Waarnemingspsychologische effecten bij het gebruik van kleur in de kartografie 3 Inleiding Perceptieve effecten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN I Kleur is een psycho-fysiologisch ver- schijnsel. Het ontstaat, wanneer licht (het zichtbare gedeelte van het elektro magnetisch spectrum) door receptoren in het netvlies van het oog is opgevan- gen en als zenuwsignaal is doorgestuurd naar de hersenen. Een golflengte of een bepaalde combinatie van golflengten uit het elektromagnetisch spectrum wekt daarbij een bepaalde kleursensatie op. Omdat deze sensatie niet eenduidig te definieren is, is deze feitelijk onmeet- baar. De kleurstimulus, het licht in al zijn mogelijke samenstellingen van ver- schillende frequenties, is wel in fysische grootheden vast te leggen. In tegenstel- ling tot kleur is licht namelijk een zui- ver fysisch verschijnsel. Door gebruik te maken van bepaalde kleurstimuli kan een bepaalde kleursensatie worden op- gewekt. In de kartografie wordt vaak gebruik gemaakt van kleur om tot een goede informatieoverdracht te komen. Daar bij is het uiteraard wel van belang, dat kleur op een goede manier wordt toege- past. Gebeurt dat niet, dan kan het gebruik van kleur de kwaliteit van een kaart juist in sterke mate doen afnemen. Of een door een kartograaf bedoelde kleursensatie uiteindelijk ook bij de kaartlezer wordt opgewekt, hangt afvan verschillende factoren. Een van die fac- toren is het mogelijke optreden van waarnemingspsychologische ofwel per- ceptieve effecten. Deze effecten kunnen grote gevolgen hebben voor de kleur- waarneming. Wordt er bij de kleurkeu- ze voor een kaart dan ook geen rekening mee gehouden, dan kan het optreden van een effect een enorme invloed heb ben op de kwaliteit van een kaart. In dit artikel wordt een overzicht gege- ven van de belangrijkste waarnemings psychologische effecten die op kunnen treden bij het gebruik van kleur in de kartografie. Tevens wordt er in het kort ingegaan op de verschillende mogelijk- heden om perceptieve problemen bij het gebruik van kleur in de kartografie te voorkomen. Voor een meer uitge- breide beschrijving van het gebruik van kleur in de kartografie, en het mogelijk optreden van waarnemingspsychologi- Drs. B.A. Venemans is projectleider GIS- Kartografie bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat (Postbus 5023, 2600 GA Delfi). sehe effecten daarbij, wordt verwezen naar Venemans [1] Bij de beschrijving van de effecten wordt er vanuit gegaan, dat de fysieke toestand van het oog goed is. In het kader wordt kort ingegaan op de invloed van de fysieke toestand van het oog op de kleurwaarneming. Invloed van de Stimulus Bij deze groep van effecten is de waargenomen kleur aftian- kelijk van de grootte, de duur en/of de intensiteit van de Sti mulus zelf. Ten eerste heeft de grootte van het oppervlak van een aange- boden Stimulus rechtstreeks gevolgen voor de waargenomen verzadiging van een kleur [2]Van een groot oppervlak zal de kleur sterker verzadigd lijken dan van een klein oppervlak. De grootte is ook van belang met betrekking tot de beno- digde hoeveelheid energie die de Stimulus heeft. Voor kleur waarneming is een Stimulus met een zekere minimale hoe veelheid energie nodig. Wordt de hoeveelheid energie te klein (doordat de Stimulus vanuit een te klein oppervlak wordt aangeboden of doordat de Stimulus een te läge inten siteit of te körte duur heeft), dan wordt kleurwaarneming bemoeilijkt of zelfs onmogelijk. Bij het kleiner worden van de Stimulus (in de zin van een kleiner oppervlak of veld- grootte of van een korter durende Stimulus) wordt de waar- neming van blauw het eerst bemoeilijkt [3]Dit effect, het zogenaamde 'small-field tritanopia wordt veroorzaakt door het relatief kleine aantal blauwgevoelige receptoren in het netvlies. Dit kan er toe leiden, dat blauwtinten verdwijnen en dat kleuren slechts als rood- en groentinten worden waar genomen. Small-field tritanopia veroorzaakt bijvoorbeeld ook de relatief siechte leesbaarheid van blauwe neon-letters. Een tweede probleem kan worden veroorzaakt door het optreden van het zogenaamde 'Bezold-Brücke effect'. Door dit effect zal de waargenomen kleur veranderen onder invloed van een verandering van de intensiteit waarmee een bepaalde Stimulus aan het oog wordt aangeboden [4]. Met het toene- men van de intensiteit veranderen rode en geel-groene tinten Figuur 1. Het optreden van het Bezold-Brücke effect; links zijn de basiskleuren weerge- gevenrechts dezelf- de kleuren met een hogere intensiteit. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 3