Dichtbij of veraf Relatieve plaatsbepaling De kaart als hulpmiddel voor de verdwaaldemens Inleiding De leesbaarheid van het landschap KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 Geschiedenis van de kartografie; kartografische communicatie; achtergronden History of cartography; cartographic communication; background Histoire de cartographie; communication cartographique; information de reference TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES De auteur is op zoek naar zijn plaats in een complexe wereld met zeer verschillende culturen. Hij gaat er van uit dat de neerslag van een cultuur te zien is in het landschap. Voor hem is het landschap leesbaar voor een goede ver- staander, net als geschematiseerde voorstellingen van het landschap: kaarten. De laatste jaren heeft hij dit uitgangs- punt gehanteerd bij de bestudering van kaarten en kaart- vormen van verschillende culturen. Zijn bevindingen tracht hij te communiceren in 'verstaanbare taaf. Beeidende kunst en kartografie bieden daarvoor een kader. Wij hebben hem uitgenodigd zijn visie hier uit de doeken te doen. Bij bezoeken aan kaartenkamers en bibli- otheken van verschillende instellingen heb ik steeds aan de hand van voorbeel- den van mijn eigen werk de daar werkza- me kartografen gevraagd mij te helpen. Vragen naar voorbeelden van kaartvor- men van andere culturen, de objecten zelf of afbeeldingen, en naar literatuur daarover die deze vormen konden toe- lichten. Omdat deze kaarten slechts in geringe mate hebben bijgedragen aan de hedendaagse kartografie is het voor kar tografen een onderbelicht gebied. Wan- neer mij dan het gevraagde materiaal ter hand gesteld werd kwamen de vragen naar boven naar het wereldbeeld dat ach ter deze schematische voorstellingen steekt. Met name deze zijn vragen die buiten het gangbare functionele denken van de kartografie over kaarten liggen. Het lijkt dan vaak meer in de lijn van antropologie en psychologie te liggen. Toch is mij vanuit de wereld van de kar tografen goed materiaal aangedragen om mee verder te werken. Het heeft mij een andere kijk gegeven op hoe de mens de wereld ervaart en begrijpt. J. van Westen is beeidend kunstenaar (Reelaan 23, 7522 LS Enschede, tel. /fax 053-351098) Ik wil proberen u inzicht te geven in de manier waarop voor mij het landschap de neerslag vormt van hoe een cultuur denkt over zichzelf in relatie tot de gegeven natuur: het landschap als een concretisering van het mentale erfgoed van een cultuur. Het is deze manier van kijken naar een landschap die mij 00k stuurt bij het lezen van kaarten en kaartvormen van niet-wes- terse culturen. Kaarten zijn niet alleen functionele visualise- ringen van een landschap, maar geven 00k inzicht in de bele- vingswereld van de cultuur die de kaartvorm heeft voortgebracht. Met dit artikel wil ik u deelgenoot maken van mijn visie op het landschap en op kaartvormen, in de hoop u vanuit een ander gezichtspunt naar bekend terrein te laten kijken, met een licht veranderend perspectief tot gevolg. Eerst zal ik ingaan op de door mij gestelde leesbaarheid van het landschap en relaties leggen met bestaande vakgebieden die het landschap lezen. Vervolgens zal ik de in kaartvormen gevisualiseerde schema tische voorstellingen van de werkelijkheid zö introduceren dat ik aannemelijk maak dat deze, net als landschappen, gelezen kunnen worden op een dieper niveau dan (functio nele) ruimtelijke indeling of historische ontwikkeling. Het probleem van de verstaanbaarheid voor anderen komt even- eens aan bod. Daarna zal ik dat onderliggende, diepere niveau nader preci- seren en bespreken onder de term: cosmologie. Tot slot volgt een körte introductie op de prent die als bijla- ge is ingesloten. Deze tekst kan in bepaalde opzichten beschouwd worden als een illustratie van hetgeen eraan voor- af gaat. Veel van mijn werk kan beschouwd worden als een vorm van topografie. Mijn beschrijvingen van landschappen spitsen zieh toe op dat wat in een landschap te lezen valt over de ver- houding van een daar levende (geleefd hebbende) cultuur met de natuurlijke omgeving (figuur 1). Wat is een landschap? Een eerste betekenis gaat uit van de mens als waarnemer, de tweede van de aarde. Een landschap is ten eerste de landelijke omgeving voor zover men die met een blik overziet, maar öok: een deel van de aardoppervlakte 71

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 81