atlas, een evenwichts- kunstenaar 76 i995-™-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur y. OR1ENTARIUM 10-94 1994- Een beweeglijk boek dat de weg toont van de theo- rie der elementen door onze geschie- denis, van de Oude Grieken tot mijn persoonlijke beleving van de wereld. (Foto: Jos de Kater) In een cosmologie kun je bij uitstek lezen hoe een volk haar omgeving begrijpt, de middelen van bestaan, de hogere waar- den, de handelwijze onder elkaar, de wijze waarop andere Volkeren bezien worden. Kaarten uit onze westerse Middel- eeuwen, en zeker ook nog vele uit de tijd van de Grote Ontdekkingsreizen, geven bijvoorbeeld niet alleen kustlijnen, eilanden, Steden en rivieren aan, als ze dat al doen, het zijn ook wäre cosmologieen. De in figuur 8 afgebeelde T-O kaart is een voorbeeld van zo'n cosmologie. De westeuropese wereldkaarten uit de Middel- eeuwen zijn schematisch van vorm: Binnen de O werd een T- vorm getekend. Deze T verdeelt de wereld in drie continen- ten: Azie, Afrika en Europa. De verticale lijn verbeeldt de Middellandse Zee, de horizontale de rivieren de Don en de Nijl, en de Zwarte Zee, de Bosporus en het oostelijke deel van de Middellandse Zee. De toen bekende continenten zijn erop afgebeeld in een relatieve positionering (het noorden aan de onderzijde), maar daar houdt de geografische infor- Figuur 8. Genuine Copy 199$. Op deze Middeleeuwse T-0 kaart is de (vier- kante) wereld met drie continenten, omgeven door een kader waarin de seizoenen met de elementen worden gekoppeld en de tegengestelde krach ten van droogte en vocht, koude en wärmte worden matie in fysieke zin wel bij op. Het doel van deze kaart lijkt eerder de er verder in weergegeven associaties met koude, wärmte, droogte, vochtigheid, de ele menten en de windrichtingen. Zoals in het heden nog echo's van de land- schapsschilderkunst uit het verleden doorklinken, zo geldt dat tevens voor de in dit soort kaarten verbeeide kennis. Immers, nog steeds associeren we het noorden met koude, het zuiden met wärmte, het westen met water, het oos- ten met droogte; wärmte met droogte, vocht met koude. Nog steeds zullen we vuur rood afbeelden. En wanneer u nu neiging voelt om te zeggen, ja maar dat is ook allemaal zo, dan zou ik u willen vragen zieh te verplaatsen naar Vuur- land, waar bijvoorbeeld de koude uit het zuiden komt. Ons gevoel voor de werkelijkheid is bepaald door de kennis die we opgedaan hebben, veelal uit eigen ervaringen. Ervaringen die voor de meeste leden van een cultuur geldig zijn, maken grote kans samengebald te worden in een skelet dat de werkelijk heid ondersteunt: een samenhangend wereldbeeld of cosmologie. Of zo'n gevoel van gedeeld besef van de werke lijkheid nog bestaat of zelfs nog maar kan bestaan betwijfel ik, het verlangen ernaar kan echter groot zijn. Met mijn topografieen streef ik niet naar de opbouw van een universeel verstaan- bare cosmologie, een definitief skelet van de wereld. Toch wil ik de wereld leren kennen, en mijn bevindingen communiceren. Ik zoek daarom naar concepten in de vorm van woorden, materialen en vormen om deelbare indi- viduele ervaringen te kunnen benoe- men. En wel zö te benoemen dat ze her- kenbaar zijn voor velen en de kijker overhalen om na te denken over haar zijn plaats: niet in absolute fysieke, maar in relatieve overdrachtelijke zin. Mis- schien dat ik hiermee mezelf en anderen help gevoel te krijgen voor het leven in een versplinterde, steeds veranderende wereld. De grafische visualisaties van de kartografie, bieden een herkenbaar kader om mijn gedachten vorm te geven. Toen Columbus zijn reis westwaarts begon, verwachtte hij het Verre Oosten te bereiken. Zijn kaarten waren geba- seerd op de kennis en overtuigingen van dat moment, op wat we nu een menge- ling van wetenschap en mythe noemen. A.SIA P&iß S ICC*. tsit.it s

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 86