Tendensen in de informatievoorziening op atlasgebied 199S-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT foto's, diagrammen, grafieken enzovoort gebruikt om het verhaal zo volledig en aantrekkelijk mogelijk te kunnen ver teilen. De in de loop der tijd veranderde opvatting over wat 'atlas' mag heten blijkt uit de volgende twee citaten, afkom- stig uit respectievelijk 1982 en 1992: 'Bij de kartografische atlassen zien we een zekere erosie van het begrip atlas optre- den. Vooral bij de atlassen bestemd voor de publieksmarkt wordt het kaartendeel steeds meer overwoekerd door tekst, foto's, diagrammen en dergelijke. Zolang de kaarten nog een belangrijk deel van het geheel vormen zien wij deze uitgaven nog steeds als echte atlassen; waar de ondergrens ligt is nau- welijks vast te stellen.' [5] en 'Het rigide gezichtspunt dat een atlas een kaartenboek is en daarom alleen maar kaarten hoort te bevatten, vermindert de nuttigheid van het atlasconcept. Dat geldt des te meer waar de nieuwe Hypercard omgeving ons in Staat steh allerhande dementen zoals tabellen, matri- ces, foto's en tekeningen naast kaarten op te nemen in digi tale atlassen, waardoor er een grotere variatie in de presenta- tiemiddelen kan ontstaan.' [4]. Hoewel het hier gaat om de meningen van twee verschillende auteurs geeft het tweede citaat toch goed de hedendaagse opvatting weer, terwijl het eerste citaat nu als verouderd beschouwd kan worden. Bij een elektronische atlas kan de gebruiker zelfs in Staat wor den gesteld om zijn eigen Verhaal' te maken: de meest geavanceerde produkten stellen de (gevorderde) gebruiker in Staat om elke gewenste combinatie van ruimtelijke gegevens die de atlas bevat, te analyseren en te visualiseren. Toch is 00k hier de 'ingebakken' verhalende component, bijvoorbeeld in de vorm van een 'default'-volgorde waarin de informatie indien gewenst - bekeken kan worden, belangrijk. In feite vormt dat het belangrijkste verschil tussen een elektronische atlas en een GIS. Als definitie voor het begrip elektronische atlas kan daarom gelden: 'een geautomatiseerd geografisch informatiesysteem dat is gerelateerd aan een bepaald gebied of een bepaald thema, in samenhang met een specifiek doel met een aanvullend verheilend vermögen waarin kaarten een dominerende rol speien' [6], Alhoewel de gebruiksmogelijk- heden van een elektronische atlas in de meeste gevallen verder reiken dan die van een gedrukte atlas [6], zal het papieren produkt voorlopig overigens niet verdwijnen, al is het alleen maar omdat het zo gemakkelijk ter hand te nemen is en over- al gebruikt kan worden, zonder afhankelijk te zijn van appa- ratuur. Bovengenoemde veranderde opvattingen en de technologi sche vernieuwingen komen onder meer naar voren in recen- te nationale atlassen. In het begin van de beschouwde perio- de waren de opvattingen op dit gebied nog sterk bepaald door de ideeen die door Salichtchev waren ontwikkeld bin nen het kader van de van 1956 tot 1976 bestaande Commissie voor Nationale Atlassen van de Internationale Geografische Unie [7]. Nationale atlassen waren sterk inventariserend, in een vaste volgorde van thema's werd een zo nauwkeurig moge lijk beeld van een land gegeven. Na een beschrijving van het fysisch milieu - dat mogelijkheden biedt, maar 00k Seperkin- gen oplevert voor menselijke activiteiten kwamen respectie velijk de demografische, economische en culturele aspecten van het land aan bod. De atlas werd beschouwd als het nationale visitekaartje, en de gebruikers waren vooral wetenschappers. In de loop van de jaren zeventig veranderen de doelstellingen ech ter. Een nationale atlas moet dan probleemgericht zijn, nega- tieve aspecten van een samenleving moeten 00k aan bod komen. De mens komt meer centraal te staan, want hij is tot op grote hoogte in Staat het fysisch milieu aan te passen aan zijn wensen. Nationale atlassen worden 00k toegankelijker voor een breder publiek [8]. Het eerder genoemde verhalende vermögen wordt belangrijk geacht; kaar ten worden samen met andere grafische voorstellingen ge'fntegreerd in de teksten van gedrukte atlassen, en in de digitale Varianten maakt de Hypermedia-achtige struetuur integratie mogelijk. Enkele andere trends waren al zichtbaar in de jaren vijftig en/of zestig, en zetten door in de beschouwde periode. Zo is de produktie van atlassen in de afgelopen vijfentwintig jaar verder toegenomen. Er verschijnen 00k steeds meer verschil lende soorten atlassen, met name 00k produkten die zieh richten op 'het grote publiek', zoals gezins- en foto-atlassen. De internationalisering als gevolg van de concurrentie, met name op het gebied van school- en gezinsatlassen, neemt verder toe. Er verschijnen steeds meer licentie-uitgaven. Nieuw is het gebruik van satellietbeelden in atlassen. Tenslot- te doet een aantal facsimile-uitgaven vermoeden, dat het historische belang van vroege kartografische produkten wordt erkend. Aan bovenstaande ontwikkelingen is in diverse artikelen in de Nederlandse kar tografische periodieken aandacht besteed (zie de referenties aldaar). In deze para- graaf wordt nader op de publikaties in de afgelopen vijfentwintig jaar ingegaan. Als ze allemaal worden overzien, zijn er drie algemene tendensen waarneembaar. 1. De publikaties markeren vaak belangrij- ke gebeurtenissen in de Nederlandse atlas- kartografie. Allereerst is er in 1977 het honderdjarig bestaan van de Bosatlas, en het afscheid van prof.dr. F.J. Ormeling sr. als redac- teur van die atlas. In de tweeentwintig jaar waarin Ormeling die funetie vervul- de zijn er heel wat Verbeteringen in de atlas doorgevoerd. De auteur merkt op dat de leerling-kaartgebruikers van schoolatlassen nooit geraadpleegd zijn in Nederland [9]. Eiders is dat wel het geval, met name in Engeland door Sandford. Verder wordt in hetzelfde jaar de Atlas van NederlanA, eerste editie (1963-1977), afgesloten (het Supplement verschijnt overigens in de periode 1978- 1981). De kartografendagen van de NVK worden aan deze gebeurtenissen gewijd, 48

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 54