Visualisatie Slotopmerkingen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 Kassen 1993-1995 afname onveranderd Hill toename 1Lineaire verandering: mixels, geometrische tout (passing twee classificaties), verwarring met wegen... vorm 2. Onwaarschijnlijke uitbreiding in slechts 2 jaar tijd... snelheid 3. Twijfeiachtige uitbreiding vanwege fysieke barriere in beeld van 1995... richting 4. Gei'soleerde aanwezigheid niet verwacht... manifestatie Figuur p. Voorbeelden van interpretatieregels voor de monitoring van kassen. beerlijk; omvang, vorm, manifestatie en dynamiek van bepaalde objecten (snelheid en richting van veranderin- gen) kunnen bepalend zijn voor de uiteindelijke herkenning. Figuur 9 be- nadrukt de rol van interpretatieregels in het geval dat monitoring van kassen resulteert in drie klassen: afname, geen verandering en toename. De oorspron- kelijke classificaties leveren bovendien waardevolle achtergrondinformatie over het karakter van de verandering: weiland dat heeft plaats gemaakt voor kassen of kassen die hebben moeten wijken voor stedelijke uitbreiding. Kwaliteitsinformatie, veelal uitgedrukt in termen van waarschijnlijkheden, neemt een sleutelpositie in wanneer het om gebruikersondersteuning gaat gedurende het classificatie- en monito- ringproces. Een juist gebruik van deze vorm van meta-informatie is afhanke- lijk van de mate van succes waarmee het aan de gebruiker wordt aangebo- den. In dat licht bezien is de recente aandacht voor kartografische visualisa- tie begrijpelijk [6, 7, 8]. Kartografische visualisatie maakt het mogelijk door te dringen tot de werkelijke waarde van geografische gegevens, om de reikwijd- te van deze data te exploreren, en om hun geldigheid op een communicatie- ve wijze in beeld te brengen. De waarschijnlijkheidsinformatie die wordt afgeleid in het kader van camo- tius kan op diverse manieren worden gevisualiseerd; bivariate kaarten waarin zowel klassen (kleurtoon) als maximale waarschijnlijkheden (verzadiging of in- tensiteit) worden gepresenteerd, zwart- wit waarschijnlijkheidskaarten, risico- kaarten (zie figuur 6) of een dynami- Figuur 10. A. Een opeenvol- ging van verschil- lende classificatie- scenario 's geeft een indruk van de aan- wezige onzekerheid. De Maximum Likelihood Classi ficatie (ml) wordt in afiuisseling met twee alternatieven B. Het periodiek laten oplichten van twijfeiachtige ver- anderingen in het monitoringbeeld (object in het mid- den) leidt tot een verhelderende serie beeiden die het in- terpretatieproces aanzienlijk kan vereenvoudigen. sehe opeenvolging van visualisaties waarmee de onzekerheid in attributen en positie wordt gei'llustreerd (figuur ioa). Veranderingsinformatie kan eveneens baat hebben bij dyna mische visualisaties; zo kunnen in een monitoringbeeld op- vallende, dat wil zeggen twijfeiachtige, veranderingen wor den benadrukt door middel van een 'knipper-effect' ('Hin hing') (figuur -iob). Een overgang van water in 1990 naar kassen in 1995 is op zijn minst dubieus te noemen, terwijl een verandering van stedelijke bebouwing naar kassen geba- seerd op classificatiewaarschijnlijkheden van respectievelijk 0,3 en 0,4 eveneens twijfelachtig is. Het in een oogopslag waarnemen van deze onzekere gebieden redueeert de kans op verkeerde gevolgtrekkingen. De effectiviteit van de maatregelen ter ondersteuning van een juist gebruik van remote-sensing-gegevens moet uit een aantal praktische studies blijken. De rol van uitgebreide visuele gebruikersondersteuning gedurende landgebruiks- classificaties zal in de nabije toekomst worden getest met behulp van de op dit moment in ontwikkeling zijnde ca- motius Classificatie Monitoring Tool (figuur 11). De kern van de CAMOTius-ervaring tot nu toe is de katalyseren- de werking van kartografische visualisatietechnieken bij het ontsluiten en exploreren van informatie uit remote-sensing- gegevens. Literatuur [1] Ciolkosz, A. A.B. Kesik (1994), Satellite Remote Sen- sing Imaging and irs Cartographic Significance. In: Denegre, J. (ed.), Thematic Mapping from Satellite Imagery. Oxford: Pergamon, pp. 1-29. [2] Wel, F.J.M. van der (1995), Visualisatie van veranderin gen. Het gebruik van remote-sensing-data in monito- ringoperaties. Kartografisch Tijdschrift XXI, nr. 3, pp. 84-92. [3] Albertz, J. (1991), Grundlagen der Interpretation von Luft- und Satellitenbildern. Eine Einführung in die Fernerkundung. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchge sellschaft. [4] Strahler, A.H. (1980), The Use of Prior Probabilities in Maximum Likelihood Classification of Remotely Sen- sed Data. Remote Sensing of Environment10, pp. 135- 163. [5] Wel, F.J.M. van der B.G.H. Corte (1995), camotius Hoofdfase. Rapport 95-06, Delft: Beleidscommissie Re mote Sensing (bcrs), 89 pp. [6] Goodchild, M., B. Buttenfield J. Wood (1994), Intro- 19

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 25