Gissen naar kaarten 20 jaar op zoek naar 'Automatisering in de kartografie' De geschiedenis van een vak Eisen 65 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1995-XX1-3 GIS/LIS; digitale kartografie; overzicht GIS/LIS; digital cartography; survey SIG/SIT; cartographie numerique; etude TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Het gebruik van de Computer als hulpmiddel bij het maken van kaarten in welke vorm dan 00k is onderhevig aan voortdurende verandering en vernieuwing. Steeds sneller, beter, intelligenter. Het ligt eigenlijk helemaal niet voor de hand om achteruit te kijken; daar is eigenlijk de tijd niet voor. Alles wat voorbij is, is namelijk 00k gelijk oninteressant geworden. Alleen het heden en de toekomst teilen. De gebruikte gereedschappen moeten soms in 1 of 2 jaar worden afgeschreven. Door dit consumentengedrag qua materiaal en ideeen is natuurlijk paradoxaal genoeg - juist de geschiedenis van de automatisering in de karto grafie bijzonder boeiend. En: waar anders een beroep gedaan moet worden op geschreven bronnen, kan nu binnen een mensenleven gemakkelijk uit het geheugen geput worden om de ontwikkeling van een vak te kunnen schetsen. Dat gebeurt in dit artikel over de mate waarin het Kartografisch Tijdschrift in Staat is geweest de stormachtige ontwikkelingen te volgen. Iedereen die een beetje met het automa- tiseringsgedeelte van het vak kartografie bezig is geweest, kent wel in grote lijnen de geschiedenis. Deze verloopt van onhandige en ingewikkelde program- ma's op de mainframes van een paar universiteiten, via dure en precieze in- teractief grafische Systemen bij over- heidsbedrijven, naar een diversificatie qua toepassingen op krachtige PC's voor iedereen. Daarmee is automatisering in de kartografie' in feite gedegradeerd tot een hulpmiddel en een techniek. De contactgroep Automatisering van de Nederlandse Vereniging voor Karto grafie (NVK) komt al jaren niet meer bij elkaar. De techniek en de kennis is behoorlijk gedemocratiseerd en 'het vak' Drs. RH. Boersma is werkzaam bij Intergraph Benelux als Account Manager. Hij is redacteur van het Kartografisch Tijd schrift met speciale aandacht voor de automatisering in de kartografie. (Maliesingel 52, 3581 BP Utrecht.) is toegespitst op het gebruik en niet op het gereedschap. En zo hoort het 00k. Natuurlijk zijn er daarbij nuances aan te brengen voor het deelgebied van de kartografie waarover men spreekt. Er zijn nog steeds grote verschillen in techniek, prijs en schaalgroot- te tussen een kaartenmaker als PTT Telecom (100.000 Ao- kaarten op schaal 1:500), de wetenschappelijke theorievor- ming aan de universiteiten, of de auteur die thuis via Internet een kaartje in elkaar knutselt. En alles wat zieh daartussen of omheen bevindt. Deze verschillen zijn het voer voor de enorme discussies die zieh kunnen afspelen als de inhoud van het vak kartografie aan de orde komt. Deze verergeren nog op het automatise- ringsvlak. Om een tweetal redenen. Enerzijds omdat de tech niek heel algemeen is, dat wil zeggen niet speeifiek kartogra fisch en anderzijds omdat de toepassing van de techniek gemakkelijk divergeert naar andere vakken: ruimtelijke orde- ning, openbare werken, waterkwaliteit enzovoort. En juist omdat de techniek werkt. Met het voortschrijden van de tijd dringt zieh dan 00k een vraag op waar de speeifieke rol van de kartografie binnen automatisering en GIS nu precies ligt. Vooral de laatste jaren, vanaf 1992, worden deze discussies met de juiste diepgang gevoerd. Het is natuurlijk heel interessant om te zien hoe het Karto grafisch Tijdschrift (KT) deze stormen heeft doorstaan in de afgelopen jaren en het lezerspubliek daar doorheen heeft geloodst. In het volledige bewustzijn van de speeifieke posi- tie van de auteur zelf - wie heeft in de afgelopen jaren zijn handen schoon gehouden? - worden de jaargangen 1973- 1995 tegen het licht gehouden. Van enige afstand bekeken lijkt mij dat het tijdschrift aandacht zou moeten besteden aan de volgende onderwerpen: technieken die speeifiek zijn voor het maken van kaarten (apparatuur, vector- en rasterbewerkingen) gebruik van Software technieken voor speciale kartografische bewerkingen

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 75