Technologie 55 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XX1-3 werden de verschillende kaarttypen ge- leidelijk aan wel steeds beter en vaker toegepast. Een dergelijke stapsgewijze verbetering door informatie-uitwisse- ling (welke tevens elementen van stan- daardisering in zieh draagt) vond 00k plaats met betrekking tot de details van het ontwerpen van thematische kaart- symbolen en de toepassing van visuele variabelen [19]. Tenslotte werd het niveau verhoogd door de mogelijkhe- den die de nieuwe technologie begon te bieden om meer te experimenteren met methoden van weergave en symbool- ontwerp (figuur 2) [20]. Maar echt radicale veranderingen traden er op deze gebieden in de praktijk niet op. De aandacht van de kartografie was kennelijk vooral juist gericht op de ver- dere ontwikkeling van die nieuwe tech nologie en op de gevolgen daarvan. Een van die gevolgen was het voor de gebruikers ontstaan van de mogelijk- heid om nu zelf met behulp van de Computer eigen thematische kaarten te genereren. Het probleem daarbij was echter wel, dat de niet-kartografisch geschoolde gebruikers nogal eens ver- keerde methoden hanteerden voor de weergave van hun ruimtelijke gegevens, waardoor het gevaar dreigde van een onjuiste informatieoverdracht. Mede onder aansporing van de rubriek Zo kan hetmaar zo kan het 00k! in het KT heb- ben thematisch kartografen veel energie en tijd moeten aan- wenden om gebruikers en leveranciers van kartografische hard- en Software op die fouten in de weergave te wijzen (en zullen dat nog moeten blijven doen om de reeds bestaande kartografische kennis niet verloren te doen gaan) [21]Maar de onmiskenbare verbetering van de kwaliteit van door leken vervaardigde thematische kaarten (bijvoorbeeld in kranten) is voorlopig wel ten koste gegaan van een mogelijke verdere ont wikkeling en uitbreiding van de weergavemethoden. Op het gebied van de technologie is er de laatste 25 jaar zeer veel gebeurd in de thematische kartografie. Met de geleidelijke invoering van de Computer en steeds betere randapparatuur, alsmede met het beschikbaar komen van digitale basisgegevens, kan er gerust gesproken worden van een revolutie, die er voor gezorgd heeft dat de ontwikkelingen op andere terreinen van de thematische kartografie, zoals bijvoorbeeld de methoden van weergave, hebben stilgestaan of minder snel zijn verlopen. De technologische veranderingen hebben de thematische kartografie geraakt op verschillende gebieden en doen dat nog steeds. Belangrijk waren en zijn bijvoorbeeld de gevol gen van de opkomst van de autonavigatiesystemen voor de traditionele wegenkartografie [24] en het beschikbaar komen van actuele digitale remote-sensing-data, die meer of minder rechtstreeks kunnen worden omgezet in thematische kaarten [25]In deze paragraaf zal de aandacht echter verder alleen Figuur 1. Gescand fragment van de kaart Wandelingen door het stuiflandschap van de Noordwest- Veluwe. actief niet cloot begrpeiing vmtgeUtgd stuifzand actief stulfzand uitgestoven grindhoodend Zand snagte depressie schematisch profiel ter ve t Kaai, nog heden ten dage stuivend land. Vlak uitgestoven terrein met grind aan de oppervlakto en dennen begroeimg. Geomorfologische kaarten Met regelmatige tussenpozen versehenen er geomorfologische kaarten als bijlage bij Kartografie en KT. In de begeleidende artikelen was er vooral aanvankelijk met name aandacht voor het karteringssysteem (classificatie van de geomorfologische eenheden en de standaardisatie daarvan) en voor het pro bleem van de kartografische weergave van de vaak zeer com- plexe informatie (al dan niet in meerdere lagen') [16]Later pas kwam er meer aandacht voor het daadwerkelijke gebruik van dit soort kaarten. De geomorfologische kaart van de Noordwest-Veluwe (figuur 1), die in 1993 werd gepubliceerd door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, is hele- maal toegesneden op het gebruik als wandelkaart voor een breed publiek en was daarmee de eerste in zijn soort in Nederland [17]. Dit speciale gebruiksdoel komt 00k tot uitdrukking in de vormgeving van de legenda, die duidelijk maakt dat een legendakleur in werkelijkheid is opgebouwd uit verschillen de vormen en bodemlagen. Waarschijnlijk mede door het - naar verhouding - minder dynamische karakter van een fysisch geografisch verschijnsel als de geomorfologie werden de lange duur en de hoge kos ten van het handmatige produktieproces lange tijd kennelijk aanvaardbaar geacht. De kaart van de Noordwest-Veluwe is in 1993 overigens al op geheel automatische wijze vervaar- digd met FreeHand Software op de Apple Macintosh.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 61