7/ KARTOGRAJFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 loop van de Don in overzicht, met inzetkaartjes van het bronnengebied van de Don en de marinehaven van Tagan- rog gelegen aan de noordkust van de Zee van Azov. Twaalf bladen beslaan opeenvolgende secties van de Don. Deze reeks wordt onderbroken door een kaart die een geprojec- teerd kanaal ter verbinding van de Don en de Wolga be- treft. Afsluitend zijn nog een kaart van de Zee van Azov en een kaart van de Zwarte Zee opgenomen. Nog zo laat als in 1737 versehenen beide laatste overzichtskaarten in een onge- wijzigde Russische editie, naar aanleiding van de hervatting van de vijandigheden tussen Rusland en Turkije. Voor beide overzichtskaarten uit Cruys' atlas moet allereerst de stuurman Christian Ott verantwoordelijk worden ge- steld die tijdens een zeereis naar Constantinopel in 1699 deze wateren in kaart bracht, getuige zijn in 1700 getekende en bewaard gebleven manuscriptkaarten met Nederlandse tekst. Luitenant Pieter Bergman tekende in de jaren na 1700 vele kaarten van de Zee van Azov op basis van eigen hydrografi- sche opmetingen. Het betreft zowel overzichtskaarten van de gehele zee en grote delen daarvan als regionale kaarten van kustgebieden (figuur 1), Straat Kertsj (die de Zee van Azov en de Zwarte Zee met elkaar verbindt), en de marine haven van Taganrog. Theunis Brouwer, vanaf 1702 tot aan zijn dood in 1719 in Russische dienst werkzaam als sluizenbouwer, is verant woordelijk voor twee kaarten van het rivieren-gebied in West-Rusland ten behoeve van de constructie van kanalen. Van Carl van Werden, kapitein in de Russische Marine, is het bekend dat hij in 1719-1720 längs de west- en zuid- kust van de Kaspische Zee opmetingen verrichtte. Hieruit kwamen een aantal regionale kaarten en overzichtskaarten voort, zowel in handschrift als in ge- drukte vorm. Van de in 1720 in Rus land gedrukte overzichtskaart van de gehele Kaspische Zee werd een exem- plaar naar de Academie van Weten- schappen in Parijs gestuurd, alwaar door de beroemde Franse kartograaf Guillaume Delisle een vrijwel ongewij- zigde Franse editie werd vervaardigd, die later weer in andere talen herdrukt werd. De Sterke gerichtheid op kaartvervaar- diging van de Zee van Azov in de pe- riode rond 1700 is te verklaren uit de militaire manifestatie in deze regio na Figuur 1. de Russische inname van de stad Azov Kaart van de mon- op de Türken in 1696. Opvallend is ding van de rivier dat geen Nederlandse hydrografische de Kalmious in de werkzaamheden hebben plaatsgevon- Zee van Azov. Ma- den in de Finse Golf, waar Peter de nuscriptkaart van Grote oorlog voerde met Zweden (de Pieter Bergman, Grote Noordse Oorlog 1700-1721). iyo2 (Bibliotheque Vrijwel alle manuscriptkaarten zijn in Nationale, Parijs). het Nederlands gesteld. r- r I ifTBlrrr de. Rw de 3 Areknut ekaaen*. T- Serif nwtn.lyol -

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 32