Een skelet van ervaringen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-3 dat op overzichtelijke wijze zichtbaar gemaakt wordt wat in het landschap staande onzichtbaar is. De enorme 'leegte' van de Pacific wordt in de stok- kenkaarten van de Marshall-eilanden [10] (figuur 4) overzichtelijk gemaakt door de eilanden te plaatsen in de hoofddeiningen van de oceaan en de interferenties daarvan. In samenhang met een grondige kennis van het land schap en de sterren kunnen de eilan ders gevoel voor evenwicht (liggend op de boot kunnen ze de deining voelen) en snelheid (tijd en afstand) met elkaar combineren en zo hun weg vinden. De 'songlines' van de Australische Abo- rigins [n] (figuur 5) in hun travelsongs' en afbeeldingen vormen een voorna- melijk orale 'geschiedschrijving' van de eigen vestiging op het continent in het perspectief van de krachten die de natuurlijke orientatiepunten hebben geschapen. Deze bijzondere plaatsen in het landschap zijn voor hun creaties van de wezens uit de Droomtijd [12], een tijd die tegelijkertijd ver in het ver- leden als in het heden geplaatst moet worden. De plaatsen zijn geladen met een mythische betekenis die in de liede- ren en tekeningen tot leven gewekt wor den. Tot deze betekenisvolle plaatsen behoren grote bomen, rotstekeningen, bergen, waterplaatsen, maar 00k (door mensen gemaakte) rotstekeningen, steenhopen en steencirkels, alles toege- schreven aan de acties van Droomtijd- wezens. Zo leeft in deze cultuur een enorme intrinsieke verbondenheid tus- sen eigen geschiedenis en geschiedenis van het landschap. Op kaarten zoals in een Bosatlas staan onder andere de in het landschap onzichtbare landsgrenzen met mooie dünne lijntjes aangegeven. In moderne, zakelijk informatieve kaar ten staan gegevens betreffende water- kwaliteit of geologische ondergrond, verspreiding van werkeloosheid enzo- voort die met behulp van keurige kleu- Figuur 6. ATLAS 1994. In deze atlas staan 'kaartenvan de zes rieh fingen waarin wij onze wereld waamemen (noord, zuid, oost, west, boven en onder). Over deze kaarten liggen transparanten met woorden die onze positie nader kunnen bepalen. ren en rasters toegang geven tot kennis die anders alleen bij teams van specialisten bekend zou zijn. Maar uiteindelijk leert zo'n atlas vol overzichtelijke kaarten van het onzichtbare ons vooral dat de wereld waarin wij leven bijzonder onover- zichtelijk is, de heldere, geschematiseerde verschijningsvorm van de kaarten ten spijt. Het is vooral vanuit het gevoel te leven in een wereld die uit vele splinters bestaat en uiterst gecompli- ceerd te begaan is, dat ik mezelf vragen ben gaan stellen naar de onderliggende gedachtengangen van de schematische voorstel- lingen van de werkelijkheid (figuur 6). Ik bekijk een kaart niet direct naar de manier waarop de fysieke werkelijkheid is afgebeeld, maar ik probeer kaarten en land- schappen juist te begrijpen zoals hun makers de werkelijkheid hebben proberen te begrijpen. Ik ben op zoek naar de handvat- ten voor het begrip, de onderbouwende concepten van de sche matische voorstellingen van de wereld van de mens als bedoeld in de definitie van Harley en Woodward. Deze concepten zijn voortgekomen uit individuele ervaringen die deelbaar bleken te zijn met andere belanghebbenden. Op zoek naar deze grondsla- gen van de kaartmakende cultuur, ben ik uitgekomen op wat in de antropologie cosmologieen genoemd worden. Ieder volk heeft cosmologieen ontwikkeld. Daarin passen zij zowel hun meest actuele kennis van de fysieke omgeving, als hun overtuigingen die verklaren waarom zij leven op deze plaats en in deze tijd. Cosmologie is de leer ter bestudering van de ordening van het heelal en de plaats van de wereld daarin. Niet alleen ordening op grond van grootte en afstand tot ande re meetbare, controleerbare eenheden, maar ordening naar vorm en materiaal op basis van associaties. Een oude en voor velen nog steeds geldige ordening is de astrologie. Hierin zijn gebeurtenissen gekoppeld aan sterrestanden. Afbeeldingen van mythische figuren die staan voor belangrijke zaken in het leven zijn gelegd op de sterrenhemel en de mensen zien tekeningen van deze figuren in de sterren. Dieper verborgen maar 00k nog steeds doorlevend zijn de gedachten die de oude Grieken ontwikkelden over de oorspron- kelijke samenstelling en ordening van de kosmos (figuur 7). De theorie van de vijf dementen (aarde, water, vuur, lucht en ether) die de basiselementen zouden zijn, met liefde en haat als de erop inwerkende tegengestelde krachten heeft de basis gevormd van de Griekse en de Middeleeuwse wetenschap [13]Ieder dement heeft volgens deze theorie zijn tegenhan- ger in het menselijk lichaam. Daaruit zijn complexe theo- rieen ontwikkeld waarin de geestesgesteldheid van de mens direct aan de fysieke wereld gekoppeld kon worden. Zo werd de aarde ingedeeld in klimatologische zones en de bevolking van deze gordels naar voorkomen en karakter beschreven. De bewoners van de moerassen zijn zwaarmoedig en traag, die van de gematigde klimaten zelfbewust en sterk, die van de Subtropen vurig en energiek (een zeer positief zelfbeeld van de beschrijvende cultuur is van alle tijden en culturen). De associaties berusten vaak op overeenkomsten of tegenstellin- gen, op gelijktijdigheid in vorm, kleur, plaats. Cosmologieen lijken te zijn ontwikkeld vanuit kennis die ontleend is aan ervaringen en associaties. Het zijn Systemen om greep te krij- gen op een wereld waarin men overleeffop de natuur en het bovennatuurlijke, het fysieke en het psychologische, het tast bare zowel als het immateriele. De hele wereld wordt in een Schema ondergebracht: een skelet van ervaringen. 75

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 85