fragment 74 De verstaanbaarheid i995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 3. Genuine Copy 1993. Detail van papyrus van Wespatrashouty. De godin Nout, belichaming van de hemelboog, raakt met haar tenen het oosten en met haar vingertoppen de oude dag. ledere avond eet de godin de zon op om haar iedere ochtend opnieuw te baren. Figuur 4. Genuine Copy 1993. Een mattang, duidelijk aangege- ven met nerven van palmbladen zijn de deiningen in relatie tot een aantal met schelp- jes gemarkeerde eilanden. Figuur 3. Genuine Copy 1993. Een schilde- ring op boombast. De ruitvorm is het Yirritja symbool voor honing. De honingraten zijn vol op deze schilde- ring. De vorm in het midden is een heilige afl>eelding van een ceremo- nieel voorwerp, dat in een ruimere interpretatie 00k een bijennest in een holle boom kan betekenen. - gezien vanuit de huidige functioneel gerichte kartografie besteedt ze wei nig aandacht aan de effectiviteit van de schematische voorstelling. De beper- king die tot slot gegeven wordt in de wereld van de mens is een zeer essen- tiele die ik wil lezen als een erkenning van cul- turele gebondenheid. De schematische voorstelling kan alleen effectief zijn wanneer de gekozen vormgeving er een is die verstaan kan worden door de andere potentiele gebruikers. Kaarten zijn cultuurgebonden, en de grote kracht van de kartografie ligt na- tuurlijk in het feit dat de grafisch vorm- gegeven schematische voorstellingen van de ruimte tot op grote hoogte over- draagbaar, controleerbaar en daardoor bruikbaar zijn [9]. Om dat te bereiken is er veel overboord gezet van die din gen die voor mij als ge'interesseerde in de diepere drijfveren van culturen nu net het zout in de pap zijn. Kaarten zijn vrijwel cultuuronafhanke- lijk voor zover ze betrekking hebben op de representatie van het fysieke land- schap. Ze kunnen vaak ge'fnterpreteerd worden met minimale toelichting bui- ten barrieres als taal, perspectief en andere Codes. Veel moeilijker te door- gronden zijn de mentale orientaties, de denkbeeiden van ons vreemde culturen, die op het fysieke landschap geprojec- teerd worden. De cultuureigen lezer zal het fysieke landschap beschouwen als mede vormgegeven door krachten en wezens die wij in het moderne Westen tot de wereld van de goden en het rijk der fabelen zullen rekenen. De cultuur- vreemde beschouwer daarentegen zal dit zien als projectie van denkbeeiden die aan de menselijke geest zijn ontsproten. Het voordeel van kaarten, van welke cultuur en in welke vorm dan 00k, is Marsupial Monse eats Wild Honey Marsupial Mouse eats Wild honey, the enormous Mouse with prominent teeth devours Sugar Bag with His sharp teeth at Ngaldjiba, His upland forest home. The sharp-toothed One inhabits the forest territory of the Marrangu people, At Ngaldjiba, His upland forest home Marsupial Mouse eats Wild Honey; the Sharp-toothed One Scratches holes in the ground, searchingfor food, devours Sugar Bag with his sharp teeth; (Frair-bird calls 'gau gau gau enormous sharp-toothed One.

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 84