Tot besluit KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 rubrieken wat anders ingedeeld. Arti- kelen over vormgeving kunnen dan 00k worden teruggevonden onder 'hoofd- onderwerpen als programmatuur, kaart- produktie, planningskartografie en topo- grafische kaarten. Figuur 6 geeft dus voor wat betreff de laatste jaren een wat vertekend beeld. Opleidingsaspecten Een merkwaardiger beeld geeft de grafiek over opleidingsaspecten (figuur 7). Het lijkt wel of dit onderwerp met horten en stoten is opgediend. KT.1977.1 is een soort themanummer omdat de onder werpen de dan bestaande kartografische opleidingen betreffen aan de Technische Universiteit in Delft, de Rijksuniversi- teit Utrecht, het ITC Enschede en de PBNA, en een mogelijk toekomstige op- leiding aan de HTS in Utrecht. De uitbij- ter' 1981 lijkt toevallig, dat wil zeggen in dat jaar was er geen speciale reden. Ook 1993 is meer toevallig, zij het dat in het speciale 'Indonesie-nummer' (nr. 3), twee opleidingen in Indonesie werden besproken welke waren opgezet met Nederlandse hulp. In het nummer gewijd aan het je NVK-lustrum en het ICA-congres in Keulen (nr. 4), staan twee artikelen waarbij wordt ingegaan op de aanpassing van het kartografie- onderwijs aan geografische informatie- systemen. Wat merkwaardig dat dit onderwerp pas op dat tijdstip voor de eerste maal uitvoerig werd besproken. Het is aan andere auteurs, die meer naar de inhoudelijke aspecten van de artike len hebben gekeken, om te beoordelen of er genoeg aandacht aan onderwerpen is besteed in de afge- lopen 25 jaar. Wat wel duidelijk is, zonder zelfs maar naar de inhoud van de artikelen te kijken, is dat er erg weinig is gepubliceerd over de relatie remote sensing en kartografie. Het eerste artikel 'Legendas bij satellietopnamen?' verscheen pas in 1983 in het themanummer over kaartlegendas. Het nummer dat nu voor u ligt tracht dat een beetje goed te maken. Summar y Figuur 7. Aantal artikelen over het onderwerp Opleidingsaspecten (1969-1995). A.J. Kers 25 Years cartographic periodicals. What subjects did we find? Keywords: history of cartography; cartographic communi- cation; survey In the period 1969-199$ when Profi Dr. F.J. Ormeling was an editor the ojficial Dutch cartographic periodical was published 10$ times. Analysing the articles per year shows that the number first increased and later stablished. From a systematic division in 13 subjects it can he found how ofien they were published. Finally fior subjects it can be seen in somewhat more detail in which years they were published and how ofien. The analysis shows fior example that automation, not unexpectedly, received much attention from the mid eighties onwards, but also that articles on subjects such as the history of cartography and map curatorship were published regularly. Resume A.J. Kers Vingt-cinq annees de refues cartographiques. Analyse des sujets traites Mots-cles: histoire de cartographie; communication carto- graphique; etude Pendant la periode allant de 1969 199$ le Prof. Dr. F.J. Ormeling a ete le redacteur en chef de la revue ojficielle de la car tographie neerlandaise dont 10$ numeros ont ete publies. L'analyse du nombre d'articles parus par un accuse d'abord une augmenta- tion, ensuite une stabilisation. Une subdivision systematique en 13 sujets en montre la frequence de publication. Enfin, pour sujets choisis des informations plus detaillees sont indiquees, notamment l'annee de parution. Ainsi l'analyse fait ressortir - et ceci n'estpas une surprise - que l'automation etait un des sujets les plus etudies, notamment h partir de la seconde moitie des annees 1980; des articles traitant de l'histoire de la cartographie et de la conservation des cartes ont ete publies regulierement. 27

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 33