Multimedia en kartografie introductie in de relatie kartografie en multimedia Wat is multimedia? Multimedia en Kartografie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 2 P. Mijland C. Stroeven Multimedia is in körte tijd uitgegroeid tot een begrip in menige discipline. Moeten kartografen multimedia negeren of vormt multimedia een nuttige aanvulling op de bestaande kartografische principes? Misschien moeten wij ons eerst afvra- gen wat multimedia eigenlijk is. Dit artikel is bedoeld als introductie in de relatie kartografie en multimedia. Slechts weinig lezers zullen nog nooit iets hebben gezien, gehoord of anders- zins met multimedia in aanraking zijn gekomen. Een van de primaire eigen- schappen van multimedia is het in het oog springende karakter van de toepas- singen. Dit artikel beoogt het begrip multime dia een piek te geven in het werkveld van de kartografie. Allereerst wordt toegelicht wat onder multimedia wordt verstaan. Vervolgens worden de bouwstenen van multimedia belicht, namelijk de multi- media-componenten. Om de gebrui- ker op correcte wijze door een interac- tieve applicatie te loodsen is een goede user-interface en idem navigatiestruc- tuur noodzakelijk. Vervolgens zal wor den ingegaan op het gereedschap waar- mee interactieve multimedia kan wor den ontwikkeld, namelijk het auteurs- systeem. Tot slot zullen enkele multimedia-toe- passingen worden genoemd, waarbij speciale aandacht zal worden geschon- ken aan de ervaringen van de auteurs met betrekking tot het simuleren van een demonstratie versie van een gis- applicatie op een PC. Drs. P. Mijland is werkzaam als kar- tograaf bij de Geogroep in Lely- stad (Postbus 1030, 8200 BA Lelystad); drs. C. Stroeven is werkzaam als pro- ject manager bij Eurosense BV in Breda (Postbus 4923, 4803 EX Breda). Er is geen sprake van een strak omlijnd kader waarbinnen men van multimedia mag spreken. Multimedia is een con- cept waar een ieder zijn of haar eigen invulling aan geeft. De volgende omschrijving belicht de essentiele onderdelen van het begrip multimedia. Multimedia koppelt een meer- voudige verzameling van gegevens c.q. informatie onder de hierarchie van een enkelvoudig computerprogramma c.q. toepassing [1]Deze verzameling gegevens c.q. informatie bevat de zogenaamde multimedia-componenten, te weten beeiden (2D/3D), foto's, geluid, animaties, füll motion video en tekst. Een sleutelbegrip ten aanzien van multimedia is interactiviteit. Interactiviteit is een van de meest essentiele onderdelen van het multimedia-concept. Interactieve multi media verschaft de integratie van alle multimedia- compo- nenten in een computertoepassing. Interactieve multimedia zal in toenemende mate een belangrijke rol gaan speien in de informatie- en communicatie-industrie, omdat dit con- cept het mogelijk maakt een grote hoeveelheid informatie van diverse aard, gei'ntegreerd aan te bieden aan de gebrui- ker. Dit dient op een gebruiksvriendelijke wijze te gebeu- ren. Gebruiksvriendelijkheid is een tweede sleutelbegrip binnen het multimedia-concept. Het doel van multimedia is de gebruiker actief te betrekken bij de informatieoverdracht omdat dit een positief effect heeft op het opnamevermogen van de gebruiker [2]. De mens onthoudt: - 25% van datgene dat hij hoort - 45% van datgene dat hij ziet - 75% van datgene dat hij hoort, ziet en waarbij hij actief betrokken is. Multimedia is een technologie die interdisciplinair toepas- baar is. De vraag die zieh vervolgens opdringt is hoe een re latie kan worden gelegd tussen het werkveld van de karto grafie en multimedia. Een kaart is een communicatiemiddel voor ruimtelijk gebonden informatie. Kartografen kunnen de goede informatieve en communicatieve eigenschappen van multimedia toepassen binnen hun eigen discipline. 5

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 3