acht artike len kwam in 1976 uit. Ook jaargang 1983 kende een vijfde nummer. Dat zelfs met dit vijfde nummer het aantal artikelen tot maar liefst 49 Steeg kwam mede doordat van de Studiedagen over kaart- legendas en van de Kartografendagen over automatisering de lezingen in artikelvorm waren opgenomen. In 1990 verscheen het (zo nuttige) Register 1977 tlm 1989 met systematisch de inhoud van 15 jaren Kartografisch Tijdschrifi. Een van de hoofdstukken vermeldt de artikelen gerangschikt op 13 rubrieken te weten: algemeen en diversen; atlaskarto- graFie; automatisering; geschiedenis van de kartografie en historische kartografie; kaartbeheer; kaartgebruik; kaartpro- duktie; kaartschrift, namen op kaarten; kartografische vorm- geving; opleidingsaspecten; remote sensing en kartografie; technische informatie; thematische kartografie. Om voor de analyse 1969 t/m 1994 alles onder dezelfde noe- mer te brengen, moesten de artikelen uit periode 1970 t/m 1974 in deze 13 rubrieken worden ondergebracht, en ook de 25

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 31