KARTOGRAFISCH TIJ OSCH RIFT I995-XXI-3 Er bestaat een kaart waarvan door een aantal wetenschappers beweerd wordt dat die in het bezit was of misschien zelfs gemaakt zou zijn door Columbus. Op deze kaart getekend op een hele kalfs- huid (perkament) Staat aan de halszijde een cosmologisch diagram dat duidelijk wortelt in het gedachtegoed van de oude Grieken. Het afgebeelde miniatuur 'mappa mundi' (letterlijk: kleed van de wereld) is maar weinig nauwkeuriger dan de Middeleeuwse T-O kaarten. Vervuld van hoop en angst, zette hij zeil om een nieuwe route naar India te vin- den, ten tijde van de eerste ontwikkelin- gen van de landschapsschilderkunst. We weten dat Columbus land vond, een continent dat we later Amerika noem- den. Zijn dagboeken verraden nog dui- delijker hoe ideologisch geladen hij scheep is gegaan. In de beschrijvingen zijn volgens Columbus de 'Indianen' zonder geloof of wetten en zullen een- voudig te bekeren zijn en kunnen goede onderdanen van het Spaanse rijk wor den [15]Dat is, hoewel afkeurenswaar- dig, niet iets om te beschuldigend over te spreken: ideologisch geladen etnocen- trisme is van alle culturen. Ik heb dit voorbeeld gekozen omdat we het alle- maal kennen en daarmee kunnen in- schatten hoe het idee van de wereld wordt bepaald door een verstrengeling van kennis, ervaring en geloof [16]. Als bijlage bij dit nummer van het Kar- tografisch Tijdschrift presenteer ik een beeld van ATLAS. In een atlas wordt een veelvoudig beeld gegeven van de hele bekende wereld sinds het Theatrum Orbis Terrarum van Abraham Ortelius en de Atlas van Gerard Mercator. Mijn ATLAS grijpt terug op het beeld van de machtige halfgod die de wereld op zijn schouders draagt. Maar hij beantwoordt daar niet geheel aan, noch aan de mythi sche koning van Libie die zo een grondi- ge kennis had van het uitspansel [17]In tegendeel, mijn ATLAS is een menselijk wezen. Het draagt de wereld in zijn hoofd en probeert het gewicht daarvan te balanceren. Ieder woord in de wereld van zijn hoofd mag gelezen worden als een onderbouwend concept van de wereld van de mens. Maar de lege ruim- te om ieder woord en de context van vele andere begrippen op enige afstand maakt dat de woorden niet beperkt ver- staan kunnen worden met een eenduidige betekenis. ATLAS balanceert een onvolle- dige, gefragmenteerde cosmologie die het uiterlijk heeft van een wereldkaart. Voor mij is uiteindelijk niet de absolute plaatsbepaling in termen van coördina- ten het doel, maar het vragen naar de culturele verschijningsvormen in de wereld en mijn relatieve plaats daar in. Ik herken soortgelijke gedachten bij het bestuderen van kaarten, westerse en niet- westerse. Het stellen van vragen is het weten dat je op onbe- kend terrein bent, waar je gemakkelijk kunt verdwalen. Het belang van je verdwaald weten hoe bedreigend 00k is ech ter dat je open Staat voor de omringende wereld. Literatuur [1] Dale, van (1984), Groot Woordenboek van de Nederlandse taal Utrecht/Antwerpen. [2] Reader, J. (1988), Man on Earth, Portraits of Human Culture in a Multitude of Environments. New York: Harper and Row. [3] Schama, S. (1995), Landscape and Memory. London: Harper Collins. [4] Lemaire, T. (1970), Filosofie van het landschap. Bilthoven: AMBO. [5] Sontag, S. (1979), On Photography. Middlesex: Penguin. [6] Bolle, E. (1993), Lessen in otitheemding. Brüssel: VUB-PRESS. [7] Boorstin, D. (1993), De Scheppende Mens, Artistieke doorbraken in de wereldgeschiedenis. Amsterdam: Agon. [8] Harley, J.B., Een nieuwe kijk op de carcografie. UNESCO Koerier 216. Paris: Unesco. [9] Tufte, E.R. (1990), EnvisioningInformation. Connecticut: Graphics Press. [10] Lewis, D. (1972), We, the Navigators. Canberra: Australian National University Press. [11] Clunies Ross, M. S.A. Wild (1979), djambidj, An Aboriginal song series from northern Australia geluidscassette. Canberra: Goethe Institute. [12] Tonkinson, R. (1978), Mardudjara Aborigins, Living the dream in Australia 's desert. New York: Holt Rhinehart and Winston. [13] Glacken, C.J. (1967), Traces on the Rhodian Shore, Nature and Culture in Western thought from Ancient times to the end of the Eighteenth Century. Los Angeles/ London: University of California Press, Berkely. [14] Goss, J. (1994), Degeschiedenis van de cartografie, De kunst van kaartenmakers. Lisse: Zuid-Boekprodukties. [15] Columbus, C. (1991), De ontdekking van Amerika, Scheepsjour- naal 1492-1493. Nijmegen: Sun. [16] Barton, B.F. M.S. Barton (1993), /deology and the Map: Toward a Postmodern Visual Design Practice. In: Professional Communication (ed. N.R. Blyler C. Thralls). Saga Publ. Newbury Park. [17] Krogt, P.C.J. van der (1994), Van Atlas tot atlas. Kartografisch Tijdschrift yx, nr. 3, pp. 11-18. [18] Harley, J.B. D. Woodward (red.) (1987), The History of Cartography in Prehistoric, Ancient, and Medieval Europe and the Mediterranean. Chicago en London: The University of Chicago Press (delen 2-6 in voorbereiding) [19] Mallery, G. (ed.) (1893), Picture Writing of the American Indians Vol.IUI. Smithsonian, Reprint Dover Publications, Washington. [20] Stott, C. (1991), Celestial Charts, Antique maps of the heavens. New York: Crescent Books. [21] Straus, C.L. (1981), Het wilde denken. Amsterdam: Meulenhoff. [22] Kaartenkamers en referendarissen UB Amsterdam, UB Utrecht. [23] Bibliotheek en C. van Elzakker, ITC, Enschede. 77

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 87