Nederlandse kartografen in dienst vanTsaar Peter de Grote een unieke Nederlandse inbreng van hydrografen en graveurs in het 18e-eeuwse Rusland Kartografische activiteiten van Nederlandse hydrografen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 E. Okhuizen Historische kartografie; overheidskartografie; overzicht trefwoOrden Historie cartography; official cartography; survey keywords Cartographie historique; cartographie officielle; etude MOTS-CLES Nergens anders ter wereld is door Nederlandse karto grafen werkzaam in buitenlandse overheidsdienst zo'n bepalende invloed op de kartografie van een land uitgeoefend als in het 18e-eeuwse Rusland. Dit was met name het geval ten tijde van Tsaar Peter de Grote, die na zijn bezoek aan Nederland in 1697-1698 Nederlandse graveurs aantrok om een zelfstandige Russische gedrukte kartografie naar moderne maatstaven op te zetten. Even- eens in Russische dienst aangestelde Nederlandse marine-officieren en sluizenbouwers werden belast met hydrografische werkzaamheden en de vervaardiging van manuscriptkaarten. Het is deze gecombineerde karto- grafische arbeid van hydrografen en graveurs ten behoeve van de grondlegging en vroegste ontwikkeling van een moderne kartografie in een van het Westen afgezonderd land, die de Nederlandse inbreng uniek maakt. Gedrukte kaarten van Rusland ver sehenen tot het einde van de I7e eeuw uitsluitend in West-Europa. Met de ontwikkeling van een zelfstandige Rus sische gedrukte kartografie werd door Peter de Grote (1672-1725) een begin gemaakt. Het gehele proces van opme- ten, tekenen, graveren en drukken met als eindresultaat het uitgeven van een kaart was nieuw in Rusland, waar men slechts ervaring had met het maken van manuscriptkaarten gebaseerd op verouderde opmetingstechnieken. Voor de beginfase hiervan was het noodza- kelijk om een beroep te doen op erva ring uit het buitenland. Nederlandse kartografen, zowel hydrografen als gra veurs werden hiertoe vanaf ca. 1700 in Russische overheidsdienst aangesteld. De grote reputatie van Nederland be- trefde zaken van technische en am- bachtelijke aard in het algemeen en de kaart- en boekdrukkunst in het bijzon- der zal bij de keuze van de tsaar om Nederlandse kartografen in dienst te nemen niet vreemd zijn geweest. Drs. Edwin Okhui zen bereidt een dis- sertatie voor over Nederlandse karto grafen in dienst van de Russische tsaren in de i8e eeuw (Universiteit Utrecht, Faculteit Ruimtelijke Weten- schappen, vakgroep Kartografie, Heidelberglaan 2, Postbus 80115, 5508 TC Utrecht) Tijdens zijn bezoek aan Amsterdam in 1697-1698 kwam Peter de Grote in contact met de marine-officier Cornelis Cruys. Deze werd door de tsaar in dienst genomen als vice- admiraal en belast met de verantwoording over de bouw van een Russische vloot. Tot aan zijn overlijden in 1727 ver- vulde Cruys een bepalende rol binnen de Russische marine, niet in het minst inzake het voor de Russische dienst aan- trekken van vele Nederlandse zeelieden, scheepstimmerlie- den en sluizenbouwers. Naast Cruys zelf, heeft een aantal van dezen zieh verdienstelijk gemaakt met de uitvoering van hydrografische werkzaamheden en de vervaardiging yan manuscriptkaarten met betrekking tot bepaalde regio's in Rusland. Tsaar Peter's politiek van expansie richtte zieh allereerst op het terugdringen van de Turkse vijand aan de zuidgrens van Rusland. Nadat in 1696 reeds de zeehaven Azov aan de monding van de Don veroverd was, maakte de Russische vloot zieh in 1699 op om de Turkse heerschappij over de Zee van Azov en de Zwarte Zee te betwisten. Tijdens het afzakken van de Don werd van de gelegenheid gebruik gemaakt hydrografische opmetingen uit te voeren. Deze stonden onder leiding van Cornelis Cruys. De niet bewaard gebleven manuscriptkaarten liet de tsaar in Am sterdam bij Hendrick Doncker jr. in 1703-1704 graveren, drukken en tot atlas binden. De zogenaamde 'Atlas van de Don' is te beschouwen als een uniek document, zijnde de eerste gedrukte Russische atlas en de eerste gedrukte rivie- ren-atlas in de wereld. De 'Atlas van de Don' bevat twee titelbladen die zowel in het Nederlands als het Russisch zijn gesteld, gevolgd door een uitvoerige opdracht aan kroonprins Aleksej. Hierna volgt een uitvoerige Nederlandse tekst over de rivier de Don en de stad Azov, alsmede enige bladen kustprofielen van de Krim en de Bosporus. Het eigenlijke kaartdeel bevat in totaal zeventien kaartbla- den. De eerste twee bladen geven de boven- en beneden- 25

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 31