MHHCK 37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Sweeden, Deenmarken, Noorweegen en Moscovien in 19 Kaerten, fv.10. Van Asia, Africa en America in 31 Kaerten, f 1:10. De groote, of alle de voorgaende in een Atlas van 212 Kaer ten, a /15; Als meede een Atlas wat grooter als de voorgenoemde van for- maet in 106 Kaerten, nieuw en zeer naeuwkeurig in 't koper gebragt na de aentekeningen van de Accademie te Parys, a /io.' De atlasjes die ze aanbie- den, zijn voor een deel de delen van de reeks Atlas Portatifv&n hun voorganger Pieter Mortier. In hun verkoopcatalo- gus bieden Covens Mortier 13 ver- schillende Atlas Portatifs' aan, waarbij van verschillende zowel een oude als een nieuwe versie beschikbaar is (o.a. van de Nederlanden). Laten we deze prijzen eens vergelijken met die van de grote atlassen, waarmee Covens Mortier op 1 juni 1737: de atlas van De L'Isle met 69 kaarten kost 25, de atlas van de oude geografie in 100 kaarten f$6 en de grote atlas van Sanson met ongeveer 700 bladen kost maar liefst 300 gülden. Voor het ge- bruik van het Nederlandse begrip 'zak atlas' op een titelpagina komen we 00k terecht bij de firma Covens Mortier. Hun Nieuwe Zak-atlas voor de reizigers door de gezamentlyke Nederlanden uit 1739 is - voorlopig - de oudste bekende atlas die op de titelpagina 'zakatlas' ge- noemd wordt. We hebben hier wel- licht te maken met de Atlas Portatif (Nouveau) des xvn. Provinces des Pa'fs Bas, de 35 Cartes. Avec une Descrip- tion Geographique', vermeld in de ver- koopcatalogus van 1738. Reinier en Josua Ottens (resp. 1698-1750 en 1704- 1765), vooral bekend door de uitgave van hun grote meerdelige samengestel- de atlassen, hadden in hun fonds 00k een klein atlasje van de Nederlanden, dat ze Nieuw en Accuraet Geographies Kaart-Boekje van de xvii Nederlandse Provincien noemden. Na Josua's dood zette diens weduwe Johanna de Lint (1708-ca. 1780) de uit- geverij voort en publiceert het atlasje van de Nederlanden onder de nieuwe titel Nieuwe en Accuraate Zak-Atlas van de Nederlanden. De kaarten daarin hebben een formaat van ca. 18 x 21 cm. Ze zijn in drieen gevouwen zodat het boekje zelf een formaat van 20,5 x 8 cm heeft, ideaal om in de zak gedragen te worden. Ottens' voorbeeld wordt direct door andere uitgevers gevolgd, zoals bijvoorbeeld Jan Christiaan Sepp met zijn Nieuwe Geographische Neder- Figuur y. Zes ver schillende regionale zakatlasjes die in de Sovjet-Unie ver sehenen zijn tussen 1982 en 1990 (foto: Universiteitsbiblio- theek Leiden). 1995-XX1-4 £WSJ» mtAH roPOM/v AT71AC T'/PMCTA landsche Reise- en Zak-Atlas uit 1773, bestaande uit een kaart van de Zeven Provincien ca. 1:250.000 verdeeld in 72 blaad- jes. Voorlopig bleef de term 'zakatlas' op de titelpagina beperkt tot atlasjes van de Nederlanden en een bijbels zakatlasje. In 1790 ziet de eerste zakatlas van de wereld het licht. Het is de Nieuwe Natuur- Geschied- en Handelkundige Zak- en Reis- Atlas samengesteld door G. Brender Brandis en uitgege- ven door N.T. Gravius. 'Zynde deeze Zak- en Reis-Atlas niet alleen ingerigt om tot opheldering en gebruik van alle kleine en groote Atlassen te dienen, maar 00k by 't leezen van publieke Tydingen, leezen van Boeken, enz., van veel dienst te zyn' roemt Gravius zijn zakatlas in een advertentie (8 april 1790). De prijs 'in een fraaije band' is slechts /4:i8. Het boekje bevat 50 kaarten, plus een uitgebreide tekst. Het is deze tekst die moet dienen tot opheldering van die ande re atlassen, die veelal bestanden uit enkel en alleen kaarten. Je kan hem dus 00k gewoon thuis gebruiken. Een volgende advertentie meldt dan 00k: 'Zak- en //««-Atlas! (7 juni 1792). In 1797 bedacht Gravius iets nieuws om zijn zakatlas aan de man te brengen. Hij kondigt ze in de krant aan als 'nuttige kermis-geschenken (op 30 September) en als 'nuttige St. Nicoiaasgeschenken' (op 5 december, vanzelfsprekend). Met Gravius' zakatlas als Sinterklaascadeau komen we aan een nieuw facet van het wereldatlasje: een goedkoop en nuttig boek voor kinderen. Een voorbeeld is de Atlas des Enfans, die aangevangen door J.H. Schneider in 1760, met vele edi- ties 00k de geesten van de kinderen uit de I9e eeuw verrijk- te. A. en J. Honkoop te Leiden publiceerden in 1817 de tiende editie van dit werkje met 22 tot 23 kaartjes (13,5 x 17 cm) en honderden bladzijden tekst. In het begin van de I9e eeuw Staat de uitgeverij van atlassen in Nederland op een laag pitje. Veel zakatlassen zijn er niet versehenen, evenmin grotere atlassen. Over de situatie in het buitenland ontbreken in de meeste gevallen voldoende gegevens over deze - voor de meeste historisch-kartografen erg moderne - periode. Een voorbeeld is de Duitse Taschen atlas über alle Theile der Erde van J. Arnz te Düsseldorf (1836), waarvan een Nederlandse vertaling verscheen onder te naam Zakatlas voor Scholen. Bekijken we het zesde deel van Koemans Atlantes Neerlandi- ci, waarin atlassen uit de periode 1880-1940 beschreven wor den dan zien we slechts een enkele zakatlas. De atlas Neder land in zakformaat van J.H. Kromhout (1884/85) is een kaart van Nederland 1:200.000 in 36 bladen van elk 23 x 19 cm. Er waren verschillende uitgaven: een militaire en een toeristische. De kaarten zijn dezelfde die door de anwb voor de wielrijdersatlas gebruikt werden. Een succes was kennelijk het Zak-atlasje van Nederland met 19 uitgaven tussen 1908 en 1927. Ook van Sleeswijk's Zak atlas van Nederland versehenen tussen 1918 en ca. 1940 vijf uitgaven. Beide atlasjes zijn ongeveer 12 x 13 cm groot en bevatten 12 kaartjes: een van Nederland en een van elke provincie. Feitelijk betreft het hier een voortzetting van de i8e-eeuwse reisatlasjes, maar vanzelfsprekend aangepast aan het moderne vervoer (hets, auto). Opmerkelijk is de Zakatlas van den sterrenhemel van R.W.M. Bakhuis uit 1934. Ook dit zouden we als een soort

Kartografisch Tijdschrift | 1995 | | pagina 43