De 'Map of the Holy Land* 1858) door C.W.M.van de Velde beschrijving van de actuele geografie en topografie van Palestina om daarin het bijbelse verhaal te situeren De kartograaf Van de Velde De kaart van het Heilig Land KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 D. de Vries Geschiedenis van de kartografie; topografische kartografie; achtergronden trefwoorden History of cartography; topographic cartography; background keyword s Histoire de cartographie; cartographie topographique; information de reference mots-cles Het geografisch toneel van de bijbel heeft in het verleden de belangstelling getrokken van veel grote kartografen, met name Nederlandse. De Map of the Holy Land van Van de Velde behoort echter tot een geheel ander genre, namelijk tot de 'biblical geography', een door de Amerikaanse theoloog Edward Robinson gestichte school. Deze Steide zieh ten doel de actuele geografie en topografie van Palestina te beschrijven om daarin het bijbelse verhaal te situeren. Dat was dus iets geheel anders dan de historische topografie van de bijbel die kartografen inspireerde tot het maken van tientallen 'Bible maps'. De zeeofficier Charles William Mere- dith van de Velde (Leeuwarden 1818 - Besangon 1898) was zijn loopbaan in Batavia bij de koloniale hydrografische dienst begonnen. Daar was hij betrok- ken bij opnamen die hem door de ge- hele archipel voerden. Terug in Neder- land in 1841, hield hij zieh nog enige tijd intensief met de kartografie van Nederlands-Indie bezig. Met de twee- bladige Kaart van het eiland Java op de schaal 1:700.000, die hij op 27-jarige leeftijd voor eigen rekening uitgaf, was zijn naam als bekwaam kartograaf in een keer gevestigd. We ontdekken daarin al dezelfde kwaliteiten waarvan hij later in zijn kaart van Palestina 00k blijk zal geven: de kunst van het com- pileren van veelsoortig bronnenmateri- aal tot een geheel en de pictorale weer- gave van het relief. Na een tweede kort verblijf in Batavia sloot hij zijn Indi sche periode eind 1847 definitief af. Daarop volgde de episode van onge- veer twintig jaar waarin hij al zijn krachten aan de kartografie van Pales tina wijdde. Van de Velde was ervan Drs. D. de Vries heefi geschiedenis gestudeerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is sinds 1971 verbonden aan de Universiteitsbiblio- theek te Leiden als conservator van de Collectie Bodel Nijenhuis (Postbus 9501, 23OO RA Leiden) overtuigd dat hij voor het op kritische leest geschoeide mo derne onderzoek van de bijbel en de bijbelse archeologie iets beters kon leveren dan de kaarten van zijn directe voor- gangers: Jacotin (1799), Berghaus (1835), Callier (1835), Kie pert (1840) en Zimmermann (1850). Later, vanaf 1865, werd hij steeds meer in beslag genomen door veelzijdig filantro- pisch werk; zo was hij onder andere nauw betrokken bij de oprichting van het internationale Rode Kruis en haar eerste acties. Hij overleed in 1898 in Besan^on, in het Frans/- Zwitserse grensgebied waar hij bij voorkeur sinds zijn ver- trek uit Nederland in circa 1860 verbleef. Zijn Map ofthe Holy Land is gedrukt op acht bladen, heeft de schaal 1:315.000 en beslaat een gebied van Tripolis in het noorden tot de zuidelijke punt van de Dode Zee en loopt door tot 50 kilometer ten oosten van Damascus. Niemand minder dan Justus Perthes in Gotha verzorgde de druk en uitgave, zowel van de eerste editie in het Engels in 1858, als van de tweede herziene Engelse in 1865 en Duitse, in kleu- rendruk, in 1866. Het basismateriaal wordt gevormd door een overstelpende hoeveelheid gegevens van anderen en anderzijds door eigen veldwerk en metingen, die hij op een speciaal voor dit doel in zijn eentje ondernomen reis van december 1851 tot juni 1852 maakte. In een uitvoerige toelichting van 356 pagina's legde hij verantwoording af van de door hem gevolgde werkwijze. Voor de meetkundige basis maakte hij gebruik van de recente triangulatie uit de jaren 1840/41 door het Britse leger, dat de Turkse sultan in zijn strijd tegen Mehe- met Ali in Palestina te hulp was gekomen. Over de inpas- sing van zijn eigen systeem van driehoeken in dat van de Britten, merkte hij op: 'its agreement with the survey of the British was a source of much satisfaction'. De verdichting van het zo geconstrueerde triangulatiediagram vond plaats op grond van eigen peilingen met boussole, kompas en schattingen van afgelegde afstanden in reisuren. Van de Velde is heel openhartig over het voorlopige en onvolkome- ne in zijn werk, vaak in de kaart aangegeven met 'not exa- mined'. De essentie van de kaart ligt hierin dat zij behalve de gebruikelijke topografie van plaatsen, rivieren en beken, 29

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 35