Tenslotte KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT nen varieren van passief en gebruikma- kend van voorontworpen kaarten tot het actief zelf ontwerpen ervan. De conclusie die zieh hier opdringt is dat er zeker voldoende aandacht is geweest voor concrete produkten, maar dat algemeen theoretische publikaties, vooral op het gebied van digitale of elektronische atlassen, pas relatief laat op gang zijn gekomen. j. De publikaties gaan vaak over natio nale/regionale atlassen of over schoolatlas- sen. Er is minder aandacht voor andere typen atlassen. In ander verband zijn hierboven al veel publikaties op het gebied van nationale en regionale atlassen genoemd [7-8,12- 19, 22-23, 25-26]. De districtsatlassen van Kenya kunnen mijns inziens 00k tot deze categorie worden gerekend [27], evenals misschien de faesimile Atlas van Tropisch Nederland [29]Nog niet vermeld is een publikatie van Goossens over de nationale atlas van Belgie [37]. Na een eerste editie (1950- 1972) besloten de Beigen, net als de Niederländers, om een tweede meer probleemgerichte editie te maken. In 1976 was de eerste kaart klaar, en toen het artikel in 1984 gepubliceerd werd, waren er negen kaartbladen gereed voor uitgifte en drie in aanmaak. Er waren echter een aantal problemen: de belangstelling in Belgie is meer regio naal dan nationaal gericht, er waren financiele moeilijkheden en de nood- zaak voor een nieuwe editie werd min der gevoeld door het verschijnen van enkele actuele thematische atlassen. Kennelijk is voor de problemen geen oplossing gekomen, want anno 1995 is de tweede editie er nog niet. Op het gebied van de schoolatlassen zijn de diverse publikaties rond de Bosatlas [9- 11, 28], het artikel van Bertrand over geschikte kaarten voor het aardrijks- kunde-onderwijs [35] en de vergelij- king van geschiedenisatlassen door Ormeling al genoemd [34] Andere typen atlassen komen minder vaak in de artikelen aan bod. Simäk heeft, zoals reeds vermeld, gekeken naar de algemeen geografische kaarten in een aantal grote wereldatlassen [33] en Willems maakt melding van de toename in gezins- en speciale (thematische atlassen van 1945 tot 1980 [5]Donker en Bakker hebben het beiden over de topo- grafische atlassen [21, 20]. Bakker maakt tevens melding van andere atlassen die zijn afgeleid van produkten van de Topografische Dienst, zoals de histori- 1995-XX1-3 sehe tegenhangers van beide bovengenoemde topografische atlassen: de elfdelige Historische ProvincieAtlas 1:25-000, en de vierdelige Grote Historische Atlas van Nederland 1:50.000. Ze zijn uitgegeven door respectievelijk Robas en Wolters- Noordhoff. Robas geeft 00k luchtfoto-atlassen uit. Mocht de betrekkelijk geringe aandacht voor andere dan nationale, regionale en schoolatlassen in de artikelen als een gemis worden ervaren, dan wordt dat echter op z n minst gedeeltelijk gecompenseerd door middel van de rubriek 'Besprekingen', die voor een niet gering deel wordt gevuld met recensies van atlassen op zeer uiteenlopende gebieden. Deze rubriek vormt echter geen onderdeel van deze beschouwing. In menig Nederlands huishouden is de schoolatlas nog steeds de enige atlas die aanwezig is. In de meeste gevallen is dat de Bosatlas, omdat dat de absolute marktleider is. Zo'n atlas wordt in de praktijk vooral gebruikt voor referentied- oeleinden. Maar de elektronische produkten rukken op, en steeds meer huishoudens beschikken over de technische middelen om met die produkten om te gaan, al wil de pro- ducent van de Bosatlas daar nog niet op inspelen. Bijna alle nieuwe PCs zijn bijvoorbeeld uitgerust met een CD-ROM spe- ler, en daarmee is de weg vrij om produkten die veel opslag- capaciteit vergen op een compacte manier en voor een rela tief laag bedrag onder de aandacht van een groot publiek te brengen. De produkten moeten dan wel, zoals we eerder gezien hebben, in een meeslepende vorm zijn gegoten. In een toekomst die misschien meer nabij is dan menigeen nu ver wacht zullen 00k steeds meer mensen via de elektronische snelweg toegang hebben tot allerlei ruimtelijke gegevens. De Canadese National Atlas Information Service (NAIS) experi- menteert nu al met het ter beschikking stellen van een deel van haar gegevens op Internet (zie figuur 4). Wie volgt? KT zal trachten u op de hoogte te houden! Figuur 4. Atlasinformatie van de Canadese National Atlas Information Service op Internet. FHe Options Navigate Annotale News Title: INAISMap Data Layers UM tlrrtp; y/el 1 esmerecotemrca/wnaismap/nal smap„dataTl ays NATIONAL ATLAS INFORMATION SERVICE SFRVnF nwrtlRMATION DE LATLAS NATIONAL NAISMap Data Layers layer available layer soon to be added L andmass (Canadaand foreign areas) Goastline Rivers Lakes Highways Political Boundaries Rail Network Capitais Graticule (lines of latitude/longitude) Bacfr-j - Hoawej RetoariOpm-1 SareAs-t Otanej OaaeWtaifawj 51

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 57