Voorbeeld project Digitaal terreinmodel Satellietbeeldclassificatie 1995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ingezet om onze traditionele klanten (kaartgebruikers) te voorzien van actuele informatie. In het kader van een onder- zoek voor de BCRS heeft KLM Aerocarto de bruikbaarheid van SPOT-satellietopnamen ten behoeve van topografische kaart- vervaardiging onderzocht. Dit onderzoek is weergegeven in de hierbij gevoegde poster, die samen met het rapport verstuurd is aan alle potentiele gebruikers van satellietbeelden. Voor dit voorbeeldproject hebben we gekozen voor een gebied in de Andes, omdat daar door lokale schaalverschillen de grootste horizontale verschuivingen (kilometers) waar- neembaar zijn in een satellietbeeld. Bovendien hebben we gekozen voor een SPOT-beeld, omdat SPOT-gegevens het meest geschikt zijn voor de huidige kerntaken van het bedrijf: het vervaardigen van topografische bestanden met een hoge geometrische nauwkeurigheid. Met dit project demonstreren we niet alleen de mogelijkheden van satellietbeelden voor topografische en thematische kaartvervaardiging, maar ook van de daarbij benodigde digitale terreinmodellen. Een drie- dimensionaal model van het terrein is te vervaardigen met behulp van externe broninformatie. In dit project is het gebeurd door van een topografische kaart de hoogtelijnen te digitaliseren, maar het kan ook gedaan worden met een ste- reobeeld, met luchtfoto's of satellietbeelden. Een andere mogelijkheid is de toepassing van radarbeeiden, die de moge- lijkheid bieden om hoogte af te leiden uit de tijd tussen het verzenden en de ontvangst van radargolven. Het belangrijk- ste is echter dat we veel voordeel kunnen opdoen met een digitaal terreinmodel. De gebruiksmogelijkheden nemen toe. We kunnen met een digitaal terreinmodel het satellietbeeld digitaal verschalen op pixelniveau, zodanig dat elke pixel exact dezelfde oppervlakte krijgt (het resultaat is een zoge- naamd orthobeeld). Bij een niet-orthobeeld wordt de schaal van elke pixel namelijk bepaald door de afstand van het object ten opzichte van de camera of satelliet. Bij hoge ber gen zal de pixel die de top bedekt een kleiner oppervlak heb ben dan de pixel die het dal beschrijft. Ortho-rectificatie geeft de gebruiker echter de mogelijkheid om afstanden en oppervlakten direct op het satellietbeeld te meten. En er zijn meer gebruiksmogelijkheden van een digitaal terreinmodel. Met behulp van zo'n model kan bijvoorbeeld berekend wor den welke helling gericht is op het zuiden of op een wille- keurige andere invalshoek van de zon. Aangezien lichtinten- siteit een bepalende factor is voor veel gewassen kan de gebruiker mede daarmee de landbouwkundige geschiktheid van percelen bepalen. Natuurlijk is de invalshoek van de zon niet het enige aspect dat de geschiktheid van een perceel bepaalt. De gevoeligheid voor erosie bijvoorbeeld is in grote delen van de wereld ook van invloed. De belangrijkste motor achter het erosieproces is de snelheid waarmee het water van hellingen afstroomt. Dit wordt op haar beurt in hoge mate bepaald door de hellingshoek. Hier komt direct weer het voordeel van het beschikken over een digitaal terreinmodel naar voren. De meeste Software kan op eenvoudige wijze de hellingshoek en -richting bepalen en hiermee kunnen thema tische kaarten worden gemaakt die in een GIS-omgeving per- fect gebruikt kunnen worden om de bodemgeschiktheid op grond van meerdere factoren, waarvan de parameters in een model zijn vastgelegd, te bepalen. Voor het onderzoeken van processen die van invloed zijn op een gebied wordt vaak gebruik gemaakt van modellen. Water- afstromingsmodellen bijvoorbeeld kun nen prima gebruik maken van een digi taal terreinmodel om de afstroming en accumulatie van regenwater te simule- ren. Een up-to-date digitaal terreinmodel biedt dan ook zeer veel toepassingsmoge- lijkheden. Tijdens het project hebben we ook ge- keken naar de voordelen van digitale opname van het beeldmateriaal. De Franse SPOT-beelden hebben een be- hoorlijk hoge ruimtelijke resolutie ge- combineerd met een niet zo hoge spec- trale resolutie. Met andere woorden: de SPOT-satelliet neemt weliswaar kleine objecten nauwkeurig waar, maar kan van die objecten slechts weinig infor matie inwinnen. Een object van 10 meter zal alleen in grijstonen worden weergegeven (i band) terwijl een object van 20 meter al in drie banden (groen, rood, nabij-infrarood) opgeslagen kan worden. Ter vergelijking is het wellicht interessant te vermelden dat de LAND- SAT-satelliet 7 banden opneemt met een grondresolutie van 30 meter. Het voordeel van een hoge ruimtelijke reso lutie is natuurlijk dat zelfs kleine details herkend kunnen worden. Het grote voordeel van meer spectrale informatie is dat de gebruiker van dergelijke beei den meer informatie krijgt over een object. Met behulp van beeldbewer- kingssoftware kan de gebruiker uiterst minieme verschillen in de reflectie onderzoeken. Zo kan de reflectie in een zeker gebied uitwijzen of een bodem koper of een ander metaal bevat. De aanwezigheid van veel van dit soort metalen geeft informatie over de geologi sche ondergrond en de bodem. Bodem- eigenschappen geven weer informatie over de geschiktheid voor bepaalde gewassen of toepassingen. Spectrale gegevens bieden dus de mogelijkheid om allerlei informatie over het aardop- pervlak in te winnen die we met lucht foto's of visuele technieken niet direct kunnen zien. Bovendien kunnen de gegevens, die digitaal worden aangele- verd, direct door een Computer worden geclassificeerd. Deze voordelen van sa tellietbeelden worden ook op de poster gedemonstreerd aan de hand van een grondgebruikskaart. Ter verduidelijking van de potenties van een digitale beeld- kaart en een digitaal terreinmodel is er 82

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 92