Wat moet en wat kan? Frequentie 67 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1995-XXI-3 doende aandacht wordt geschonken aan gebruikersinbreng, training, documen- tatie, begeleiding, helpdesk-functie en dergelijke. Waar is het telefoonnummer in het KT voor overspannen tekenaars? Zijn ze nog wel op de goede weg met hun vak? Maar aan dit soort zaken is natuurlijk binnen de NVK en de werk- groepen wel meer aandacht geschonken. Niettemin kan de conclusie toch wel lui- den dat het KT een overmatige aandacht schenkt aan het automatisch' maken van kaarten voor welke doel dan 00k en veel minder aan de feitelijke gebruiksas- pecten ervan. Alle schrijvers kennen hun beperkingen. Universitaire medewerkers moeten zieh bewijzen met intelligentie en complexi- teit, en hebben niet veel notie van de praktische kant met de noodzaak van commercieel beschikbare Software. Pro- jeedeiders binnen bedrijven zijn op zoek naar oplossingen voor technische Pro blemen en zijn niet al te esthetisch of gevoelig voor prineipes. Werknemers bij commerciele bedrijven hebben last van structurele gezichtsvernauwing. Met dit zootje ongeregeld moet de ontwikkeling van een vak kenbaar gemaakt worden aan een beroepsgroep die 00k enigszins in verwarring verkeert. Geen gemakke- lijke opgave. We mögen het KT dan 00k niet al te hard beoordelen. Het KT is altijd een tijdschrift geweest met 'voor elk wat wils' en 'duidelijk een link naar de beroepspraktijk'. Dit bete- kent daardoor dat al te theoretische verhandelingen niet erg frequent zijn. Deze röntgenopname van het KT kent daarbij nog een beperking. Binnen de NVK is er 00k een publikatiereeks, die aan automatisering ruime aandacht heeft geschonken. Het KT en deze publikatiereeks hebben elkaar wat automatisering betreft behoorlijk aan- gevuld. En, voor het gemiddelde NVK- lid zijn er 00k de vele themadagen geweest, waarbij de ontwikkelingen van het vak gevolgd konden worden. Een vrij groot gedeelte van de artikelen gaat dan 00k over kaartproduktie. In grote lijnen is het wel zo, dat het begrip- pen 'kaartproduktie' en 'thematische kartografie' voornamelijk uit de beginja- ren stammen. Naderhand is er veel meer aandacht voor vrij speeifieke gebruiks- doelen, die dan in de survey onderge- bracht zijn in aparte onderdelen. Er is overigens sowieso een verschuiving van artikelen van technisch karakter Terminologie Documentatie/toegang Kunstmatige intelligentie Kwaliteit/fouten Opleiding Standaardisatie Sociaal vakbeoefening Theorievorming GIS-theorie Rastertoepassingen Remote-sensing-toepassingen DTM toepassing GIS/LIS toepassingen Toegepaste thematische kartografie Route wegenbestanden Toegepaste kaartproduktie grootschalig Toegepaste kaartproduktie kleinschalig Topo/atlas toepassingen Thematische kartografie - techniek Remote-sensing-techniek Rastertechniek Generalisatie Apparatuur Theorie kaartproduktie computertechniek Software bespreking 10 11 12 13 14 15 Figuur 1. Aantal automatiserings- artikelen in het Kartografisch Tijdschrift in de periode 197$ -1997, per categorie. Figuur 2. Theorie, toepassing en techniek in de automatiserings- artikelen in het Kartografisch Tijdschrift in de periode 1977 -1997. naar die met een duidelijke toepassing. In figuur 2 is dit weer- gegeven, met tegelijk 00k het aandeel theorie in het pakket. De nummers 1983-3, 1991-4 en 1993-4 waren vrijwel geheel aan automatisering gewijd. Uit de figuur is direct 00k te lezen waarom deze uitschieters zo goed zijn: er zit een goede balans in de categorieen. Figuur 2 is gebaseerd op een voortschrijdend gemiddelde, waardoor een iets leesbaarder grafiek ontstaat. In werkelijk- heid ziet de frequentieverdeling er uit als in figuur 3. De verschijningsfrequentie is vooral in de beginjaren curieus van aard. Met zeer veel enthousiasme werden de nieuwe ontwikkelingen eind jaren zeventig en begin tachtig opge- merkt en verslagen in het KT. Het eerste artikel verscheen in 1977-1 [1] Direct al een toepassing, maar natuurlijk voorna melijk over het hoe van het belichten met de fotokop. AI zoe- kende naar het eerste artikel kwam de auteur een artikel tegen Theorie Toepassing Techniek i/-i\orxooovOr— rsirnrO'4-tosof-vOOOsO'— rxf^r^rvrs.oooooocooooocooocooocoosO\OsO\Os OnOsOsOsOsO\Os<^OsOnOnOsOnOsOnO\OsOnOsOsCJ\

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 77