Twintig jaar historische kartografie in het Kartografisch Tijdschrift i995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Geschiedenis van de kartografie; kartografische communicatie; overzicht History of cartography; cartographic communication; survey Histoire de cartographie; communication cartographique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Twintig jaargangen Kartografisch Tijdschrift onder Ferjan Ormeling. Heeft de latente interesse van de voorzitter van de redactie voor de geschiedenis van het vak zijn sporen nagelaten en weerspiegelt het Kartografisch Tijdschrift daarmee ook dit facet van de kartografie? En heeft de oprichting van Caert-Thresoor een en ander beinvloed? Daarop poogt de auteur een antwoord te geven. Wanneer is een artikel historisch-kartografisch? Eigenlijk zou op deze vraag eerst een antwoord gegeven moeten worden voor we over de historisch-kartografische bijdragen in het Kartografisch Tijdschrift (KT) kunnen spreken. Een poging tot bespreking van deze netelige kwestie zou te veel bladzijden kosten en - mogelijk de nodige discussie opleveren. Deze bijdrage is daarvoor niet de geeigende plaats. Bij de telling van de historisch-kartografische bijdragen ben ik bijzonder subjectief te werk gegaan. Mijn classificering komt niet altijd overeen met die in de cumulatieve registers. Volgens mijn standaarden zijn er in de twintig jaargangen KT 65 artikelen van historisch-kartografische aard te vinden. Dat is ongeveer 10% van het totaal aantal artikelen. De helft van dit aantal artikelen is geschreven door zes auteurs, die allen direct betrokken zijn bij de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, namelijk C. Koeman en G. Schilder (beiden 8 bijdragen), EJ. Ormeling sr. (6 bijdragen) en J.J.C. Piket, P.C.J. van der Krogt en M. Kok (elk 3 bijdragen). De onderwerpen zijn zeer gevarieerd. Als er al enige lijn in te ontdekken valt, dan is het dat de bijdragen vaak: een relatie hebben met een actueel historisch-kartografisch onderwerp, of een historisch aspect belichten van een thema waaraan de andere bijdragen in het KT zijn gewijd. Tot de eerste categorie, de artikelen in relatie tot een actueel onderwerp, behoren de eerste historisch-kartografische arti kelen: Marijke Donkersloot-de Vrij over de heruitgave van de Roman-Visscherkaart van Zeeland [1]C. Koeman over een in het British Museum gevonden manuscript met o.a. teksten over de zeekaarten van Blaeu [2] en F.J. Ormeling sr. over honderd jaar Bosatlas [3]. Dr. P. C.J. van der Krogt is onderzoe- ker bij de vakgroep Kartografie, Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen Utrecht (Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht). Sinds ippi is hij lid van de redactie van het Kartografisch Tijdschrift, met speciale aandacht voor de historische kartografie. Hij is tevens eindredac- teur van Caert- Thresoor. Opmerkelijk bij de vroege bijdragen zijn de vertalingen van artikelen uit andere tijdschriften, zoals een door C. Koeman vertaalde bijdrage over de plattegrond van Toledo door El Greco en zijn mogelijke oorsprong [4], en een artikel over Chinese stadsplattegron- den en topografische kaarten uit graf- tomben van de Han-dynastie [5]. De interesse voor de kartografie van China blijkt ook uit de bijdrage van R.J.M.J. Bertrand over oude kaarten die ontdekt zijn bij Changsha in China [6], Artikelen uit de tweede groep doen gewoonlijk dienst als historische inlei- ding op een speciaal thema. De eerste bijdrage van deze soort was het artikel van C. Koeman in het extra kaarttypo- grafienummer van 1976 [7]. G. Schilder schreef in het nummer over legenda's over de historische ontwikkeling van legenda's [8]Het nummer over het 175- jarig bestaan de van Topografische Dienst Nederland telde twee historische bijdragen [9, 10]. Twee themanummers waren geheel aan de historische kartografie gewijd: KT 1980.VI.4 bevatte zes historische bijdra gen over gevarieerde thema's (auteurs: Koeman, Kok, Schilder, Sijmons, Hofman en Schoorl) en KT 1989.XV.2 vijf bijdragen (auteurs: Koeman, Schilder, Zandvliet, Ormeling sr. en Kok). Dit laatste nummer is uitgebracht ter gele- genheid van de XHIth International Conference for the History of Cartogra phy, die in 1989 te Amsterdam werd gehouden. Hoewel deze 'gelegenheidsbijdragen' natuurlijk en vanzelfsprekend ook een grote wetenschappelijke waarde kun- 28

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 34