Thema's Methoden van weergave 54 I99?-xxi-3 punten voor het verdelen van de aandacht over vijf hoofdge- bieden: de in kaart gebrachte thema's, de technologische ont- wikkelingen, de methoden van weergave, het kaartgebruik en de overgang van een kaartgerichte naar een informatiegerichte benadering. Natuurlijk hangen de ontwikkelingen op al deze gebieden nauw met elkaar samen, maar de verdeling lijkt zin- vol voor de structurering van dit artikel. Het gehanteerde bronnenmateriaal is naar mijn overtuiging geschikt voor het schetsen van een goed beeld van de ontwik kelingen in de thematische kartografie in het algemeen. Maar voor een (ook internationaal) aanvaardbaar en wetenschappe- üjk verantwoord overzicht van de in kaart gebrachte thema's in de afgelopen kwart eeuw schiet een analyse van uitsluitend zo'n 100 nummers Kartografie en KT waarschijnlijk tekort. De themas die daarin aan de orde werden gebracht kwamen namelijk voor een groot deel voort uit het aanbod aan (meest- al gratis) door Nederlandse bedrijven, diensten en instellingen aangeleverde losse gedrukte kaartbijlagen. Natuurlijk waren daarin af en toe wel wat tendensen zichtbaar, soms in samen hang met maatschappelijke ontwikkelingen, maar een com- pleet beeld van de in kaart gebrachte themas mag niet worden verwacht en zeker niet in hun onderlinge verhoudingen. Zo konden er bijvoorbeeld ook geen structurele verschuivingen worden geconstateerd in de verhouding tussen synthese- en analytische kaarten [2] Voor een belangrijk deel heeft dit ook te maken met de aard van de gegevens en, in samenhang daarmee, de technologische ontwikkelingen. Twintig jaar geleden produceerde men niet zo gauw een kaart op basis van gegevens, zoals sociaal-economi- sche, die snel verouderen. Daarvoor duurde het proces van de conventionele kaartvervaardiging veel te lang. Alleen bij kar- tografische onderwijs- en onderzoeksinstellingen en in de atlaskartografie nam men dit nadeel voor lief en produceer de men kaarten van verkiezingsuitslagen, bevolkingskenmer- ken, aspecten van het wonen en werklooshetd. Andere instel lingen drukten alleen thematische kaarten van minder snel veranderende verschijnselen. Nu de Computertechnologie een snelle kaartvervaardiging heeft mogelijk gemaakt (zie verderop) worden er steeds meer sociaal-economische en sta tistische kaarten gegenereerd, maar vaak is dit in de vorm van wegwerpkaarten die alleen op het beeldscherm verschijnen en niet worden gedrukt (en dus niet als bijlage bij het KT kunnen komen) [3]. Maar ofde kaarten nu op papier komen of niet, de technologische mogelijkheden hebben de afgelo pen jaren zonder twijfel geleid tot een aanzienlijke toename van het aantal in kaart gebrachte themas en het aantal tot stand gekomen thematische kaarten of kaartbeelden. Over de ontwikkelingen in de methoden van weergave in de thematische kartografie kan men kort en krachtig zijn: er is de afgelopen kwart eeuw, en vooral de laatste jaren, niet veel gebeurd op dit kerngebied van ons vak. Het vele visuele waarnemingsonderzoek dat in de jaren zestig en zeventig met name plaats vond in Noord-Amerika [18] leidde niet tot wezenlijk nieuwe thematische kaarttypen, noch tot essentie- le veranderingen in bestaande. Door uitwisseling van voor- beelden, ervaringen en ideeen tussen kartografen onderling KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Thematische kaartonderwerpen in Kartografie en KT In de jaren waarin prof. Ormeling jr. redacteur is geweest van ons tijdschrift is er aandacht geweest voor een keur aan onderwerpen van thematische kaarten. Veelal geschiedde dit in de vorm van artikelen in de rubriek Kaartgebruik van het KT, die betrekking hadden op een losse gedrukte kaartbij- lage. Daarnaast werden er soms overzichten verschaff van de thematische kaarten, die door een bepaalde dienst, instelling of bedrijf of voor een bepaald gebruiks- doel vervaardigd werden, bijvoorbeeld de wegen- en toeristenkaarten van de ANWB [4]. In de afgelopen 25 jaar was er daarbij in een aantal gevallen sprake van steeds weer terugkerende thema's, zoals de geomorfologie (zie figuur x), de bodem [5]de planologie en het openbaar ver- voer. Maar door een actief beleid van de redactie kon daarnaast uit de tijdschrif- ten toch ook wel enigszins worden afgeleid welke thema's op bepaalde momenten in de tijd in het brandpunt van de belangstelling stonden van de maatschappij dan wel van de kartogra fen. Zo was er in 1969 aandacht voor de ruimtevaartkartografie [6], in de twee- de helft van de jaren zeventig voor ver- stedelijking en stedelijke functiekaar- ten [7], in de jaren tachtig voor milieukartografie [8], in 1984 voor voorlichtingskaarten bij de stadsver- nieuwing [9] en in 1991/1992 voor de thematische kartografie in verband met de Europese eenwording [10]. Fenslotte werd er soms - en dat had misschien best wel wat vaker mögen gebeuren wat meer in algemene zin aandacht besteed aan de kartering van een bepaald verschijnsel, of aan een kartografisch thema, zonder in eerste instantie een bepaalde gedrukte kaart of groep kaartprodukten van een be paald bedrijf, dienst of instelling als uitgangspunt te hanteren. Voorbeelden daarvan zijn de industrie [11], de geschiedenis [12], de plan- ningskartografie [13] en het openbaar vervoer [14]. Speciale nummers van het tijdschrift werden zelfs volledig gewijd aan toeristenkaarten [15].

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 60