Van luchtfoto tot beslissing Inleiding Het menselijk brein Remote sensing KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 199S-XXI-3 Teledetectie; beeldverwerking; onderzoek Remote sensing; image processing; research Teledetection; traitement d'images; recherche TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES Dankzij remote-sensing-technieken hebben gebruikers van ruimtelijke informatie toegang tot enorme hoeveelheden actuele gegevens. De bewerking van die gegevens tot bruikbare informatie, al dan niet ondersteund door het gebruik van digitale terreinmodellen, is het onderwerp van deze bijdrage. Het menselijk brein heeft de gave om uit de veelheid aan gegevens die op ons afkomt te kunnen beslissen wat voor de individuele persoon van belang is en wat niet. Zo'n classificatie en interpre- tatie van gegevens naar bruikbare infor matie is in feite wat we willen bereiken met remote sensing. Bij het bewerken van satellietbeelden speelt ook het ge bruik van een digitaal terreinmodel een belangrijke rol. In samenwerking met de Beleidscommissie Remote Sensing (BCRS) is een poster gemaakt, die de mogelijkheden en voordelen van zowel satellietbeelden als digitale terreinmo dellen demonstreert. De poster is als bij- lage bij deze aflevering van het Karto- grafisch Tijdschrift gevoegd. Elk moment van de dag krijgt de mens een grote hoeveelheid gegevens te ver- werken. Het oog registreert de verande- ringen in licht in de directe omgeving, het oor vangt elk hoorbaar geluidje op en de neus wordt voortdurend geprik- keld door geurtjes. Het brein bepaalt wat relevant is voor de ontvanger en wat niet. Elk mens maakt een ander onderscheid, maar iedereen moet de Ir. B. Sneller is GIs/RS-specialist bij KLM Aerocarto (Fruitweg 2323 KE Den Haag, tel. 070-3803311). grote hoeveelheid gegevens reduceren tot bruikbare informa tie. De kartografische wereld heeft zieh reeds jarenlang gespe- cialiseerd in het vereenvoudigen van de grote hoeveelheid informatie die in het terrein of op een luchtfoto te vinden is. Slechts een aantal punten en lijnen wordt overgenomen om kerktorens, wegen, waterlopen, bossen enzovoort aan te geven. Maar de mens wil steeds meer: een mooier huis, een betere woonomgeving, een grotere auto, meer geld en vooral ook betere informatie. Alleen in het laatste geval kunnen kar- tografen helpen. Op basis van geografische informatie is het mogelijk om beslissingen te nemen, bijvoorbeeld over de inrichting van een gebied of over de meest optimale locatie voor een nieuwe vestiging. Uiteindelijk geldt dat hoe beter de informatie is, hoe groter de kans dat er een juiste beslissing genomen wordt. Het is daarom voor kartografen van groot belang om aan de toenemende vraag naar meer en vooral ook betere informatie te blijven voldoen. Remote-sensing-gege- vens en beeldverwerkingstechnieken kunnen helpen om de beslissers thematische informatie in een goed gepresenteerde vorm te verschaffen. Vanuit vliegtuigen zijn om de meest uiteenlopende redenen en op verschillende manieren opnamen gemaakt van de wereld om ons heen. Van opnamen in de Sahara om koeien te teilen in het kader van de verwoestijning tot het digitaal opslaan van reflecties in het niet-zichtbare gedeelte van het elektromagnetische spectrum ten behoeve van 'milieumoni- toring'. De luchtopnamen uit het vliegtuig kenmerken zieh door hoge nauwkeurigheid en de mogelijkheid tegemoet te komen aan speeifieke wensen, maar ook door grote afhanke- lijkheid van het weer en hoge verwervingskosten per opper- vlakte-eenheid. Satellieten daarentegen cirkelen doorlopend op een hoogte van 800 kilometer en leveren een grote hoe veelheid aan gegevens. Elk half uur wordt dezelfde piek op aar- de opgenomen (ook als het bewölkt is) en worden de gegevens doorgezonden aan de ontvangststations, die ze opslaan in archieven. De omvangrijke budgetten die beschikbaar zijn voor de opbouw van deze archieven maken de informatie ruim en goedkoop beschikbaar voor een ieder die er gebruik van wil maken. De laatste jaren worden deze gegevens daarom vaker 81

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 91