Kartografische werkzaamheden van Nederlandse graveurs KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 'OACKOH kou. In zijn voetsporen traden al snel andere Nederlandse graveurs. De Wapenkamer was reeds tijdens de tweede helft van de 17e eeuw in gebruik als werkplaats voor allerlei Rus sische kunstenaars in dienst van de tsaar, en vormde daar- mee het centrum van de Russische kunst. De inbreng van de Nederlandse graveurs en hun leerlingen vanaf 1700 leid- de tot de eerste Russische school voor de graveerkunst. Schoonebeeck graveerde een tiental kaarten van de Zee van Azov, de Finse Golf en omgeving, en de Witte Zee. Schoonebeeck's kaart van de Zee van Azov uit 1701 is de eerste op mathematische basis gedrukte kaart die in Rus- land verscheen, hetgeen het belang van de regio aangeeft. Een kaart van het kort daarvoor op de Zweden veroverde gebied ten oosten en zuiden van de Finse Golf (figuur 2) is op basis van een Zweeds origineel door Schoonebeeck in 1705 gegraveerd. Andere kaarten van Schoonebeeck van deze regio beheizen onder andere de verovering van de Zweedse vesting Nöteborg, strategisch gelegen op de plaats waar de Neva uit het Ladoga Meer stroomt. Een kaart van het deltagebied van de Noordelijke Dvina en twee over- zichtskaarten van resp. het westelijke en oostelijke deel van de Witte Zee zijn getekend naar voorbeeld van kaarten die vanaf het einde van de I7e eeuw in de zee-atlassen van Jo hannes van Keulen versehenen. In de voetsporen van Schoonebeeck trad diens stiefzoon Pieter Picaert, die vanaf zijn indiensttreding in 1702 vele jaren actief is geweest. De kaart die een nog haast maagde- lijk beeld geeft van het deltagebied van de Neva is ongeda- teerd, maar zal in of niet veel later dan het stichtingsjaar van St. Petersburg (1703) zijn vervaardigd. Picaert's kaart Cruys' Atlas van de Don' was niet het eerste kartografische werk dat de tsaar in Nederland liet graveren en drukken. Tijdens zijn verblijf in Amsterdam in 1697-1698 had Peter de Grote een ma- nuscriptkaart van Zuid-Rusland aan de koopman/drukker Jan Thesingh overhandigd. Thesingh liet zowel een Latijnse als een Russische editie verschijnen, waar- van alleen de eerste gedateerd is: 1699. Hierna trok Peter de Grote graveurs uit Nederland in Russische dienst aan om zo 00k de laatste schakel van kaart- vervaardiging, het graveer- en druk- werk, in Rusland zelf te doen plaats- vinden, ten behoeve waarvan tegelij- kertijd Russische leerlingen onderwe- zen werden. Adriaan Schoonebeeck was de eerste Nederlandse graveur die in Russische dienst werd aangenomen. Peter de Grote had tijdens zijn verblijf in Amsterdam in 1697-1698 zelf les ge- nomen in de ets- en graveerkunst bij Schoonebeeck. Schoonebeeck werkte van 1698 tot zijn dood in 1705 op de Wapenkamer van het Kremlin in Mos- Figuur 2. Kaart van de door Rusland op Zweden ten oosten en zui den van de Finse Golf. Gravüre van Adriaan Schoone beeckiyo$ (Service historique de la Marine, Vincen- nes). Noot Vanwege het feit dat deze bijdrage deel uitmaakt van een nog af te ronden dis- sertatie heeft de au- teur afgezien van een notenapparaat en literatuurlijst 27

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 33