i Inhoud i995-xxi-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 14 12 10 8 6 4 2 0 - oo oo oo oo ^^^K^r^r^r^r^'Q000c0c0c0c00NC>0NO OnOnOnOnOnOnOnOnOsOnOnOnOOnOOnOnOn van Piket over een nieuwe ponsmachine voor de Waterstaatskartografie [2]. Onmiddellijk werd aan de eerste ponsbandmachine gedacht, maar het ging hier toch gewoon nog om het ponsen van maatvaste film. Het eerste 'echte' artikel is toch wel dat van Van Zuijlen in !978 [3]waarbij een uitgebreide stand van zaken werd geschetst van apparatuur en werkwijzen. Daarna, in 1980, een nummer vanuit de universiteiten van Utrecht en Nijmegen, met artikelen van Mulder [4] en Van Naelten [5] Een bijzondere situatie treffen we daarna aan in de periode 1980-1983, toen er drie jaar lang niets over automatisering verscheen! Dat werd met een flinke klapper verbeterd: het nummer 1983-3 kende maar liefst 13 artikelen van goede tot zeer goede kwaliteit. Ook naderhand treffen we een cyclische beweging in aantal en inhoud, zoals de grafieken laten zien. Over de kwaliteit van de inhoud is het al met al lastig om te oordelen, omdat het er maar van afhangt wie je als doel- groep formuleert. Er zijn natuurlijk wel enkele uitschieters, bijvoorbeeld die over (visualisatie van) Kartografie in een GIS-omgeving (1993-4) [6]> en het hele nummer 1991-4 met een brede onderbouwing van de positie van kar tografie en breed van toepassing. Ook 'In plaats van kaarten' uit 1992 en 1993 [7] zijn goede artikelen van filosofisch karakter. Een enkele keer is een artikel te diep- gaand of te specialistisch; vaak als het gaat om zaken als generalisatie. Bovendien is er bij dit soort artikelen nooit goed zieht op wat de verhouding is van het onderzoek ten opzichte van commerciele software-ontwikkelingen. En, praktisch als het vak kartografie is, zijn we toch wel gei'nteresseerd in bruik- bare oplossingen. Een geweidige uitschieter is ook de auteur Van Naelten (3 artikelen in de periode), met zijn breedsprakige artike len over Belgisch getinte toepassingen: in 1991-2 is 'een vlot RIS toegepasfi [8] Figuur 3. Aantal auto- matiserings- artikelen in het Kartografisch Tijdschrift in de periode 1973 -1993. Ruimschoots aandacht (20+ maal), in het algemeen goed van kwaliteit en (terecht) in de latere periode (na 1989) verminderend technieken speeifiek voor het maken van kaarten (apparatuur, vector en rasterbewerkingen) Nogal overbemeten (15x), sterk verouderend maar ten tijde wellicht nuttig gebruik van Software Onduidelijk is soms welk nut de lezer hier van heeft ten opzichte van beschikbare Software - maar er zijn ook niet zoveel artikelen. technieken - speciale kartografische bewerkingen (algoritmes voor generalisatie, DTM's en DKM's) Vrij veel aandacht hiervoor (15x); vaak redelijk saaie artikelen maar wel nuttig (technische) toepassingen binnen bedrijven Onderbelicht (5 stuks) sociale en organisatorische consequenties van invoer binnen bedrijven Enkele malen (2x) aan de orde geweest, dus onvoldoende kwaliteitsaspekten van geografische databases Idem (4x), met op zieh kwalitatief uitstekende behandeling kwaliteitsaspekten van presentaties binnen GlS-systemen Op zieh nog vrij veel aan de orde geweest: (8x) en van heel behoorlijke kwaliteit theorievorming: datamodellen, kunstmatige intelligentie, communicatie enzovoort Zeer sterk onderbelicht (4x) in relatie tot het belang ervan toegankelijkheid van bestanden en dokumentade Ruime aandacht (19x), en terecht. speeifieke vormen van kaartgebruik: gis, electronische atlas, navigatie Vrij weinig besproken (3x). onderwijs Tabel 2. Mate van aan- dacht in het Kartografisch Tijdschrifi in de periode 1993 -1993 besteed aan diverse aspecten van geautomatiseerde kartografie. 68

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 78