Conclusie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 hulpmiddel bij de exploratie en analyse van geografische gegevens, en niet alleen meer als eindpresentatie van die gege vens. Hierdoor moesten kartografen zieh wel met volle kracht gaan richten op de thematisch kartografische Soft ware enerzijds en op de gebruikers daar- van anderzijds. Natuurlijk werd en wordt er geprobeerd om de niet-kartografisch geschoolde gebruikers van thematisch kartografische Software te laten zien wat zij fout doen en wordt er op verschillende manieren getracht om alle mogelijkheden van de thematische kartografie onder hun aan- dacht te brengen. Maar tevens bleek de noodzaak voor kartografen om zieh met hernieuwde energie te störten op het onderzoek naar de wensen en behoeften van de gebruikers van thematische kaar- ten en van de Systemen waarop die kaar- ten gegenereerd worden. Immers, aan dit soort onderzoek is - natuurlijk mede door de wijze waarop de kaarten tot stand kwamen in de afgelopen kwart eeuw niet voldoende aandacht besteed, 00k niet in ons tijdschrift (figuur 9). Er is de körnende kwart eeuw dus nog volop te doen in de thematische karto grafie. Er moeten achterstanden worden ingehaald op het gebied van het kaartge- bruiksonderzoek en op het gebied van kaartontwerp en methoden van weerga- ve. Met name moet daarbij aandacht worden besteed aan het gebruik van the matische kaarten op het beeldscherm als hulpmiddel bij de exploratie en analyse van geografische gegevens door de ge- bruiker van een geografisch informatie- systeem. Daarbij moet en kan er worden ingehaakt bij de verder voortijlende ont- wikkelingen in de technologie. Een niet kaartgerichte, maar vooral informatiege- richte benadering vraagt bijvoorbeeld onze volle aandacht voor de steeds meer beschikbaar körnende multi-media tech- nieken. Technieken, die misschien einde- lijk eens voor een doorbraak kunnen zor- gen bij de weergave van de dynamiek van geografische verschijnselen. Die door braak zou dan moeten komen, nadat Ferjan Ormeling al in 1971 de problema- tiek had blootgelegd (figuur 10) [12] Noten en literatuur [1] Kartografisch Woordenboek. Samenge steid door E.S. Bos, P.W. Geudeke, F.J. Ormeling, A.H. Sijmons en G.F. Y\\ a) Verzamelpt)! 0) Uitstralingspijl c) Tanqbeweqing d) Belegering van een stad fasen*,TT lasen^ e)verschillende fasen In een •••*1 ♦U 9UL aanva| Figuur 10. Symbolen voor de weergave van dynamische verschijnselen in een statische kaart. Bron: zie Noot [12]. Willems (Werkgroep Kartografische Terminologie). Amersfoort: Nederlandse Vereniging voor Kartografie, 1991. [2] Volgens het Kartografisch Woordenboek (zie Noot [1]) is een ana lytische kaart een thematische kaart waarop bepaalde aspecten van een verschijnsel zijn weergegeven (bijvoorbeeld een kaart van de gemiddelde neerslag in januari). Een synthesekaart is een polythematische kaart (een thematische kaart waarop meerdere verschijnselen zijn weergegeven) waarop meerdere aspecten van een complex verschijnsel (bijvoorbeeld het milieu, de economie) zijn weergegeven met het doel hun onderlinge betrekkingen zichtbaar te maken (bijvoorbeeld een economische kaart waarop agrarische en daarmee samenhangen de industriele en handelsactiviteiten zijn weergegeven). Bij deze definitie is er sprake van een kartografische Synthese. Maar bij een synthesekaart kan men 00k denken aan de kartografische weer gave van een geografische Synthese. De definitie van een synthe sekaart wordt dan: thematische kaart waarop gebieden, die door overeenkomstige funeties of waarden zijn gekenmerkt, tot ruim- telijke eenheden zijn gegroepeerd en weergegeven (bijvoorbeeld een klimaatkaart volgens de indeling van Koppen). Onder invloed van de opkomst van geografische informatiesystemen zou men een relatieve toename van de laatste vorm van synthese- kaarten kunnen verwachten. [3] Naar dergelijke 'wegwerpkaarten' wordt vaak verwezen in de arti- kelen over geografische informatiesystemen. Zie bijvoorbeeld: Naelten, M.A.M.G. van (1991), De interaktieve survey voor de ruimtelijke planning in het Vlaams gewest: een vlot RIS toegepast. Kartografisch Tijdschrift XVII, nr. z, pp. 39-47. [4] Engelen, D.J. (1983), ANWB-kaarten, 100 jaar actueel. Kartogra fisch Tijdschrift IX, nr. 4, pp. 37-40. [5] Zie bijvoorbeeld Fleerema, J.P. en A.J.E. van Riel (1984), De bodemkaart van Nederland 1:50.000. Kartografisch TijdschriftX nr. 3, pp. 35-38 (met losse bijlage). [6] Meine, K.-Fl. (1969), Weltraum-Kartographie. Kartografie Meded. KNAGnr. 47, pp. 497-505. [7] Zie o.m. Kartografisch Tijdschrift 1976.II.4. [8] Piket, J.J.C. (1983), Kartografische evaluatie van het natuurlijk milieu. Kartografisch Tijdschrift IX, nr. 4, pp. 74-77 (met losse bijlage). Damoiseaux, M.A. en PLT.C. van Stokkom (1986), Milieukaar- teringen en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Kartografisch Tijdschriftyi\, nr. 3, pp. 47-53 (met losse bijlagen). Daarnaast bevat Kartografisch Tijdschrift 1982.VIII.3 een drietal artikelen m.b.t. de mileukartografie. [9] Ras, T. (1984), Voorlichtingskaarten thuis op de deurmat. Karto grafisch Tijdschrift X, nr. 4, pp. 60-71. [10] Kormoss, I.B.F. (1992), Een kaart van de bevolkingsverspreiding 61

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 67