0jj U LJ-Ü Remote sensing en (multi-) temporele analyse i995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT niet per se progressief hoeft te gedragen; er kan sprake zijn van een periode waarin een aanzienlijke toename wordt voorafge- gaan door een cijdelijke afname. Kennis over de dynamiek van een verschijnsel kan leiden tot de selectie van passendepeildata en een juiste inschatting van het Stadium van ontwikkeling van een verschijnsel. Hierdoor wordt de kans op zogenaam- de temporele onzekerheid gereduceerd. TIJD w (a) locatie (b) omvang (c) vorm (d) aard (e) waarde (f) tempo 9 (g) richting (h) manifestatie Richting De richting waarin een fenomeen zieh verplaatst of uitbreidt kan een indicatie zijn van een bepaalde trend, als gevolg waarvan bijvoorbeeld twee Steden langzaam 'naar elkaar toe- groeien'. Manifestatie Individuele veranderingen kunnen zieh op geheel eigen wijze in ruimtelijke zin manifesteren: bijvoorbeeld als gexsoleerde, pionierende voorboden van een grotere verandering, als een dynamische band om een zieh uitbreidend object of als gro- te, op zichzelf staande kolonies. Het is duidelijk dat veel van dergelijke veranderingen zieh gelijktijdig kunnen voordoen. Zo zal een wijziging in de vorm van een object veelal een verandering in omvang tot Figuur i. Voorbeelden van verschillende typen veranderingen. gevolg kunnen hebben. Figuur i leert verder dat de observatie van zowel een begin- als een eindsituatie interessante informatie oplevert; met andere woor- den: de verandering zelf verschaft de informatie! Het volgende voorbeeld illustreert dit: "...in 1994 bezit land A nog 20.000 ha tropisch regenwoud... dat is $000 ha minder dan in 1988, ofte- wel een afname van 20% Het gebruik van satellietdata voor de detectie en identificatie van de verschil lende aspecten van temporele verande ringen is een van de meest waardevolle toepassingen van de remote sensing als data-acquisitie-techniek. Dit blijkt uit het bijgaande overzicht, dat siechts een willekeurige selectie van de toepas- singsgebieden vertegenwoordigt. Atmosfeeronderzoek TOVS, een instrument aan boord van de NOAA-weersatellieten, levert ozon- waarnemingen aan de hand waarvan ozonkaarten kunnen worden gege- nereerd. Landbouwkundig onderzoek. Het afleiden van landbouwstatistie- ken en het opsporen van verande ringen in agrarisch landgebruik. In dit kader wordt verwezen naar het MARS-project van de Europese Unie (Monitoring of Agricultural Re sources with Remote Sensing). Verder is het periodiek afleiden van vegetatiekaarten op basis van remo- te-sensing-data een effectief onder- deel van de bestrijding van sprink- hanenplagen. Pianologisch/sociaal-economisch onderzoek. Ten behoeve van studies van zieh snel en ongestruetureerd onrwikke- lende stadsranden (miljoenenste- den in ontwikkelingslanden) wordt onder meer de bruikbaarheid van satellietbeelden bekeken. Milieu-onderzoek. Een bekend voorbeeld wordt ge- vormd door het Aralmeer, dat door de sterk afgenomen watertoevoer van de in het meer uitmondende rivieren (als gevolg van een ondoordachte irrigatie van de katoenvelden) enorm in omvang is afgenomen. Diverse satellietbeelden worden benut om 86

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 96