56 i995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 2. Openbaar vervoer per stadsbus in Utrecht (gescand). worden gericht op de enorme veranderingen die de automa- tisering heeft bewerkstelligd in de manieren waarop thema tische kaarten worden vervaardigd. Daarbij heeft de daadwerkelijke algemene operationalisering van de Computer in de thematische kartografie wel zijn tijd nodig gehad: maar liefst zo'n kleine 20 jaar. Het softwarepak- ket SYMAP werd voor het eerst in 1967 ontwikkeld, maar de eerste indicatie in ons tijdschrift "dat er 00k thematische kaar ten met de Computer getekend konden worden" dateert uit 1972 [26]In de jaren daarna werd er volop geexperimenteerd met nieuwe hardware en softwareprogramma's, maar waar- schijnlijk mede door de gebrekkige kwaliteit van de uitvoer op papier of film (figuur 3) bleef de automatisering ondanks de vele voordelen erg lang in de experimentele fase en werden nog zeker tot 1990 de meeste thematische kaarten op conven- tionele wijze geproduceerd (zie figuur 4). Van het gebruik van thematische kaarten op het beeldscherm was in de jaren tach- tig 00k nog nauwelijks sprake, mede door de grote omvang en de hoge kosten van de 'mainframe'-computersystemen. Een factor die bij dit alles waarschijnlijk bovendien een grote rol speelde was het feit dat het vrij lang heeft geduurd voordat de kartografie werkelijk integreerde met de technologie, met ande re woorden: het kostte nogal wat tijd voordat de reeds bekende kartografische principes met betrekking tot, bijvoorbeeld, de constructie en het ontwerp van thematische kaarten 00k in de Software werden verwerkt. Momenteel verloopt deze integratie steeds beter al is hij nog lang niet optimaal en het lijkt er op dat er steeds meer kartografische kennis in de softwarepakket- ten wordt verwerkt; zelfs in dusdanige mate dat er momenteel wat minder behoefte lijkt te bestaan aan de verdere ontwikke- ling van thematisch kartografische kennissystemen [27] Natuurlijk was de markt 00k klein voor de softwareprodu- centen, maar in de loop van de jaren tachtig kwamen er toch enkele thematisch kartografische softwarepakketten beschik- baar, die 00k in ons tijdschrift onder de aandacht werden gebracht (bijvoorbeeld GIMMS [28] (zie 00k figuur 3c) en GEKAART [29]). Aanvankelijk was deze Software wat we nu zeer ongebruiksvriendelijk zouden noemen: de handleidin- gen deugden niet en de programma's moesten worden aan- gestuurd als 'batch-job' via de terminal (middels het intypen van een reeks commando's). Maar langzamerhand werden de programma's gebruiksvriendelijker en de benodigde hardwa re kleiner en goedkoper (bijvoorbeeld ATLAS AMP, een van de eerste thematisch kartografische programma's voor de PC [30], en Cart/o/GRAPHIX voor de Macintosh [31]). Daarmee ■M, Kaartbijlagen uit Utrecht In de periode 1978-1988 versehenen er met een zekere regelmaat bijlagen bij het KT, die werden vervaardigd door Studenten in het kader van een werk- college thematische kartografie aan de Universiteit van Utrecht. Enige keren versehenen er 00k verge- lijkbare bijlagen, die afkomstig waren van de HTS Hogeschool Utrecht [22]. Deze bijlagen, die soms de vorm had- den van een enkele kaart, maar 00k een kaartblad met meerdere themati sche deelkaarten, of zelfs een klein atlasje, werden geproduceerd om ervaring te kunnen opdoen met het volledige proces van de thematische kaartvervaardiging, vanaf de gege- vensinzameling en de kaartredactie tot en met de uiteindelijke druk. Vaak werden er sociaal-economische thema's gekozen, omdat die zieh nu eenmaal lenen voor uiteenlopende methoden van weergave. De snelle veroudering van de kaarten wordt daarbij geaeeepteerd, aangezien de doelstelling vooral is gericht op de makers van de kaart (die ervaring wil len opdoen met de produktie van ver schallende kaarttypen) en niet op de gebruikers. Juist door die presentatie van vele ver schallende thematische kaarttypen, en doordat er - vooral aanvankelijk - nog volop geexperimenteerd werd met het kaartontwerp, waren deze bij lagen voor de lezers van het Kartogra- fisch Tijdschrift zeer interessant. Bij deze experimenten werd 00k gebruik gemaakt van de nieuwe mo- gelijkheden, die de Computer bood: het origineel van het bijgaande kaart- fragment werd bijvoorbeeld in 1977 vervaardigd met het softwarepakket DISSPLA [23]. Maar opvallend genoeg is er nooit een bijlage uit Utrecht geweest die niet op de traditionele, handmatige wijze ge(re)produceerd was. Voor de reproduktie van bij- gaand kaartfragment werd bijvoor beeld het op de drumplotter tot stand gekomen origineel eerst met de hand overgetekend. Toen het volledig met de Computer en laserplotter vervaardi- gen van de kleurendeelfilms voor het drukken in de praktijk echt operatio- neel geworden was, versehenen er jammer genoeg 00k geen bijlagen uit Utrecht meer bij het KT.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 62