bmburqetifts Iurifdiftiö Caert-Thresoor, Tabulae Contractae en Atlas Minor KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I995-XXI-4 (ipaÜTCcidfrrfi renome laudiht SALISWRGENSJS rVRISDICTIO, 'jonge' auteur van de tekst niet kende. De nieuwe uitgave heeft 00k een nieu- we naam: Hand-boeck ofcort begrip der caerten. Het succes van kleine volksuitgaven die omstreeks 1600 te Amsterdam uit- gegeven werden, was Jodocus Hondius niet ontgaan. Hij had in 1604 de ko- perplaten van de Atlas van Mercator gekocht en bereidde daarvan een nieu we editie voor. Tijdens deze voorberei- dingen moet hij al bezig geweest zijn met het graveren van verkleinde kaar- ten. Een jaar na uitgave van de grote Atlas verscheen in 1607 de Atlas Minor (kleine atlas). Het werk werd 00k ver kocht door Cornelis Claesz. en Jan Jansz. te Arnhem. Hiervoor zagen we al dat deze twee uitgevers samen in 1600 de Latijnse uitgave van het Caert- Tbresoor verzorgden. De Atlas Minor, een wat grotere, luxere uitgave dan het Caert-Thresoor, zal door hen meer als een welkome aanvulling op de atlas markt beschouwd zijn dan als een con- currerende uitgave. De 152 kaartjes hebben een formaat van ca. 16,5 x 21,5 cm, 00k de tekst is veel uitgebreider. De atlas telt in totaal 681 bladzijden, terwijl het Caert-Thresoor er aanvanke- lijk maar 193 had. In de twee volgende jaren verschijnen achtereenvolgens een Franse en een Duitse tekstuitgave, beide met de titel Atlas Minor. De uit gave kan een groot succes genoemd worden, in vele bibliotheken vindt men tegenwoordig exemplaren. Jodo cus Hondius jr.die na de dood van zijn vader in 1612 de atlas- en kaarten- uitgeverij overnam had minder interes- se in de uitgave van deze kleine atlasjes Figuur 1. Kaart van het bis- dom Salzburg in OrteliusTheatrum Orbis Terrarum (foto: Universiteits- bibliotheek Leiden). Figuur 2. Kaart van het bis- dom Salzburg in het Epitome. Duidelijk is de zien dat de grote The- atrum-kaart als voorbeeld gebruikt is (foto: Universiteits- bibliotheek Leiden). De eerste in de Verenigde Provincien uitgegeven wereldatlas verscheen niet in het kartografisch centrum Amsterdam, maar bij een obscure drukker in Middelburg', zoals Barent Langenes door Koeman genoemd wordt. In 1598 verscheen zijn atlasje met de titel Caert-Thresoor. Het was er een op het mini-formaat: 169 kaartjes van ongeveer 8,5 x 12 cm. De kaartjes zijn bijzonder goed gegraveerd, helder en duidelijk en van evenwichtige opbouw. De tekst, soms op rijm, is vermoedelijk door Langenes zelf geschreven. Zonder mede- werking van een Amsterdamse handelaar was er geen grote afname te verwachten. Voor de verkoop had Langenes om hulp verzocht aan Cornelis Claesz. Op de titelpagina van het Caert-Thresoor kon vermeld worden 'Men vintse te coop by Cornelis Claesz.'. Je zou kunnen denken dat Cor nelis Claesz. de initiatiefnemer voor de uitgave was en dat de eerste uitgave bij hem versehenen was. Langenes zou dan niet meer dan een mede-uitgever geweest zijn. In ieder geval is al in 1599 de uitgave overgenomen door Cornelis Claesz. en is de naam Langenes van de titelpagina verdwenen. Dezelfde kaart jes werden in 1600 gebruikt voor een zakatlas in het Latijn: P. Bertii Tabula- rum geographicarum contractarum libri quatuor (Vier boeken met verkleinde geografische kaarten van P. Bertius). Binnen twee jaar na de eerste uitgave is alles wat aan Langenes herinnerde dus uit het Caert-Thresoor verdwenen. Het gewone publiek zal de Latijnse tekst van Bertius niet zo gewaardeerd heb ben. Cornelis Claesz. bracht daarom in 1609 een nieuwe Nederlandstalige edi tie op de markt, de tekst daarin is een volledig herziene versie van de oor- spronkelijke tekst uit 1598, aangevuld met de wetenschappelijke geografische beschrijving van Bertius. De bewerker van de tekst is Jacobus Viverius, die tien jaar na de oorspronkelijke uitgave moet bekennen dat hij de naam van de 34

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 40