Het monitoren van landbedekking in Zuid-Frankrijk ARTIKELEN Onderwijs in remote-sensing classificatietechnieken Inleiding Beschrijving van de oefening Bewerking van de satellietbeelden KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT R. Knippers Köbben Teledetectie; beeldverwerking; onderwijs j TREFWOORDEN Remote sensing; image processing; education j keywords Teledetection; traitement d'images; enseignement j Möts-CI.es Dit artikel beschrijft de opzet van een project voor het monitoren van de landbedekking in het dal van de Calavon, Departement Vaucluse, Zuid-Frankrijk met behulp van remote-sensing-beelden en classificatietech nieken. Het project is vooral bedoeld om Studenten in de kartografie aan de Universiteit Utrecht en het itc te Enschede het werken met deze beeiden met behulp van diverse technieken aan te leren. Daarnaast wordt gepro- beerd om een beter inzicht te krijgen in de mogelijk- heden en problemen bij het verzamelen van trainings- data en bij de verschillende classificatietechnieken. Het dal van de Calavon is een agra risch gebied met een grote landschap- pelijke verscheidenheid. De vroeger overheersende wijnbouw is de laatste jaren steeds meer verdrongen door boomgaarden en eenjarige, veelal gei'r- rigeerde, fruit- en groenteteelt. Het is een sterk geaccidenteerd gebied met onregelmatige en kleine percelen. In een proefgebied rond het dorp Bonni- eux bleek de gemiddelde perceels- grootte siecht 1,5 ha. De agrarische ac- tiviteiten vinden vooral in de lager ge legen gebieden plaats, de steile hellin- gen en heuveltoppen zijn bedekt met bossen en zogenaamde 'garrigue', ty pisch mediterraan kreupelhout (figuur 1). AI vele jaren gaan de Studenten van de vakgroepen Kartografie van de Uni versiteit Utrecht en het itc gezamen- lijk op veldwerk in dit gebied. Gedu- rende twee weken wordt een groep van zo'n 25 deelnemers in de gelegenheid gesteld om een aantal in theorie be- handelde kartografische vaardigheden hier in praktijk te brengen. Vanaf 1989 hoort daar 00k de remote sensing bij, en in de laatste jaren is er een oefening Richard Knippers is werkzaam als do- cent bij de vakgroep Kartografie op het ITC te Enschede Barend Köbben bij\ de vakgroep Karto grafie van de Uni versiteit Utrecht. De anteurs begelei- den het jaarlijkse gezamenlijke veld werk van de Stu denten van deze twee vakgroepen. (Postbus 80115, 55011 tc Utrecht, tel. 050-2552086; e- mail b.kobbeti- @frw. ruu. nl). ontwikkeld, waarbij de Studenten alle stappen doorlopen die nodig zijn voor het maken van een classificatie van landbedekking met behulp van satellietbeelden. In dit arti kel wordt geprobeerd om een beeld van deze oefening te geven en om te evalueren wat de Studenten er van opsteken. De oefening duurt twee dagen en twee avonden. Het is de bedoeling dat de Studenten gedurende die tijd: de moeilijkheden ondervinden in het kiezen van landbe- dekkingsklassen en trainingsgebieden; de problemen leren kennen met het lokaliseren van trai ningsgebieden in het veld en het bepalen van de landbe dekking van percelen; een idee krijgen van de relatie tussen de nauwkeurigheid en de hoeveelheid verzamelde trainingsdata enerzijds en de kwaliteit van de daaruit resulterende classificatie ander- zijds; ervaring opdoen in het werken met beeldverwerkingspro- grammas om satellietbeelden te classificeren. De eerste avond is er een soort Workshop' waarin Studen ten, daarbij op weg geholpen door de staf, gezamenlijk be palen welke landbedekkingsklassen er onderscheiden zullen worden. Het grootste struikelblok is de neiging van velen om landbedekking te verwarren met landgebruik. Die laatste - functionele - indeling is nooit uit remote-sensing-gege- vens alleen af te leiden. Meestal wordt er door de groep een vrij groot aantal klassen onderscheiden. Voor het veldwerk van 1994 waren dat: 1. loofbos; 2. naaldbos; 3. garrigue (kreupelhout); 4. oude wijngaard; 5. jonge wijngaard; 6. boomgaard; 7. graan; 8. kale bodem/rots; 9. bebouwd ge bied; 10. lavendel; 11. gras; 12. water. Er wordt gebruik gemaakt van multi-spectrale beeiden van het xs-instrument van de Franse spot-satelliet, en wel in de banden groen, rood en nabij infrarood. De ruimtelijke reso- lutie is 20 x 20 m. Door financiele beperkingen kunnen de beeiden - jammer genoeg - tot 3 jaar oud zijn. De geometri sche vervormingen van de beeiden worden gecorrigeerd met 9

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 15