Aandacht voor atlaskartografie Tendensen in ruim een kwart eeuw informatievoorziening op atlasgebied Enkele opvallende ontwikkelingen 47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1995-XX1-3 Geschiedenis van de kartografie; atlaskartografie; overzicht History of cartography; atlas cartography; survey Histoire de cartographie; cartographie d'atlas; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De conventionele gedrukte atlas, zoals we die allemaal kennen, zal om uiteenlopende redenen voorlopig nog niet verdwijnen. Maar daarnaast rukken de elektroni sche produkten op. Wat betekent dat? Wat is er verder in de afgelopen vijfentwintig jaar zoal gebeurd op atlasgebied? En hebben Kartografie en het Kartografiscb Tijdscbrift de lezers op de hoogte gehouden van belangrijke ontwikkelingen? Op deze vragen wordt in dit artikel ingegaan. Op atlasgebied is er de afgelopen vijfen twintig jaar veel gebeurd. Zo zijn er pro dukten tot stand gekomen die als een mijlpaal in de geschiedenis op atlasge bied beschouwd mögen worden. En 00k de technologische ontwikkelingen zijn niet aan de atlasproducerende wereld voorbij gegaan. Laatstgenoemde ont wikkelingen hebben niet alleen gevol- gen gehad voor de wijze waarop atlassen geproduceerd worden; het hele atlascon- cept krijgt nieuwe betekenis met de mogelijkheid om elektronische multi- media-produkten te maken. De ontwik kelingen raken dus niet alleen de produ- centen, maar zeker 00k de gebruikers van atlassen. In dit artikel worden eerst enkele opval- lende ontwikkelingen uit de afgelopen vijfentwintig jaar aangestipt. Daarbij wordt overigens niet gestreefd naar vol- ledigheid. Vervolgens wordt getracht om een antwoord te geven op de vraag of Kartografie en het Kartografiscb Tijd- schrift (KT) in bovengenoemde periode op dit gebied hebben voldaan aan het- geen is omschreven als het hoofddoel van het KT: '...het informeren van de kartografen over nieuwe ontwikkelin gen op hun vakgebied...' [1]Er is uitge- Drs. C.A. Blok is (iL docent verbonden aan het ITC te Enschede (Postbus 6, 7500 AA Enschede, tel. 053-874433). Zij geefi daar o.a. het vak atlas kartografie. Zij volgt F. J. Ormeling op als voorzitter van de redactie van het gaan (althans voor de periode 1975-heden) van de artikelen die in de registers van het KT vermeld staan onder de rubriek 'Atlaskartografie'. De andere rubrieken zijn niet systematisch bekeken, maar soms komen daarin 00k relevante artikelen voor. Een enkele keer wordt daaraan gerefereerd. Uit een beschouwing van de gepubliceerde artikelen komen drie min of meer met elkaar samenhangende tendensen naar voren. De ontwikkelingen op het gebied van de atlaskartografie zijn be'invloed door de technologische ontwikkelingen die zieh de afgelopen vijfentwintig jaar hebben voorgedaan. Dit bete kent dat de zo vertrouwde volledig manueel geprodueeerde atlassen in boekvorm geleidelijk aan steeds meer op compu- ter-ondersteunde wijze zijn vervaardigd. Aan het eind van de jaren tachtig en het begin van de jaren negentig verschijnen 00k de eerste elektronische atlassen, soms als zelfstandig pro- dukt, soms als aanvulling op de atlas in boekvorm. Maar 00k het atlasconcept is mede door de technologische ontwikkelingen veranderd. Aan het begin van de beschouw- de periode werd het begrip atlas gedefinieerd als 'Een verza- meling kaarten, die ontworpen is om in boekvorm (los of gebonden) bewaard te worden' [2]Deze definitie voldoet nu niet meer. Enerzijds omdat hij geen ruimte laat voor elektro nische atlassen, anderzijds wordt niet voldoende benadrukt waarin een atlas afwijkt van een willekeurige verzameling gebundelde kaarten; met andere woorden: de samenhang binnen het geheel en de relatie met doel en gebruik van de atlas komen er niet in tot uitdrukking. Een betere definitie is daarom: 'een systematische, samenhangende verzameling van kaarten, meestal in boekvorm, die een bepaald gebied weer- geven of een of meer geografische verschijnselen behandelen' [3]Een atlas wordt, duidelijker dan voorheen, beschouwd als een gevisualiseerd geografisch verhaal (al geldt dat natuur- lijk meer voor bijvoorbeeld nationale, school- en themati sche atlassen dan voor een wegenatlas). Om dat verhaal dui- delijk te maken worden allerlei strueturerende technieken toegepast [4]Zo wordt het laten ontdekken van samenhan gen tussen thema's, in ruimte en in tijd gestimuleerd. Naast kaarten worden in toenemende mate bijvoorbeeld tekst,

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 53