Kartografische ween- gave van veranderingen i995-XXI-3 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT groen blauw blauw groen in een landbedekkingsclassificatie. Temporele veranderingen in landbedekking (anders dan seizoensgebonden) hoeven echter niet indicatief te zijn voor veranderingen in landge- bruik, waarnaar wel de interesse uitgaat. Zo kan een opname van april uit 1993 een bloeiend tulpenveld tonen, terwijl een opname uit april 1994 vrijwel kale grond laat zien. Een ver- klaring hiervoor kan liggen in de gewaswisseling, waardoor in het ene jaar de tulpen zijn vervangen door in de zomer bloeiende lelies. De functionaliteit (het landgebruik) van het perceel is daarmee niet veranderd, en is nog steeds gere- lateerd aan de bollenteelt. Veranderingen in landbedekking en landgebruik vinden plaats in een context van economische, politieke, piano logische, sociale en ecologische factoren. Een verant- woorde analyse van veranderingen is dan 00k slechts mogelijk wanneer hiermee rekening wordt gehouden. De beschikking over periodiek opgenomen data vormt enerzijds een sterk argument voor het gebruik van satel- lietdata voor het waarnemen en volgen van veranderin gen, maar houdt anderzijds een enorme afhankelijkheid van de opnametechniek in. Het tijdstip en de frequentie van de opname zijn bepaald, terwijl de resolutie eveneens een fait accompli is, tenminste als voor een bepaalde satel- liet is gekozen. Multispectraal scannen vanuit vliegtuigen kent meer vrijheidsgraden, doch is door de beperkte 'rän ge' en relatief hoge kosten niet altijd een reeel alternatief. Een van de grootste problemen bij het verzamelen van geschikte datasets is de aanwezigheid van bewolking en in mindere mate beeldfouten ('bad lines') op beeiden, waar door soms uitgeweken moet worden naar een minder ideale tijdserie. Methoden voor de detectie en monitoring van verande ringen op basis van satellietbeelden krijgen in de litera- tuur de nodige aandacht. De behoefte aan informatie over deze veranderingen is, zowel bij gebruikers uit de publieke als private sector, evident [3]Desondanks lijken de potentiele gebruikers zieh niet bewust van de moge- lijkheden van remote sensing op dit vlak; dit hangt deels samen met de complexiteit van de materie en de moei- lijkheden die gebruikers ondervinden bij het vertalen van hun wensen naar technische randvoorwaarden [8]. Er bestaat een behoefte aan initiatieven om de technieken en methoden op een marktgerichte wijze te introduceren [3, 10]Een eenduidige visualisatie van de veranderings- informatie past in dit streven. Satellietbeelden die gedurende een temporele analyse wor den gebruikt, dienen een bepaald niveau van voorbewer- king te hebben ondergaan. De beeiden moeten geome trisch compatibel zijn, middels correctie ('image-to-map') of registratie ('image-to-image'). Een onnauwkeurige inpassing leidt tot foutieve conclusies omtrent de verande ringen die zieh in het speeifieke tijdsbestek hebben voorge- Figuur 3a t/m jd. Informatie over temporele veranderingen kan vanuit een kartografisch perspectief op verschillende manieren worden overgebracht. daan. Verschillende atmosferische condities en de seizoensafhankelijke zonnestand ('solar elevation angle') vereisen eveneens de nodige aan dacht voordat tot een daadwerkelijke vergelijking in de tijd kan worden overgegaan. Wanneer eenmaal de veranderingsinfor- matie is afgeleid, steh de juiste visualisa tie de kartografen nog immer voor een grote uitdaging; Kraak MacEachren [11] stellen dat technologische ontwikke- lingen (informatiesystemen) weliswaar ruimte bieden aan nieuwe ideeen, maar dat het knelpunt wordt gevormd door de achterstand in theoretische en methodologische concepten. De visuali satie van monitoringresultaten biedt een mogelijkheid om het spatieel-temporele onderzoek meer houvast te geven. Re- mote-sensing-data verschaffen de karto grafen uiterst waardevol materiaal door- dat het de potentie bezit om op een adequate wijze informatie te leveren over een veranderende omgeving. Er is niettemin pas sprake van informatie wanneer het als zodanig bij een gebrui- ker overkomt; hiermee lijkt de inbreng van de kartograaf evident. Het is mogelijk om vier categorieen kaar- ten te onderscheiden op grond waarvan informatie over temporele veranderin gen kan worden weergegeven. Toestandskaarten De kaarten zelf bevatten geen infor matie over veranderingen, maar de ruimtelijke rangschikking van meer- dere kaarten, als kaartpaar of kaart- serie, suggereert een chronologische volgorde en geeft daardoor de ont- wikkeling in de tijd weer (figuur 3a en figuur 4). Veranderingskaarten Er is sprake van een kaartbeeld, waarin met behulp van grafische variabelen een verandering wordt gesymboliseerd (figuur 3b). Multitemporele kaarten De combinatie van minimaal twee beeiden van verschillende jaren/sei- zoenen levert via de menging van de kleuren informatie over de verande ringen die zieh gedurende het be treffende tijdsbestek hebben voor- gedaan (figuur 3c en figuur 5). Dynamische 'kaarten' Een chronologische sequentie van meerdere digitale kaartbeelden, die 88

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 98