69 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 onleesbaar alleen al door zijn omvang; het had wel wat geredigeerd mögen wor den. Überhaupt is de schrijfwilligheid van bepaalde auteurs soms een reden voor nogal wat plaatsingen: het aantal Verhandelingen over route/ wegentoe- passingen lijkt mij wat aan de ruime kant voor zijn plaats in het vak. Ruime aandacht krijgt 00k de commer- ciele Software, met 15 artikelen zelfs aan de top! Natuurlijk is een stuk gereed- schap interessant voor de kartograaf, maar het ene artikel is beter dan het andere. De mooiste is ongetwijfeld die over de bespreking van FreeHand [9] De slechtere ontaarden soms in een soort gebruikershandleiding voor de Apple Macintosh, met uitermate lelijke plaatjes als illustratie (1991-3 en 1989-1). Een van de leukste besprekingen in deze categorie is de bespreking van PC-Atlas door een historisch kartograaf in de rubriek Zo kan het... [10]. Het gaat hier te ver om verder inhou- delijk op de artikelen in te gaan. Hiphoppend door de artikelen valt al met al het een en ander op, geevalueerd aan de hand van de eerder geformuleer- de eisen (zie tabel 2) Een conclusie? Er is door de redactie van het KT en door de schrijvers behoorlijk meegeploeterd met de ontwikkeling van het vak in de besproken 20 jaar. leder kent zo zijn eigen vallen en opstaan, en met de identiteit van het KT is dat 00k zo. Het nummer 1993-4 heet maar liefst Kartografie na GIS dat zieh daarmee lijkt te willen ontdoen van het trauma van zo'n worsteling. Wie wat verder kijkt zal beseffen dat het niet de laatste worsteling is geweest, maar 00k dat het de moeite is om het KT er bij op te slaan. Literatuur [1] Piess, E. en M. Bühlmann (1977), Het automatisch tekenen van een wegennet. Kartografiscb Tijdschriftnr. 1, pp. 28-31. [2] Piket, G. (1976), Een nieuwe ponsmachine bij Waterstaatskartografie. Kartografiscb Tijdscbrifi II, nr. 2, pp. 23-25. [3] Zuijlen, L. van (1978), Automatisering in de kartografie. Enkele ontwikkelingen. Kartografiscb Tijdschriftw, nr. 1, pp. 19-22. [4] Mulder, A.Th. (1980), Een thematisch-kar- tografisch databank systeem. Kartografiscb Tijdschriftsn, nr. 2, pp. 7-13. [5] Naelten, M. van (1980), Automatische kartografie in een pianologisch perspec- tief. Kartografiscb Tijdschrifit VI, nr. 2, pp. 14-22. [6] Wel, F.J. M. van der R.M. Hootsmans (i993), Visualisatie van kwaliteitsinforma- tie in een GIS-omgeving. Kartografiscb Tijdschriftsw., nr. 4, pp. 49-58. [7] Schans, R. van der (1992), In plaats van kaarten; I. Digitale model- len. Kartografiscb Tijdschrifit XVIII, nr. i, pp. 34-43. Schans, R. van der (1993), In plaats van kaarten II. De werkplaats zonder woorden; over modaliteiten en funeties van taal en teke- ning.Kartografiscb Tijdschrift XIX, nr. 1, pp. 12-20. [8] Naelten, M.A.M.G. van (1991), De interaktieve survey voor de ruimtelijke planning in het Vlaams gewest: een vlot RIS toegepast. Kartografiscb Tijdschrifit XVII, nr. 2, pp. 39-47, 67. [9] Elk, M.W.H. van (1989), Freehand, een tekenpakket 00k voor kartografen. Kartografiscb Tijdschriftw, nr. 1, pp. 54-58. [10] Krogt, P.C.]. van der (1994), PC Atlas: zo kan het... maar liever niet!. Kartografiscb Tijdschrifit XX, nr. 1, pp. 61-62. Summary F.H. Boersma Maps to GIS. 20 years in search of Automation in Cartography Keywords: GIS/LIS; digital cartography; survey The period 19/5-1995 coincides with the development ofthe diseipline Automated Cartography. For the cartographic tuorld, the usage of Computers in cartographicproduetion was still a novelty in 19/8. By 1995, cartographic communication theories are applied in GIS Systems in order to reach the best visualisation. The article describes how the Kartograhsch Tijdschrift was able to follow this enormous progress. It reviews 114 articles that were writ- ten in that period on the technique, theory and application of Com puters in map making. Conclusions are that the technical produetion and application are covered quite well, and the theoretical background reasonably well. The use ofeertain commercial Software is over-emphasised, but rela- tivelyfew articles are devoted to documentation, standardisation and database access are below average. Resume F.H. Boersma Depuis la carte vers le SIG Vingt annees de recherches vers l'automation de la cartographie Mots-cles: SIG/SIT; cartographie numerique; etude La periode allant de 19/5 a 1995 co'incide avec le developpement de la diseipline 'cartographie automatique. Pour les cartographes, l'utilisa- tion de l'ordinateurpour la produetion de cartes a ete encore une nou- veaute en 1978. Aujourd'hui les theories de la communication en car tographie sont appliquees aux SIG, en vue de realiser la meilleure visualisation possible. L'article montre comment la Kartograhsch Tijdschrift avaitpu sui- vre ce progres enorme etpasse en revue 114 articles publies pendant cet- te periode, traitant de la theorie, des aspects techniques et de l'applica tion de l'ordinateur h la produetion de cartes. L'auteur arrive la conclusion que les aspects techniques et de l'appli- cation ont ete couverts tres bien, ainsi que, assez bien les aspects theo- riques. L'utilisation du logiciel commercial a ete trop mise en valeur, alors que d'autres aspects, comme documentation, standardisation et l'acces aux bases de donnees non pas recu une analyse adequate.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 79