z 59 'rrjtnme. PS 366 ha KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 ten van een (soms eenmalige) kaart op papier of film, waarbij de oude grafische kwaliteit zo veel mogelijk benaderd moest worden. Deze sterk kaartgerichte houding deed en doet onrecht aan de nieuwe en extra mogelijkheden die de Computer biedt. Een kwart eeuw gele- Figuur 6. Gescandfragment van het proeßlad van de 6e editie van de Waterstaatskaart van Nederland. k De laatste Waterstaatskaart Het proefblad van de 6e editie bleek meteen de laatste Waterstaatskaart te zijn. Want in 1991 besloot de Rijks-over- heid om in het kader van de 'Grote Efficiency Operatie' een eind te maken aan de landsdekkende vervaardiging van deze kaartserie. Wel ging de Overheid accoord rnet het opzetten van een WIS (Waterstaatkundig Informatie Systeem) mits het verschaffen van waterstaatkundige informatie vanaf 1 januari 1994 kostendekkend en met een beperkt aantal personen zou geschieden. Uit het WIS kunnen natuurlijk nog steeds kaar- ten worden gemaakt, maar dat gebeurt uitsluitend in opdracht en tegen betaling. De informatie wordt 00k veel in digitale vorm direct aan de gebruiker geleverd [42]. den was het logisch dat alle aandacht gericht was op de tot- standkoming van het produkt (de thematische kaart). Het traditionele proces van de kaartvervaardiging was immers zeer complex en tijdrovend en de kaartgebruiker was er nau- welijks zelf bij betrokken, waardoor het uiteindelijke doel van de kaart, de overdracht van specifieke geografische infor matie, soms wel eens uit het 00g werd verloren. Het was tot voor kort in ieder geval zeker niet zo dat wanneer er aan het einde van het traditionele produktieproces sprake was van een wijziging van de informatiebehoefte de kaartvervaardi ging werd stopgezet om opnieuw te beginnen. Figuur 7. De visualisatie van kwaliteitsinformatie leidt 00k weer tot nieuwe thematische kaarten ofkaartoverlays. Bron: zie Noot [43]. Door de in de vorige paragraaf besproken ontwikkelingen in de technologie en de kartografische Software werd de pro- duktie van thematische kaarten echter aanzienlijk versneld en vergemakkelijkt. Daardoor kon veel meer en veel beter worden ingespeeld op de behoeften aan geografische infor matie en het was zelfs zo dat de uiteindelijke kaartgebruikers steeds meer thematische kaarten zelf gingen vervaardigen (vaak 00k alleen nog maar op het beeldscherm). In de thematische kartografie betekende dit tevens dat een kaartgerichte wijze van denken steeds vaker plaats maakte voor een benadering die meer gericht is op de geografische informatievoorziening en de rol die thematische kaarten daarbij kunnen speien. Parallel daaraan hebben de maat- schappelijke tendensen van privatisering, decentralisering en democratisering van de informatievoorziening 00k hun weerslag gehad (figuur 6). In het KT vertaalden zieh deze ont wikkelingen in steeds minder artikelen over thematische kaarten en steeds meer artikelen over geografische informa- tiesystemen (waarvoor enorm veel nieuwe Software beschik- baar kwam), over de struetuur en het beheer van ruimtelijke gegevensbestanden [40] en bijvoorbeeld 00k over de kwali teit van de informatie (figuur 7) [41]. Vanaf de jaren tachtig groeit inderdaad het bewustzijn dat de kwaliteit van de infor matievoorziening eigenlijk belangrijker is dan de kwaliteit van het grafische produkt (al draagt het laatste natuurlijk wel bij aan het eerste) (figuur 8). □0.9 -1.0 EÜO.8-0.9 El 0.5 -0.8 gü< 0.5 50%

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 65