binnen. Thematische kaarten Stedebouwkundige kaarten Stadsvervoerkaarten 41 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT zichtskaarten, die geschikt zijn voor vierkleurendruk in publikaties. Van de digitale grootschalige basiskaart waren begin 1989 39 bladen gereed. De opkomende vraag naar thematische kaarten van stedelijke gebieden in de jaren zestig was niet alleen een Neder- landse zaak. Ook buitenlandse stedelij ke regio's hadden die behoefte, maar 1995-XX1-3 Themakaarten gingen ook een grotere rol speien in de stedelij ke publieksvoorlichting. Aanvankelijk waren dat vooral opdrukken op bestaande kaarten, maar geleidelijk werden de kaarten aangepast aan het thema. Een voorbeeld uit 1972 is de Wegvervoerskaart van Amster dam, op de nieuwe schaal 1:18.500, waarvoor alleen het lijnen- beeld van de stadskaart 1:10.000 werd gebruikt, in een grijze tint [19]. Ook de kaart Rotterdam-Europoort, schaal 1:80.000 is een voorbeeld van zo'n speciale gemeentelijke themakaart. Door de uitbreiding van het af te beeiden gebied en de beperking van het papierformaat werd de kaartschaal voortdurend aangepast [20]. Itadhuis/Muziektfi^ter Ny AA/aterloopleiriT ;amst1I^traat: daar werden de zaken soms grondig aangepakt. Er versehenen complete thematische atlassen, onder andere van Berlijn (1962), Tokyo (1964), Parijs (1968) en Londen (19684969) [18]. In ons land heeft men een dergelijke uitgave onderzocht voor het gebied van Amsterdam. Een werkgroep, met dr. EJ. Ormeling sr., dr. W.F. Heinemeijer, drs. A.H. Sijmons en ir. P.J. Bakker, heeft in die tijd grondig bekeken of een dergelijk project ook in ons land uit- voerbaar was. Heiaas waren de midde- len daarvoor niet beschikbaar en er ver- scheen geen publikatie. In 1989 is er weer zo'n onderzoek geweest, op verzoek van de Staats-drukkerij en Uitgeverij (SDU). De onderzoekscommis- sie bestond toen uit: prof. dr. W.F. Heinemeijer, drs. M. Wagenaar van de UvA, Th. van der Linden van de SDU, W van Zee van het Amsterdams bureau voor Onderzoek en Statistiek en A.H. Verroen van Kartografie Amsterdam. Die poging leek aanvankelijk te lukken, tot er bij de SDU een beleidswijziging werd doorge- voerd. Er is nog getracht om met de Stadsdrukkerij van Amsterdam tot een uitgave te komen, maar daar schrok men terug voor de investering. Figuur 2. Basiskaart van Amsterdam 1:5000, blad 1.2,1990/91. Tweekleurendruk, ook gebruikt voor schaal 1:10.000. Een ander voorbeeld van een thematische stadskaart was de voor- lichtingskaart 1:60.000, over nieuwe wegwijzers in Amsterdam, welke kaartfolder in grote aantallen werd verspreid [21] De toegenomen aandacht voor de binnenstadsproblematiek leidde tot een grote vraag naar goede en actuele stadskaarten voor de inventarisatie van probleemgebieden. Voor de afbeelding van de onderzoeksthemas op stedebouwkundige kaarten werden landelijke richtlijnen opgesteld [22]. Die waren bij het ITC aanleiding om samen met de gemeente Enschede naar een kartografische oplossing voor de binnen- stad te zoeken [23] Ook de technische oplossingen voor de vormgeving van deze problematiek werden in Enschede onderzocht en in een publikatie vastgelegd [24] Voor Amersfoort werden de NIROV-voorstellen getoetst door de Utrechtse academische kartografen [25] De VW's en de stedelijke vervoersbedrijven hebben de gewoonte om hun voorlichtingskaarten niet door de stads- kartografen te laten vervaardigen, maar door grafisch ont- werpers. In Amsterdam is dit al lang het geval. Daar hebben Paul Mijksenaar en Paul Laarhoven een bijzondere stijl ont- wikkeld, waarover in het themanummer 'stadskartografie' van het KT werd bericht [26] In Rotterdam was de afdeling Kartografie nog wel betrokken

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 47