ZA K-ATLAS - %mmß- n r REIZIG ERS. NEDERLANDEN. a NIEUWE e, - mMm. Atlas portatif en zakatlas 4 j jNevcns eer. Geograplufche Befchryvinge en een Lyft om de Steeden gemak- kelyk te vitiden. Te AMSTERDAM, By Cövens en Mortier Böekverkoperi op de Vygendam, 17.39. - 1 L7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT met zijn Petit et Nouveau Atlas uit 1697. Dit atlasje bevat slechts 19 kaartjes, die meest zo'n 14 x 19 cm meten. Nicolas 11 Sanson (1626-1648) begon zijn loopbaan in de voetsporen van zijn beroemde vader als kartograaf met de produktie van de eerste van een reeks kleine atlassen van de werelddelen: Europa (1648). Hij overleed in het jaar van uitgave en zijn vader Nicolas Sanson (1600-1667) voltooide de serie met atlasjes van Azie (1652), Afrika (1656) en ten- slotte Amerika (1657), elk met kaartjes van ca. 20 x 25 cm. Ook in Italie komt een produktie van atlassen op gang. Ver schiliende uitgevers in Venetie brengen kopieen op de markt van Ortelius' Epitome. We kennen zes edities bij vijf uitgevers in de periode 1655-1697. De obscure Amsterdamse uitgever Henri du Sauzet heeft voorlopig de eer de naam 'zakatlas' voor het eerst gebruikt te hebben, zij het dan in het Frans, Atlas de Poche, in 1734. Is er tot het eind van de I7e eeuw bij uitgave van wereldat- lasjes sprake van goedkope uitgaven voor het 'volk', dit ver ändert in de i8e eeuw. Een nieuw begrip doet zijn intrede, de atlas om bij je te dragen. Thuis in je bibliotheek heb je een grote atlas, maar die kan niet mee op reis. Pieter Mör der begint daarom een reeks atlasjes onder de naam Atlas portatif (ca. 1700) en vindt daarin navolging bij Pieter van der Aa, die zijn atlasje de fraaie naam L Atlas soulage de son gros pesant fardeau (atlas ontlast van zijn grote en zware vracht) meegeeft. Pieter Mortier (1661-1711) kan beschouwd worden als ver- nieuwer van de kaartenhandel in Amsterdam. Hij had erva- ring opgedaan in de Parijse boek- en kaartenhandel en opende in 1685 in Amsterdam een eigen winkel, die hij noemde In de Stad Parijs'. Met nieuwe Franse kaarten, ontleend aan atlassen van Nicolas Sanson en anderen, voor- zag hij het publiek van een zeer modern kaartbeeld, ont- staan onder invloed van de Academie Royale. Omstreeks 1700 ving hij aan met zijn reeks Atlas portatif, die uiteinde- lijk zes deeltjes zou omvatten. Ook deze atlasjes worden op de titelpagina toegeschreven aan Sanson, maar die heeft zulke atlasjes zelf nooit gemaakt. Een Franse auteur deed het commercieel kennelijk beter! [1]. Een andere uitgever van Franse origine, Daniel de la Feuille, gebruikt de naam Atlas Portatif in 1702 voor een reeks kaarten die betrekking hebben op de oorlogsgebieden in Europa. De Erven Ratel band gebruikten De La Feuille's kaartjes voor hun Geogra phisch toneel, of uitgezochte kaarten, tot gemak der off eieren, reisigers en liefhebbers, dat in 1733 aangeprezen wordt als zijnde 'bestaende in 38 Kaerten van gantsch Europa, enz. ten dienste der Reyzigers'. Henri Du Sauzet kennen we alleen als uitgever van een Atlas portatif, met 285 kaarten afkomstig uit Cloppenburghs Atlas Minor en Sansons atlasjes van de werelddelen. Met de- zelfde bronnen maakte hij ook een kleinere, goedkopere uitgave met slechts 38 kaarten. Deze noemde hij Atlas de poche, a l'usage des voyageurs et des offeiers. Het begrip 'zak atlas' werd zo voor het eerst gebruikt voor een verkleinde versie van een Atlas portatif, dat in het Nederlands vertaald is met Beknopt kaartboekje (door Joan de Lat). Op 27 September 1735 signaleren we het Nederlandse woord 'zakatlas' in een advertentie van de Erven van J. Ratelband en Comp. Zij kondigen hun 'kleyne en beknopte Atlas of 1995-XX1-4 Voor de Door de gczamentlyke DAN 7^ Figuur 4. Titelpagina van de Nieuwe Zak-atlas van Covens dr Mortier uit De eerste bekende atlas met het woord zakatlas op de titel pagina (foto: Royal Geographical Society, London). Toneel des Oorlogs in Europa' aan, die ruim 200 kaarten bevat voor de inte- kenprijs van 12 gülden. Deze atlas is een sterk uitgebreide versie van hun 38 kaarten teilend atlasje uit 1733. Daar- over schrijven ze 'Item het Zak-Atlasje van 38 Kaerten is tot 3 guldens apart, als voor deezen, nog te bekomen". Ook bij Ratelband zien we hetzelfde onderscheid als bij Du Sauzet: de zak atlas respectievelijk atlas de poche in een qua aantal kaarten verminderde versie van hun beknopte atlas respec tievelijk atlas portatif. 'Zakatlas' raakt snel ingeburgerd. Op 13 februari 1738, in een advertentie in de Amsterdamse Courant (nr. 741), biedt de firma Covens Mortier aan 'de volgende Zak-Atlasjes, als een be staende in 50 der generaelste Kaerten van de 4 Gedeeltens der Wereld, a fy.io. Een van Duytsland in 50 Kaer ten, a /jpio. Van Vrankryk in 26 Kaer ten, /2:5. Van Engeland, Schotland en Ierland in 26 Kaerten, fz:y Van Span- je en Portugal in 10 Kaerten, fi. Van 36

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 42