n classificatie 1 classificatie 2 4fH4l44tfFFH I i IM i+rf r>'»vi l Y////A JSS 0.45 Classificatie en kwaliteitsinformatie Het verbeteren van classificatieresultaten TS KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 tijdstip 1 tijdstip 2 I toename afname geen erg laag laag erg laag geen laag erg hoog hoog geen waarschijnlijkheidsvectoren 0.80 0.35 0.15 M 0.44 0.33 0.05 0.11 0.32 x 0.50 0.50 0 läge kosten hoge kosten läge kosten hoge kosten kostenbeeld - -"V-V'V* hoog Figuur 4. Een post-classifica- tie vergelijking geillustreerd aan de band van een tel- raam; een verg king van twee of meer beeiden levert op eenvouaige wijze informatie over de locatie en de aard van veranderingen. Kwaliteit is een maat voor de geschikt- heid van gegevens voor een bepaalde toepassing. Nauwkeurigheid, zowel the matisch als geometrisch, is een voor- beeld van een kwaliteitscomponent. De deßnitie van kwaliteit leidt tot de bewering dat in plaats van de hoogst mogelijke nauwkeurigheid, een vol- doende hoge nauwkeurigheid moet wor den nagestreefd. Teneinde het onder- scheid te kunnen maken tussen ge- schikte en inferieure classificaties is het nodig om over gebruikerseisen en kwaliteitsinformatie van de gegevens te beschikken. In de praktijk blijft een dergelijk kwaliteitsoordeel veelal ste- ken bij het opstellen van een fouten- matrix waarin een representatief deel van de classificatie wordt vergeleken kostenmatrix financiele risico's van misclassificaties referentie Maximum Likeiihood Classificatie Figuur y. De Maximum Like iihood Classificatie leidt per pixel tot een waarschijnlijk- heidsvector, waar- mee de sterkte van een klassetoeken ning wordt Figuur 6. De afleiding van een kostenbeeld op basis van door de gebruiker gedefi- nieerde risico 's en door de classificatie afgeleide waar- schijnlijkheden. met (dure) referentiegegevens. Het is daarentegen ook mo- gelijk om een statistische uitspraak te doen over het succes van een classificatie, zonder dat hiervoor veldwerk nodig is. Hiervoor kunnen de a posteriori waarschijnlijkheden in be- schouwing worden genomen, die het resultaat zijn van een 'Maximum Likeiihood Classificatie' (figuur 5). Nadrukke- lijk wordt gesteld dat op deze wijze niet de nauwkeurigheid wordt getoetst - dit absolute begrip vereist een vergelijking met 'de' werkelijkheid! De genoemde classificatiemethode koppelt een waarschijn- lijkheidsvector aan elke pixel van een satellietbeeld, alhoe- wel de meeste informatiesystemen slechts de maximale waarschijnlijkheid (of eigenlijk de klasse die daarbij hoort) daadwerkelijk opslaan. De beoogde CAMOTius-functie levert daarentegen alle waarschijnlijk heden, als onderdeel van waar schijnlijkheidsvectoren die in- zicht geven in de sterkte van klassetoekenningen, in moge lijke verwarring tussen klassen onderling en een mogelijk on- volledig classificatieschema (duidend op de behoefte aan steekproeven voor een extra klasse). Ook het effect van a priori kennis op het classifica- tieresultaat kan op deze wijze zichtbaar worden gemaakt. Gedurende een evaluatiefase moet de waarschijnlijkheidsin- formatie afgezet worden tegen de eisen die gebruikers vooraf aan het classificatieresultaat hebben gesteld. Uit ervaring die is opgedaan tijdens een aantal praktische studies blijkt dat gebruikers moeilijkheden ondervinden wanneer hen ge- vraagd wordt om randvoorwaarden voor de beoogde infor matie te bepalen. De eis van een zo hoog mogelijke nauw keurigheid is dan ook niet zelden een teken van onwetend- heid. Het is niettemin moeilijk om een eenduidig verband op te stellen tussen toepassing en vereiste nauwkeurigheid of waarschijnlijkheden. Maar een gebruiker is veelal wel in Staat om aan te geven hoe erg het is als een pixel aan een verkeerde klasse wordt toegekend, met andere woorden, om een onderscheid te maken tussen de ernst van een verwar ring tussen klasse A en B, en tussen A en C. Deze risico's, of kosten wanneer ze in termen van geld worden uitgedrukt, kunnen worden opgenomen in een zogenaamde kostenma trix en samen met de waarschijnlijkheidsinformatie leiden tot een kostenbeeld (figuur 6). Zodoende kan de gebruiker op een directe manier worden geconfronteerd met de gevol- gen van het classificatieresultaat voor de toepassing en even- tueel gepaste actie ondernemen. Nadat het classificatieresultaat beoordeeld is op de bruik- baarheid, kan een gebruiker besluiten om de informatie- waarde te verhogen door een beroep te doen op additionele kennis. De Maximum Likeiihood beslisregel Staat de defini- tie van a priori waarschijnlijkheden toe, waarmee de kans Waarschijnlijkheidsvector Maximum Likeiihood Klasse 17

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 23