I Kaartgebruik 0 L ■1 t fte In 1 m X 4 S i995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1 »com misch mteem RUIMTELIJK SV8TEEM I objeci «an giannmg Informatiebahoalts - andertoik en Ruimleli|k« Pfenning andar;oek en ßiononderroek relevant n beitaindi gegenensüesianden I aroa voller bron oftvolledu H geen bron Procedure - ontwikkeling t.b v verki i|gen van Intormatie levtting Van kaart naar GIS in Nederland Een trendsetter bij de overgang van het kaartgerichte naar het informatiegerichte denken was in Nederland ongetwijfeld de Rijksplanologische Dienst, met name de Afdeling Informatievoorziening die des- tijds in Zwolle was gevestigd. AI in 1978 verscheen er een artikel in het Kartogra- fisch Tijdschrift waarin de snelle informa tievoorziening middels thematische karto- grafie en niet de kaartproduktie centraal werd gesteld [44]. Doch met de toenter- tijd beschikbare technologie kon een snel le informatievoorziening uitsluitend bereikt worden door concessies te doen aan de vormgeving van de kaarten en ze op conventionele wijze te reproduceren in zwart-wit (zie kaartfragment figuur 8). Eerder in dit artikel is al aangegeven dat in de afgelopen tien jaar de vervaardiging van thematische kaarten steeds meer 00k in de handen kwam van de uiteindelijke gebruikers van die kaarten, die de beschikking kregen over toegankelijke en betaalbare Computersystemen. Daarbij is het een probleem dat die gebruikers niet allemaal even goed op de hoogte zijn van de mogelijkheden die de thematische kartografie als hulpmiddel kan bieden en dat de makers van de gehanteer- de Software in veel gevallen 00k onvoldoende kennis daarvan bezitten. Maar tegelijkertijd wordt de laatste jaren steeds vaker geprobeerd om thematische kaarten te gebruiken als Figuur 8. Schema Informatiesysteem Ruimtelijke Ordening Nederland (insyron) en een fragment van een in 1977 hieruit vervaardigde 'TEMAK'. Figuur 9. Begrijpelijkheid van puntsymbolen op toeristische kaarten. Bron: zie Noot [47]. SYMBOOL BEGRIJPELIJKHEID voor siecht redetijk goed uitstekend Bungalowpark 0 Caf6 O Camping A Dierentuin GSs) Gedenkteken 1 Hertenkamp, Wildpark Hotel Ml Hunebed Jachthaven Jeugdherberg «L A Kasteel 1 M Kerk Midgetgolf Molen Museum Parkeerplaats Picknickplaats X Restaurant Ruine Speeltuin Strand, zwemgelegenheid 0 (i'j'D Televisietoren, zendmast Uitzichtpunt Vliegveld Vuurtoren WV-kantoor BS Wandelgebied, -routes Watermolen O Zwembad Aandacht voor het gebruik en de gebruiker van the matische kaarten in Kartografie en KT Het Kartografisch Tijdschrift heeft een aparte rubriek Kaartgebruik. Deze wordt doorgaans gevuld met artikelen, die betrekking hebben op een of meerdere losse bijlagen en waarin de auteurs aangeven waarom de betreffende kaart is gemaakt en hoe die gebruikt kan worden. Meer diepgaande en algemene artikelen over het daadwer- kelijke gebruik en de gebruikers van thematische kaarten waren er veel minder vaak. Ze begonnen pas te verschij- nen bij het begin van de jaren tachtig [46] en namen opmerkelijk in aantal toe in de jaren negentig. De meeste artikelen vormden nog het verslag van soms vergelijkende onderzoeken naar het gebruik van bepaalde soorten kaarten (bijvoorbeeld kaarten voor fietsers [47]de Waterstaatskaart [48] en wegenkaarten [49]) of naar de begrijpelijkheid van Symbolen op die kaarten [45, 50]. Meer theoretische en technische aspecten van het kaartge- bruiksonderzoek kwamen slechts zelden aan bod [51], In een verslag van een wel zeer bijzonder kaartgebruiksonder- zoek verricht door de nieuwe voorzitter van de redactie van het Kartografisch Tijdschrift kwam tenslotte de vraag aan de orde of hlinden of slechtzienden in Staat zijn om zieh een beeld van de dynamiek van een bepaald ver- schijnsel te vormen uit meerdere blindenkaarten [52]. 60

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 66