Ontwikkelingen in de thematische kartografie Inleiding 53 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 Geschiedenis van de kartografie; thematische kartografie; overzicht History of cartography; thematic cartography; survey Histoire de cartographie; cartographie thematique; etude TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES De thematische kartografie is een specialiteit van prof. Ferjan Ormeling. Met Ormeling meer dan een kwart eeuw als redacteur mag je er dus wel van uitgaan dat een analyse van al 'zijn' nummers van Kartografie en KT een uitstekend beeld zal opleveren van de ontwikkelingen in de thematische kartografie in die periode, die begon aan het eind van de jaren zestig. Het is goed om het terrein eerst eens af te bakenen met behulp van ons Karto- grafisch Woordenboek [1]Daarin wordt onder 'thematische kartografie' ver- staan: 'kartografie gericht op de vervaardi- ging en het gebruik van thematische kaarten'. De definitie van de topografische karto grafie is hetzelfde, met dien verstände dat het bijvoeglijk naamwoord 'themati sche' vervangen is door 'topografische'. We moeten daarom nu een stapje verder gaan en kijken wat het verschil is tussen een topografische kaart en een themati sche kaart. Het Kartografisch Woordenboek defini- eert een 'topografische kaart' als een: 'kaart met een weergave van de to- pografie welke voldoet aan te voren vastgestelde normen, waardoor zij de voor de orientatie en terreinstu- die benodigde nauwkeurigheid en volledigheid biedt. Onder topografie wordt hier verstaan het geheel van alle topografische objecten in een bepaald gebied, kort- weg aangeduid: het terrein.' In een 'thematische kaart' ligt de nadruk Drs. C.P.J.M. van Elzakker is univer- sitair docent Thematische Kartografie bij de Hoofdafdeling Geoinformatics van het ITC (Postbus 6, 7500 AA Enschede, tel. 093- 874478, E-mail: elzakker@itc. nl). Hij is werkzaam bij het ITC sinds 1980. Van 1983 tot 1994 maakte hij deel uit van de redactie van het Kartografisch Tijdschrift. duidelijk op de weergave van een ofenkele geografische ver- schijnselen: 'kaart waarin de verspreiding, aard, en/of kwantiteit van bepaalde (groepen van) verschijnselen of thema's op een topografische ondergrond zijn weergegeven.' In de praktijk is enerzijds de grens tussen topografische en the matische kaarten een vloeiende gebleken, en dat is onder invloed van de ontwikkelingen in de technologie steeds meer het geval. Waar in onze topografische kaarten de wegen een relatief grote nadruk krijgen, was het bijvoorbeeld altijd al moeilijk om direct het verschil aan te geven tussen een groot- schalige wegenkaart (volgens de definitie toch een voorbeeld van een thematische kaart) en een topografische kaart. En nu gebruikers hun eigen kaarten kunnen genereren vanuit een digitaal topografisch bestand zullen daarin af en toe wat topo grafische objecten worden weggelaten, waardoor ze (net) niet meer zullen voldoen aan de hiervoor gegeven definitie van een topografische kaart. Dit is echter allemaal niet zo'n probleem, omdat het in de praktijk anderzijds voor iedere kartograaf gevoelsmatig dui delijk is dat de 'werelden' van de thematische en de topogra fische kartografie, hoewel steeds meer naar elkaar toe groei- end, nog altijd 'anders' zijn. Dit heeft verschillende oorzaken en als we naar de resulterende kaarten kijken 00k ver schillende gevolgen. Een belangrijk verschil is dat degenen die vertoeven in de topografische wereld nog steeds meer gespe- cialiseerd zijn in het aspect van de localisering van de ruimte- lijke gegevens, terwijl de thematisch kartografen relatief meer aandacht hebben voor het 'wat' dan voor het 'waar'. Dat wil zeggen, in de thematische kartografie is er relatief veel aan dacht voor de aard van de ruimtelijke gegevens en de karto- grafische informatie. In de opleidingsachtergrond vertaalde zieh dit van oudsher in het verschil tussen geografische en geodetische kartografen. Met een dergelijke specialisatie is nog steeds niets mis, zo lang de verschillende werelden maar steeds meer open staan voor elkaar en hun specialismen daad- werkelijk integreren. Als we nu eens nader gaan kijken naar de ontwikkelingen in de thematische kartografie in de afgelopen kwart eeuw bieden deze inleidende beschouwingen en definities de aanknopings-

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 59