Visualisatie van veranderingen Het gebruik van remote-sensing-data in monitoringoperaties 1995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Teledetectie; beeldverwerking; onderzoek Remote sensing; image processing; research Teledetection; traitement d'images; recherche TREFWOORDEN KEYWORD S MOTS-CLES Het gebruik van remote-sensing-data als basis voor kartogra- fische produkten mag zieh terecht Verheugen in een toene- mende belangstelling. Het op grote schaal beschikbaar komen van digitale ruimtelijke gegevens afkomstig van aard- observatiesatellieten en de ontwikkeling van speeifieke pro- grammatuur voor de vereiste bewerking, nopen de karto- graaf tot de nodige aanpassingen. Het werk van de ICA- commissie Thematic Mapping from Satellite Imagery heeft onder meer geresulteerd in een handboek waarin de kaart- vervaardiging op basis van satellietdata centraal Staat [i]De relatief hoge frequentie waarmee aardobservatiesatellieten, zoals de Amerikaanse LANDSAT en de Franse SPOT, opnamen maken van het aardoppervlak, en de hoge spectrale respec- tievelijk ruimtelijke resolutie van deze gegevens vormen een uitstekend uitgangspunt voor de vervaardiging van tal van thematische en topografische kaarten. Ciolkosz en Kesik (in [i]) noemen drie situaties waarin satellietdata voor themati sche kartering kunnen worden ingezet, namelijk wanneer deze data een exclusieve, aanvullende of vervangende bron van informatie vormen. De laatstgenoemde omstandigheid doet zieh bijvoorbeeld voor gedurende de inventarisatie van grote, onherbergzame, onvoldoende of reeds lang geleden gekarteerde gebieden. De aanvullende rol van remote-sen sing-data is onder meer terug te vinden in de integrerende bewerkingen binnen geografische informatiesystemen. Toepassingen waarvoor geen passend alternatief bestaat wan neer het om het gebruik van remote-sensing-data gaat, pro fiteren optimaal van de spectrale, ruimtelijke en temporele eigenschappen van de opnametechniek. In dit artikel Staat de kartografische weergave van speeifieke, uit satellietbeelden afgeleide informatie centraal, namelijk informatie over veranderingen in landbedekking gedurende een bepaalde periode. Voor alle duidelijkheid: het betreft dientengevolge niet de visualisatie van thematische verande ringen volgens een onderliggende ruimtelijke struetuur of de weergave van thematische veranderingen als gevolg van methodologische verschillen. Het gaat daarentegen om de visualisatie van veranderingen als onderdeel van een ontwik keling in de tijd. Het gebruik van remote-sensing-data is in dit geval exclusief, vanwege de eerder genoemde eigenschap pen. Het kan echter tevens als vervangend worden be- schouwd, doordat de gewenste informatie ook via traditio- nele (minder efficiente) karteringen kan worden afgeleid. Drs F.J.M. van der Wel is als onderzoeker werk- zaam bij de vak- groep Kartografie van de Universiteit Utrecht (Postbus 80.11$, $$08 TC Utrecht). Het leeuwedeel van de kartografische produkten is te omschrijven als statisch: de kaart geeft een weerspiegeling van de situatie op een bepaald tijdstip, in veel gevallen overigens zonder dat hiervan op expliciete wijze melding wordt gemaakt. Het ontberen van een verwijzing naar de mogelijke dynamiek van het betreffende gebied suggereert een ontkenning van het feit dat onze omgeving onderhevig is aan veranderingen. Kaarten als represen- tatie van de werkelijkheid kunnen echter niet tijdloos zijn ze kunnen wel deze indruk wekken als gevolg van de tijd- schaal waarop de weergegeven verschijn- selen en processen veranderen. Een weer- kaart is na een dag al niet meer actueel, een landgebruikskaart kan na een jaar al verouderd zijn, een bevolkingsdichtheid- kaart zal na enige jaren aan revisie toe zijn, terwijl een geologische kaart voor een niet al te actief gebied een veel länge re geldigheid kent. AI deze kaarten kun nen omschreven worden als statische kaarten, die als het wäre een momentop- name representeren {slice in time) [2] Om te achterhalen hoe de toestand in de loop der tijd verändert, is een meer dyna mische benadering vereist. Het belang van een dergelijke informatiebehoefte schuilt volgens Green et al. [3] in de snel- heid en 'impact' van veranderingen die de mens onder invloed van technologi sche ontwikkelingen - direct of indirect - aan zijn omgeving oplegt. Door de veelal gedeelde en zelfs conflicterende belangen van natuur, cultuurlandschap, milieu en samenleving is er vraag naar een mechanisme dat veranderingen in het landgebruik niet alleen opspoort, maar tevens systematisch volgt en analy- seert. Veranderingen in landbedekking kunnen hierbij als indicator dienen. 84

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 94