Het CAMOTius-project Monitoring: een eenvoudige, post-classificatie Strategie Ouderdom data: 1975 1980 1990 1995 16 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT In het kader van het onderzoeksproject camotius1) wordt aandacht geschonken aan de behoefte aan kwaliteitsinfor- matie, zowel voor en tijdens als na de classificatie van remo- te-sensing-gegevens. Deze 'meta-informatie' moet richting- gevend zijn voor de gebruikers van een informatiesysteem, bijvoorbeeld doordat zij aan de hand van regels naar de ge- wenste/vereiste informatie worden geleid. Als de eisen van een gebruiker en de karakteristieken van de gegevens beter op elkaar kunnen worden afgestemd, wordt een betere se- lectie, classificatie en interpretatie van remote-sensing-gege- vens bereikt. Het hoofddoel van camotius is de ontwikkeling van een operationele functie (een tool die, als onderdeel van een informatiesysteem, een houvast biedt gedurende de extrac- tie van specifieke landbedekkingsinformatie. Dit betreft zowel de inventarisatie van informatie (statische aspecten) als het volgen van ruimtelijke veranderingen (dynamische aspecten of monitoring'). Voordat uitgangsgegevens wor den geselecteerd kan een gebruiker alle beschikbare gege vens exploreren aan de hand van gevisualiseerde kwaliteits- informatie, waarmee de informatie-inhoud van het gege- vensbestand wordt gereflecteerd. Zo kan bijvoorbeeld een kaart van Nederland worden gegenereerd waarop de geogra- fische extensie van de beschikbare bestanden wordt weerge- geven, samen met de ouderdom van de gegevens (figuur 2). Gedurende het classificatieproces worden 'waarschijnlijk- heidsvectoren' afgeleid, die op hun beurt kunnen worden gevisualiseerd om zodoende de sterkte van klassetoekennin- gen over te dragen. De evaluatie van deze waarschijnlijk- beidsvectoren kan worden verbeterd door kostenfactoren te introduceren, waarmee het - financiele - risico wordt aange- geven dat aan mogelijke misclassificaties is verbonden. Fi guur 3 geeft een compleet overzicht van de componenten van het beoogde CAMOTius-raamwerk. In het onderstaande zullen deze componenten, die de basis vormen van de ge- noemde functie, nader worden toegelicht. Monitoring van landbedekking zal worden benadrukt als een toepassing die baat kan hebben bij de voorgestelde benadering. 1995-XXI-4 classificeerde satellietbeelden van het- zelfde gebied, maar met een verschil- lende opnamedatum, worden onder- worpen aan een 'overlay'-procedure, waarna de temporele veranderingen in landbedekking 'zichtbaar' worden (fi guur 4). Volgens deze benadering vereist moni toring minimaal twee uiterst nauwkeu- rige classificatieresultaten om de aan- wezigheid van 'ruis' zoveel mogelijk te beperken. Een wat realistischer alter- natief is wellicht de introductie van kennis over de kwaliteit van de uit gangsgegevens, evenals over de tempo rele eigenschappen van het bestudeer- de fenomeen of proces. Hiermee kan een meer betrouwbare interpretatie van de veranderingsinformatie worden Figuur 1. De aantrekkings- kracht die een satel- lietbeeld op mensen uitoefent leidt niet zelden tot een te eenzijdig gebruik van deze gegevens. Monitoring is een van de toepassingen waarin het gebruik van remote-sensing-gegevens een reele kans van slagen heeft. Dit komt doordat er wordt ingehaakt op de sterke kanten van de opnametechniek: het op een regelmatige, ob- jectieve, kosten-efficiente en informatieve wijze verzamelen van ruimtelijk gerelateerde gegevens. De landbedekkings- classificaties die in het kader van camotius worden afgeleid vormen het uitgangspunt voor een monitoring procedure die bekend Staat als 'post-classificatie vergelijking'. Dit bete- kent eenvoudigweg dat geclassificeerde of eventueel geher- Figuur 3. Schematische weer- gave van de compo nenten van de CAMOTIUS Tool. P(C2) 0.3 bereikt. Echter, dit vereist wel de be- schikbaarheid van methoden en regels die voor ondersteuning zorgen op het gebied van: het afleiden van kwaliteitsinformatie gedurende de classificatie (wat is de 'fitness-for-use'); het vaststellen van de risico's van verkeerde klassetoekenningen (wat zijn de - financiele - gevolgen wan- neer klasse A en B met elkaar wor den verward); de gewenste verbetering van de clas sificatie (wat is nodig om de resulta- ten in overeenstemming te brengen met de gebruikerseisen); de evaluatie van veranderingsinfor matie die voortkomt uit monitoring (wat is de waarschijnlijkheid van deze toename in stedelijke bebouwing); de overdracht van kwaliteits- en ver anderingsinformatie aan de gebrui ker (communicatie door middel van visualisatie) Figuur 2. Voorbeeld van ge visualiseerde kwali teitsinformatie: de weergave van de geografische locatie van diverse bestan den met verschillen- de ouderdom ver schaff informatie over de geschiktheid van de gegevens voor een bepaald

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 22