Een survey 66 I995-XXI-3 (algoritmen voor generalisatie, DTMs en DKMs) (technische) toepassingen binnen bedrijven sociale en organisatorische consequenties van invoer bin nen bedrijven kwaliteitsaspecten van geografische databases kwaliteitsaspecten van presentaties binnen GIS-systemen theorievorming: datamodellen, kunstmatige intelligen- tie, communicatie enzovoort toegankelijkheid van bestanden en documentatie specifieke vormen van kaartgebruik: elektronische atlas, navigatie onderwijs Kan het KT zieh staande houden als de inhoud getoetst wordt aan deze wensenlijst? Met de vrijheid die een onafhankelijk schrijver kenmerkt, heeft de auteur - na lezing een classificatie aangebracht van onderwerpen in de afgelopen jaargangen en daarna de artike- len geturfd op deze onderwerpen. In een beperkt aantal geval- len zijn gedeelde punten uitgedeeld, als dit het artikel recht deed. In totaal zijn 114 artikelen aangemerkt die geheel of soms gedeeltelijk de automatiseringsaspecten in de kartografie behandelen. In het volgende overzicht treffen we de rubrieken aan, die KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT onderkend zijn. Per categorie treffen we het aantal artikelen aan. De onder werpen zijn gerangschikt naar maat- schappelijk belang c.q. intelligentie- niveau (zie tabel 1). Vanzelfsprekend doet deze indeling altijd wel ergens zeer. Het begrip 'the matische kartografie' lijdt hier onder, maar deze categorie doet zieh voorna- melijk in de beginjaren van de automa- tisering voor. Naderhand is dit vak toch opgegaan in 'visualisering van GIS' en alle vormen van kartografische com- municatietheorie die daarom heen zijn gevormd. De score is 00k nog eens in grafiek- vorm weergegeven (zie figuur 1). Het meest opvallende in de bijgaande scores is natuurlijk de zeer geringe aan- dacht voor het vak zelf en de gevolgen voor de beoefenaars. Indien deze scores vergeleken worden met de feitelijke Pro blemen in het werkveld, kan gesproken worden van een 'techneutenvisie' die het KT hier weergeeft. In de automatise- ringswereld is de gedachte inmiddels gemeengoed dat het invoeren van auto- matisering zinloos is als er niet ruim vol- Sociaal Sociaal vakbeoefening Vakontwikkeling Terminologie Opleiding T oegang/ Documentatie/ toegang Gebruik Standaardisatie Kuntmatige Intelligentie Theorie Kwaliteit/fouten Theorievorming T oepassingen DTM DTM toepassingen T opografisch/Atlassen Topo/Atlas toepassingen GIS GIS/LIS toepassingen GIS-theorie Routekaarten Route wegenbestanden Remote sensing Remote-sensing-toepassingen Rasterbewerking Rastertoepassingen Thematische kaartproduktie Toegepaste Thematische kartografie Kaartproduktie Kleinschalig Toegepaste Kaartproduktie Kleinschalig Grootschalig Toegepaste Kaartproduktie Grootschalig Fechniek Remote sensing Remote-sensing-techniek Rastertechniek Rastertechniek Generaliseren Generalisatie Thematische kartografie Thematische kartografie- techniek Kaartproduktie/Algemene computertechniek Theorie kaartproduktie Computertechniek Software Software bespreking Hardware Apparatuur Tabel 1. Indeling van automatiserings- artikelen in het Kartografisch Tijdschrift in de periode 197$ - 1999, ingedeeld naar maatschappelijk belang intelligen- tieniveau.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 76