KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 van het oostelijk deel van de Finse Golf is een van de eerste gedrukte kaarten met vermelding van St. Petersburg (ca. 1703-1704). Een andere kaart beslaat een groot deel van de Oostzee. Ook kaarten van gebieden buiten Rusland zijn door Picaert gegraveerd. De kaart van Polen/Litouwen en de wandkaart van Europa zijn naar Nederlandse voorbeelden uit de 17«= eeuw gemaakt. De wandkaart van Europa is in samenwer- king met Schoonebeeck's leerling A. Zoebov gegraveerd. Ook is door Picaert een wandkaart van Azie gegraveerd. Pi caert graveerde ook stadsgezichten (o.a. van Moskou en St. Petersburg) en veld- en zeeslagen. Van Picaert is bekend dat hij soms zelf naar de afgebeelde plaatsen afreisde. In die ge- vallen moet hij ook als ontwerper van de kaarten worden beschouwd. Jean Picaert, zoon van Pieter Picaert, graveerde kaarten van de vier continenten ten behoeve van V.A. Kiprianov, de enige commerciele uitgever van kaarten in die tijd. Als bron waren de continent-kaarten van Frederik de Wit gebruikt. Johan Bliklant graveerde onder andere een gezicht op Mos kou in 1708-1709. Het gezicht op de Russische belegering van de stad en vesting van Riga is door Hendrik de Wit ge graveerd kort na ca. 1710, het jaar waarin de stad op de Zweden werd veroverd. Jacob Keyser en Paulus Tamesz. hielden zieh hoofdzakelijk bezig met het graveren van zee slagen en belegeringen van vestingen. Van de door Nederlandse graveurs in Russische dienst ge- graveerde kaarten heeft het grootste deel betrekking op de Finse Golf en aangrenzende regio's, gevolgd door de Zee van Azov en de Zwarte Zee, niet toevallig de conflictgebie- den met de buurlanden Zweden en Turkije. Deze kaarten werden niet alleen gedrukt ter verrijking van de geografi- sche kennis van deze grensgebieden van het Russische Rijk, maar dienden tevens ter propagandering van de Over het al- gemeen succesvolle expansiedrift van de Russische tsaar. De kaarten zijn vrijwel uitsluitend in de Russische taal gesteld en voorzien van fraaie cartouches waarin de daden van de tsaar in woord en beeld verheerlijkt worden. Als bron van de door Nederlandse graveurs vervaardigde kaarten dienden zowel Russisch materiaal als Zweedse manuscriptkaarten en in Nederland uitgegeven kaarten. Ook al hebben later in de i8c eeuw nog meer Nederlanders kartografisch werk in Russische dienst verricht, de laatste 25 jaar van het leven van Peter de Grote was de periode waarin de belangrijkste Nederlandse bijdrage aan de Russische kar- tografie heeft plaatsgevonden. Vele van de hierboven be- sproken kaarten maakten tevens deel uit van de prive-kaar- tenverzameling van Peter de Grote. In combinatie met de ook tot deze verzameling behorende I7e- en vroeg i8e-eeuw- se Nederlandse kaarten en atlassen van alle delen van de we- reld, kan men stellen dat Nederlandse kartografen veel heb ben bijgedragen aan de kaartenverzameling van Peter de Grote, waarvan gebleken is dat een groot deel tot op de dag van vandaag bewaard is gebleven. Summary E. Okhuizen - Dutch cartographers in the service ofTsar Peter the Great Keywords: historic cartography; official cartography; survey Until ca. 1700 printed maps ofRussia were executed in Western Europe only. Düring the i8,h Century the printing of maps of Russia took place in Russia as well. It was during the reign of Tsar Peter the Great that this transition was started. For this purpose the Tsar made first of all use of Dutch hydrographers and engravers who were appointed to work in the service of the Russian government. Under the command of Vice-Admiral of the Russian Navy Cornelis Cruys the entire course of the Don was surveyed in 1699. The manuscript charts were brought to Amsterdam for engraving and printing. The charts were bound as an atlas and published by H. Doncker jr. in 1703-1704. Other Dutchmen with hydrographical skills drew manuscripts charts of various Russian waters and rivers, first and foremost of the Sea of Azov, the Tsar's first conquest at the end of the i7th Century. After having a first manuscript map of Southern Russia engra- ved and printed by Jan Thesingh in Amsterdam in 1699, Peter the Great ordered manuscript maps of the Russian territory to be engraved and printed in Russia with the exception of Cruys' atlas). For this purpose Dutch engravers such as Adriaan Schoonebeeck (1698-1707), and Pieter Picaert (from 1702) were contractedOther Dutchmen merely engraved town views, sea- battles and sieges. The represented areas concerned first of all the Gulf of Finland and surroundings, next the Sea of Azov and the Black Sea. Not surprisingly, these were the areas of conflict with the Swedish and Turkish enemies. Resume E. Okhuizen - Cartographes neerlandais au service du Tsar Pierre le Grand Mots-cles: cartographie historique; cartographie officielle; etude Jusqu'environ 1700 toutes les cartes imprimees de la Russie ont ete realisees en Europe Occidentale. Au i8e siecle l'impression des cartes de la Russie a egalement eu Heu au pays meme; la transition a ete introduite pendant le regne du Tsar Pierre le Grand qui a fait appel, la premiere fois, aux hydrographes et graveurs neerlandais, engages realiser ce travailpour les auto- rites russes. Sous le commandement de Cornelis Cruys, Vice- Amiral de la Marine Russe, tout le cours du Don a fait l'objet de levees topographiques. Les minutes (manuscrits) ont ete en- voyees Amsterdam, pour gravure et Impression et la reliure sous forme d'atlas a ete realisee par H. Doncker jr. La publica- tion a eu lieu en 1707-1704. D'autres hydrographes neerlandais ont dresse des minutes des eaux et rivieres russes, en premier lieu de la Mer d'Azove, la premiere conquete du Tsar la fin du I7e siecle. Apres avoir fait graver et imprimer les premieres cartes de la Russie meridionale en 1699 par Jan Thesingh Amsterdam, le Tsar a ordonne que desormais toutes les cartes de la Russie soient gravees et imprimees en Russie l'exception de l'Atlas Cruys susmentionne)Pour realiser ces travaux Les graveurs neerlandais Adriaan Schoonebeeck (1698-1707) et Pieter Picaert partir de 1707) ont ete engages. D'autres artistes neerlandais ont realise des gravures, notamment les vues de ville, batailles marines et sieges. Les regions representees sont en premier lieu le Golfe de Finlande et les environs, ainsi que la Mer d'Azove et la Mer Noire: ceci n'est pas du au hasard, car il s'agit des re gions de conflit avec les 'ennemis' suedois et turcs. 28

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 34